
Ukrajinský velvyslanec v České republice Vasyl Zvaryč FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

ROZHOVOR / Nelze jednat o Ukrajině bez Ukrajiny, anebo vést rozhovory o Evropě bez Evropy, říká ukrajinský velvyslanec v České republice Vasyl Zvaryč. Ukrajina podle něj od rusko-amerického vyjednávání očekává spravedlivý mír. „Chtěli bychom, aby válečné zločiny nezůstaly bez trestu a aby zvítězilo mezinárodní právo,“ dodává v rozhovoru pro deník FORUM 24, ve kterém mimo jiné popisuje i nedávnou cestu prezidenta Petra Pavla na Ukrajinu. „Věříme, že dialog Česka a Ukrajiny na úrovni našich prezidentů bude pokračovat a jeho výsledky budou pro naše země oboustranně výhodné,“ vysvětluje Zvaryč.
Pocházíte ze Lvovské oblasti, z Haliče, která byla stejně jako české země kdysi částí habsburské monarchie. Jak důležitá je pro vás osobně evropská identita?
Nikdy jsem nepochyboval o tom, že Ukrajina je evropský stát. Naše dějiny, kultura a tradice ukazují, že patříme k Evropě a k rodině evropských národů. Máme starobylou historii, která začíná Kyjevskou Rusí. Věřím, že osud Ukrajiny a Ukrajinců je spojen s Evropou. Výraznou částí svého historického dědictví je Ukrajina propojena i se střední Evropou. Věřím, že jednou bude Ukrajina plnohodnotným členem Evropské unie i Severoatlantické aliance.
Když v únoru 2022 spustilo Rusko plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, co jste tehdy dělal?
Pamatuji si velmi dobře to zvláštní ráno 24. února 2022, byl jsem totiž v Kyjevě, když začala ruská invaze, navíc můj kyjevský byt se nalézá hned vedle letiště Žuljany. Byl jsem tehdy generální ředitel jednoho z odborů a v mém v mém portfoliu bylo osmnáct evropských zemí, včetně České republiky. Musel jsem se maximálně postarat o mezinárodní podporu pro Ukrajinu od prvního dne ruské válečné agrese.
Okamžitě jsem se spojil se svými partnery, abych je požádal o pomoc. Už v březnu 2022 jsem byl spolu s prvním místopředsedou ukrajinského parlamentu Oleksandrem Kornijenkem členem zvláštní mise, která směřovala do Prahy, setkali jsme se s představiteli české vlády i nevládních organizací.
Diplomat Vasyl Zvaryč, rodák z ukrajinské Haliče, je od července 2024 velvyslancem Ukrajiny v České republice. Od roku 1999 je ve službách Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny, mimo jiné jako odborník na střední a východní Evropu, Kavkaz a Turecko, kompetentní je rovněž v oblasti vojensko-technické spolupráce. Před svým příchodem do Prahy působil dva roky jako velvyslanec v Polsku. V České republice aktivně komunikuje se státními představiteli i občanskou společností.
Cílem bylo poskytnout české veřejnosti informace o tom, co se děje na Ukrajině. Česko bylo jednou z prvních zemí, která nám začala pomáhat. Nešlo pouze o okamžitou podporu ze strany vašeho premiéra Petra Fialy či zástupců parlamentu. V České republice jsem zažil obrovskou vlnu sympatií vůči Ukrajině, všude jsem viděl ukrajinské vlajky a opravdu velice si vážím nesmírné solidarity Čechů s Ukrajinci. Od června 2022 do července 2024 jsem pak působil jako velvyslanec v Polsku, které je z vojenského a logistického hlediska mimořádně důležité pro úspěšnou obranu naší země.
Rusko předstírá, že na Ukrajině bojuje proti kolektivnímu Západu. Jenže jde především o genocidní válku Ruska proti Ukrajině. Jak byste Čechům vysvětlil, co je podstata ruského imperialismu?
Ano, máme problém nejen s Putinovým režimem, ale obecně s ruským imperialismem a kolonialismem. Putin chce znovu vybudovat impérium, jehož cílem je podkopat bezpečnostní architekturu euroatlantického společenství a mezinárodní právo. Jako svého nepřítele vykresluje nejen Ukrajinu, ale též NATO a celý Západ, jehož hodnoty svobody a demokracie odmítá.
