MONITOR / Vedení Ruska, oficiální média i občané se vyrovnávají s tím, jak snadno se podařilo ukrajinské armádě proniknout na území Ruska, ale propaganda se snaží tento fakt aspoň nějak zastínit. Ukrajinští vojáci jsou prý ohromeni, jak je to v Rusku krásné, píše kanál na síti Telegram Staršije Eddy.
„Kdysi dávno byli barbaři přicházející do Říma ohromeni architekturou Velkého města. Nemohli uvěřit, že Koloseum nebo Velký cirkus, viadukty a akvadukty postavili lidé. Vůdce jednoho barbarského kmene, který se považoval za bohatého a seriózního muže, protože měl 50 prasat a 15 krav, přišel do Říma, uviděl tu ohromující krásu a pocítil pocit méněcennosti,“ tvrdí autor.
„Přibližně totéž pociťují chochlové (pejorativní ruské označení Ukrajinců, pozn. red.), kteří dočasně obsadili okresy v Kurské oblasti. Stojí za to opustit Sumščinu s nechutnými cestami do Kurské oblasti, protože se dostanete do jiné civilizace. Svého času mě velmi překvapila Charkovština a právě osvobozená Luganská oblast. Prach, nedostatek normálních silnic, chudé obyvatelstvo. Teď Chocholoušci aspoň trochu uvidí, co se dá vybudovat a jak se dá žít, když se vrátí do matičky Rusi. Dlouho se ale dívat nebudou, a to z jednoho důvodu: brzy za nimi přijde smrt,“ sděluje příspěvek.
Podobná tvrzení jsou v rozporu s fakty, která přináší i ruský tisk a mluví o nich i oficiální představitelé. Kritický stav ruské infrastruktury se projevil letos hned začátkem roku.
Ve městě Podolsk, které leží asi 30 km jižně od Moskvy, zůstalo nejméně 149 tisíc obyvatel, tedy téměř polovina, bez vytápění. V nedalekém soukromém muničním závodě prasklo topné potrubí.
„Je to naprostá ostuda. Není tu žádné topení ani teplá voda. Musíme spát ve spacácích,“ řekl deníku The Moscow Times místní obyvatel Jurij. Moskevská oblast, kde teploty v lednu klesly až na minus 20 stupňů Celsia, stejně jako dálněvýchodní Primorský kraj, města Moskva a Petrohrad, Penza, jižní Voroněžská a Volgogradská oblast a další oblasti byly tuto zimu postiženy výpadky vytápění. Předseda dozorčí rady Fondu pro podporu reformy bydlení a komunálních služeb Sergej Stěpašin v roce 2021 řekl, že komunální infrastruktura v Rusku je opotřebovaná z 60 až 70 procent.
Pokud jde o pozemní komunikace, není situace rovněž dobrá.
„Sousední vesnice Maryinka a Maloje Lupakovo, které se nacházejí v Moskevské oblasti 100 km od Kremlu, jsou odříznuté od civilizace. Není tam jediný obchod. Odmítají tam jezdit vozy záchranné služby a sanitky, o dodávkách potravin nemluvě. Do vesnic se lze dostat pouze terénním vozidlem po zničené trati,“ oznamuje server 63.ru. „Správa okresu Stupino na setkáních s místními obyvateli rozhazuje rukama: na stavbu silnice nejsou peníze. A oficiálně v obou vesnicích žije jen jeden člověk – ostatní jsou přihlášeni buď v Moskvě, nebo ve městech Moskevské oblasti.“
„Podle výsledků rozsáhlého průzkumu Rosstatu, v němž byli dotazováni členové 50 tisíc domácností, má 89,1 procenta Rusů v bytě nebo v soukromém domě plnohodnotnou toaletu. Nelze však říci, že zbývajících 11 procent musí chodit na pouliční záchod, protože sem patří i ti, kteří využívají společné sociální zařízení, například na ubytovně. Podle posledního sčítání lidu má 10 procent ruských domácností venkovní toaletu, 59 procent ji má v domě a zbývající respondenti na tuto otázku neodpověděli,“ psalo se loni v článku na webu journal.tinkoff.ru.
Rusko je plynová velmoc, ale nebylo schopno zavést plyn vlastním občanům. V roce 2007 slíbil tehdejší místopředseda ruské vlády Dmitrij Medveděv dokončit plynofikaci celé země do 10 let. Dosud však 27 procent Rusů stále topí uhlím, psalo loni v březnu Nastojaščeje Vremja. „Za Uralem žije 12 milionů lidí, je velmi obtížné přivést potrubí do každé osady. Nyní se postupně začínáme rozvíjet,“ odpověděl Vladimir Putin na otázku novináře, kdy se plynovod dostane do Ulan-Ude. Den předtím ruský prezident navštívil ulanudenský letecký závod, kde se vyrábějí bojové vrtulníky Mi-8.
Z oficiálních stastitik je zjevné, že problémy má i školství.
„V Rusku byl v roce 2023 propuštěn maximální počet učitelů za sedm let – 193 tisíc – to jsou údaje ministerstva školství Ruské federace. Je třeba vzít v úvahu, že oficiální ruské statistiky zjevně desetkrát podhodnocují reálné údaje,“ píše web newizv.ru. „Poslanec Státní dumy Oleg Smolin zveřejnil na svém blogu údaje Rosstatu a Ruské pravoslavné církve. Podle těchto statistik Rusko v podstatě nahrazuje školy církevními institucemi. Například v loňském roce bylo v Rusku 41 900 kostelů a pouze 39 900 škol.“
„Na konci roku 2020 bylo v Rusku 1,2 milionu nemocničních lůžek. Od roku 2010 se lůžkový fond v zemi snížil o 150 000. Nejvýrazněji se snížil počet gynekologických, terapeutických a chirurgických lůžek. Lůžkový fond se zvýšil pouze u infekčních a onkologických pacientů,“ uvedl v roce 2022 web Medvestnik.ru.
I z oficiálních ruských zdrojů je zjevné, že Rusko trpí dlouhodobě strukturálními problémy a válka na Ukrajině zahájená Kremlem situaci nadále zhoršuje.