Putin chce znovu vybudovat impérium, jehož cílem je podkopat bezpečnostní architekturu euroatlantického společenství a mezinárodní právo.
Putinův režim je totiž založen na autokracii a totalitních metodách vládnutí, zdrojem jeho moci jsou chaos a válka, přičemž Ukrajina nebyla první obětí této agresivity. Vzpomeňme na Moldavsko a Gruzii. Ostatně válka Ruska proti Ukrajině začala už v roce 2014 okupací Krymu a agresí na Donbase. Nyní opravdu nejde pouze o Ukrajinu. Pokud Rusko beztrestně dosáhne svých cílů, bude to znamenat ohrožení evropské bezpečnosti a větší zranitelnost i pro Českou republiku.
Jak dlouho se připravovala nedávná cesta českého prezidenta Petra Pavla na Ukrajinu? V čem podle vás spočíval její symbolický i praktický význam? A jaký je obraz České republiky na Ukrajině?
Březnová návštěva prezidenta Petra Pavla na Ukrajině byla připravována několik měsíců. Snažili jsme se najít termín přijatelný pro českou i ukrajinskou stranu, přičemž intenzivní jednání probíhala mezi prosincem 2024 a koncem února 2025. Návštěva byla velmi úspěšná v symbolické i praktické rovině, například se podařilo povýšit vztahy Česka a Ukrajiny na úroveň strategického partnerství.
Nejde jen o slova, ale o zcela konkrétní kroky. Máme spoustu společných a oboustranně výhodných projektů, například v obranném průmyslu. Za účasti prezidenta Petra Pavla byly podepsány i dvě nové smlouvy týkající se společné výroby munice pro ruční palné zbraně. Prezident navštívil továrnu, jejíž lokaci samozřejmě nemohu jmenovat, kde se ve spolupráci s českou stranou kompletují pušky pro ukrajinskou armádu pod značkou Sič. Je to náš společný výrobek a jsem na to velmi hrdý.
Dobrou spolupráci máme i s dalšími českými firmami, a sice ve výrobě dělostřelecké munice ráže 155 mm, což je rovněž velmi důležité. Prezidenti Petr Pavel a Volodymyr Zelenskyj spolu intenzivně hovořili o bezpečnostní situaci v Evropě a míru pro Ukrajinu, stejně jako o vyhlídkách Ukrajiny na členství v EU a NATO.
Velkým tématem byla také účast českých firem na rekonstrukci země, například v Charkovské a Dněpropetrovské oblasti. Petr Pavel nás informoval, že z prostředků evropského Nástroje pro Ukrajinu bude rekonstruováno šest ukrajinských nemocnic poškozených či zničených Rusy, a sice v Rivne, Lvově, Lucku, Kryvém Rihu, Dnipru a Kyjevě. Věříme, že dialog Česka a Ukrajiny na úrovni našich prezidentů bude pokračovat a jeho výsledky budou pro naše země oboustranně výhodné.
Co si jako diplomat Ukrajiny slibujete od jednání Ruska se Spojenými státy? V Evropě se formuje takzvaná koalice ochotných vedená Velkou Británií a Francií. Jaká by měla být úloha Evropy?
Od počátku trváme na tom, že nelze vést jednání pouze mezi Ruskem a Spojenými státy, musí se to dít za účasti Ukrajiny. A poněvadž Ukrajina je evropská země, která má ambici stát se členem Evropské unie a NATO, tak i Evropa by měla mít své místo u vyjednávacího stolu. Náš prezident Zelenskyj mnohokrát řekl, že nelze jednat o Ukrajině bez Ukrajiny, anebo vést rozhovory o Evropě bez Evropy.
Od rusko-amerického vyjednávání očekáváme spravedlivý mír pro Ukrajinu. Chtěli bychom, aby válečné zločiny nezůstaly bez trestu a aby zvítězilo mezinárodní právo. Ukrajina je otevřená konstruktivnímu dialogu, oceňujeme aktivní snahu Spojených států i evropských zemí o dosažení míru. Je však třeba pochopit podstatu ruského chování, vždyť právě Rusko je příčinou války.
Je nutné ukázat jednotu a sílu. To je jediná řeč, které Putin rozumí. Je třeba vytvářet tlak na Rusko, nikoliv na Ukrajinu.
V březnu jsme podpořili návrh prezidenta USA na dočasné příměří, ale Rusko to odmítlo přijmout, a naopak si kladlo další podmínky a předběžné požadavky. Jasně se ukazuje, kdo skutečně chce mír a kdo pokračování války. Rusko nepřestane válčit, dokud k tomu nebude přinuceno.
Máme dlouhou zkušenost ohledně vyjednávání s Ruskem, od roku 2014 jsme s Ruskem absolvovali více než 200 různých jednání. Víme proto, že je nutné ukázat jednotu a sílu. To je jediná řeč, které Putin rozumí. Je třeba vytvářet tlak na Rusko, nikoliv na Ukrajinu, aby se zastavilo válečné šílenství. Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom omezili schopnost Ruska pokračovat ve válce proti Ukrajině. To je jediná dobrá strategie, kterou bychom měli podle mého názoru sledovat, jestliže skutečně chceme dosáhnout spravedlivého míru.
Jak konkrétně by mohlo Česko více pomáhat Ukrajině v obraně proti ruské agresi?
Česká republika odvádí v podpoře Ukrajiny skvělou práci a my si toho opravdu velice vážíme. Česko je součástí koalice ochotných, která přesahuje hranice Evropy a usiluje o ukončení války Ruska proti Ukrajině na základě mezinárodního práva. Češi pokračují v takzvané muniční iniciativě, která je pro nás naprosto zásadní – jen za poslední rok se tak díky Česku podařilo dodat na Ukrajinu více než 1,5 milionu kusů munice. Šlo o obrovské množství, což nám pomohlo udržet a zvýšit naši obranyschopnost. Proto pevně doufáme, že iniciativa bude pokračovat i během tohoto roku, už jsou na ni dokonce vyčleněny finanční prostředky nejen od našich evropských partnerů, ale také z dalších zemí, například z Kanady.
Potřebujeme však ještě intenzivnější partnerství s českými zbrojařskými společnostmi, abychom spustili další společné projekty pro výrobu zbraní a vývoj obranných technologií. Zde vidím obrovský potenciál pro spolupráci mezi Českem a Ukrajinou, přičemž už nyní vidíme velký zájem ze strany českých firem.
V dnešní situaci je třeba pochopit, že podpora Ukrajiny znamená i ochranu Evropy a Česka. Nejde o charitu, ale o investici do vlastní bezpečnosti. I v Česku jsou lidé, kteří volají po zastavení vojenské podpory Ukrajině, ale jsem přesvědčen, že většina Čechů dobře rozumí tomu, že udržení suverénní Ukrajiny je i v českém zájmu.
Také Česko čelí ruské hybridní válce a propagandě. Který ruský narativ považujete pro českou a evropskou společnost za nejnebezpečnější?
Rusko vynakládá obrovské úsilí na šíření strachu a nestability také v České republice, snaží se šířit představu, že podpora Ukrajinu je nebezpečná pro mír, což je jasná manipulace, protože jedinou příčinou a hybatelem války je Rusko. Boj s ruskou lží a manipulací bude i nadále náročný, přesto je třeba lidem v Česku vysvětlovat, jak funguje ruská imperiální a koloniální politika. Nesmíte umožnit ruské propagandě, aby ovlivňovala vaše emoce a činy, aby zde získala své příznivce.
Ruských hrozeb bude v Česku přibývat, ale věřím v moudrost českého národa, že se poučil z vlastní historie a pamatuje si lekce z Mnichova 1938 anebo z ruské okupace 1968.
Hlavní metodou ruské propagandy je příslovečné „rozděl a panuj“. Proto Rusové udělají maximum pro prohloubení rozporů v české společnosti, zejména v nynější kampani před parlamentními volbami. Ruských hrozeb bude v Česku přibývat, ale věřím v moudrost českého národa, že se poučil z vlastní historie a pamatuje si lekce z Mnichova 1938 anebo z ruské okupace 1968. Myslím, že ruská propaganda nemá v Česku šanci zvítězit, ale buďte obezřetní.
Jste v kontaktu s Jevhenem Perebyjnisem, bývalým ukrajinským velvyslancem v Česku? V čem na něj navazujete?
S bývalým velvyslancem Perebyjnisem, nynějším náměstkem ministra zahraničních věcí, jsem v pravidelném kontaktu, velmi si vážím toho, co v Praze vykonal. Jako bohemista mluví plynně česky, stejně jako jeho manželka Olga, snad časem i já zdokonalím svou češtinu. Snažím se jít v jeho šlépějích a rozvíjet projekty, které inicioval. Mnohé se už podařilo, například Senát Parlamentu České republiky odsoudil genocidu Krymských Tatarů za sovětské éry, což je důležitý signál.
Podařilo se uzavřít strategické partnerství mezi Českem a Ukrajinou, čímž se pro oba naše národy otevírají nové příležitosti ke spolupráci a sblížení. Rád bych potvrdil, že obraz České republiky na Ukrajině je skvělý a z různých úhlů pohledu vlastně perfektní. Ukrajinci si velmi dobře uvědomují, kdo je dnes jejich skutečný přítel, více než 70 procent z nich má podle průzkumů k Čechům vysoce pozitivní vztah. Ukrajina, zadržující agresivní Rusko, je přece zárukou bezpečnosti i pro Českou republiku.
Ani za války nemlčí múzy na Ukrajině. Co z ukrajinské kultury byste Čechům doporučil?
Češi mají v dnešní době spoustu příležitostí, jak se seznámit s ukrajinskou kulturou a uměním. Chtěl bych proto vyjádřit vděčnost České republice za to, že pomáhá Ukrajině i v čase války zachraňovat kulturní dědictví a tím i naši ukrajinskou národní identitu. České ministerstvo kultury je garantem nesmírně důležitého projektu s názvem Archa, v jehož rámci jsou digitalizovány vzácné archivní dokumenty a knihy z různých institucí po celé Ukrajině. Rusové od počátku války záměrně útočí na archivy, muzea a galerie, zničili už tisíce objektů, a právě tato česká podpora nám pomáhá přežít jakožto kulturní národ. Rusové totiž chtějí vymazat historickou paměť Ukrajinců a zničit svébytnost ukrajinského národa.
Rád bych také poukázal na úspěchy české ukrajinistiky, neboť Češi mají nyní k dispozici překlady nejvýznamnějších děl ukrajinské literatury, nejen historické, ale i moderní. Aktuálně probíhá v Národní knihovně v Praze výstava Čtyři noty z Ukrajiny ke 150. výročí narození ukrajinského dirigenta a kulturního diplomata Oleksandra Košyce. Věnována je i světovému turné jím vedené Ukrajinské republikánské kapely v letech 1919 až 1924, díky němuž se stala všeobecně proslulou ukrajinská koleda Ščedryk, a sice v podobě anglické koledy Carol of the Bells. Málo se ví, že skladba Ščedryk zazněla v Praze už 11. května 1919 v Národním divadle. Srdečně zvu všechny do Klementina na tuto skvělou výstavu.
Co byste vzkázal čtenářům deníku FORUM 24?
Nejprve bych chtěl ocenit deník FORUM 24 za to, že díky jeho redakci jsou čeští čtenáři velmi dobře informováni o válce Ruska proti Ukrajině, o zločinech ruských agresorů a skutečné touze Ukrajiny po míru. Jenže spravedlivý mír nemůže být založen na kapitulaci Ukrajiny, protože by to znamenalo jen další ohrožení Evropy jako celku. Je třeba usilovat o mír založený na mezinárodním právu. Prosím vaše čtenáře o podporu Ukrajiny. Dokud bude mít ukrajinský národ sílu se bránit, prosím, podporujte nás, protože podporou Ukrajiny hájíte hodnoty svobody a demokracie, na nichž je přece česká společnost postavena.
Řada Čechů bojuje s Ukrajinci bok po boku na bitevním poli. Ne proto, že by snad více milovali Ukrajinu než Česko, ale právě proto, že tolik milují svou českou vlast, a nechtějí, aby i do České republiky přišel ruský nepřítel. Únava nás nepřemůže, buďme společně silní a odolní.