Strategie armádního generála Sergeje Surovikina, velitele ruských okupačních vojsk přezdívaného „Surovec“, počítá na pokraji zimy s ničením klíčové ukrajinské civilní infrastruktury. Údery z odstupu a s mlhavou nadějí na obnovení ofenzívy během následujícího jara. S posledními zásobami námořních střel Kalibr, střel s plochou dráhou letu pro bombardéry a balistických raket krátkého doletu (výhledově s íránskými raketami téže kategorie) se toto ničení zčásti daří a vynutilo si již masivní šetření elektřinou, vodou a teplem.
Než se definitivně ochladí i v západních částech země, ukrajinští civilisté potřebují naši pomoc s přípravou na zimu. Zde je přehled toho, čeho by bylo nejvíce třeba, které humanitární organizaci pomáhající přímo na Ukrajině můžete přispět a co která z nich zajišťuje.
Kalkulace, podle níž „strategické“ útoky na infrastrukturu podlomí morálku Ukrajinců a vůli k odporu, je mylná a vychází z neexistujících paralel s bezmocnou syrskou opozicí. Na druhé straně úspěšné útoky, zejména pokud jde o elektrifikovanou železnici, by mohly opravdu oslabit ukrajinské válečné úsilí a přinutit Kyjev, aby větší díl stále vzácnějších zdrojů věnoval na pomoc ohroženým civilistům.
Je i na nás, aby ukrajinské úřady nemusely řešit takto vyhrocená dilemata a dokázaly se připravit na vše, co ještě Moskva na základě pochybné aplikace Douhetovy doktríny v zoufalé snaze odvrátit porážku vymyslí.
Česko samo má ovšem systém protivzdušné a protiraketové obrany mimořádně zanedbaný, takže v čistě vojenské sféře pomoc Ukrajině už nemůže být zásadní. Již na jaře došlo k dodávce šesti kusů letitého mobilního systému krátkého dosahu 9K35 Strela-10M sovětského původu, který byl využit během protiofenzívy k ochraně postupujících jednotek – ale to bylo nadlouho také vše, co lze z dostupných českých zásob poslat.
Poslední hlavňové prostředky, které by umožňovaly boj s íránskými „loitering munitions“ útočícími na cíl v malé výšce, české ozbrojené síly v roce 2003 vyřadily bez náhrady. V oblasti detekce nebo rušení útočících ruských prostředků napadení jsou české ozbrojené síly připraveny a vybaveny mnohem hůře než jejich ukrajinské protějšky. V nezbytném mezinárodním úsilí o posilování ukrajinské protivzdušné a protiletadlové obrany tak zůstává Česko zcela stranou. Až do započetí dodávek izraelského systému SPYDER v příštím roce, které postupně uvolní k exportu alespoň čtyři baterie raketového systému středního dosahu 2K12 Kub-M, nemůže udělat doslova nic.
Občanská společnost dokáže sice vybírat prostředky na leccos, včetně tanku Tomáš nebo „dronu“ Bivoj, nicméně s podstatným posílením ukrajinské protivzdušné obrany tak, aby účinně ochránila civilní infrastrukturu před ruskými útoky, běžní občané výrazněji pomoci nesvedou. Částečně lze doplňovat ukrajinské zásoby přenosných protiletadlových střel krátkého doletu, které vyčerpává zejména boj s íránskými „létajícími mopedy“ Šáhid-136 – ale to je také maximum možného. A upřímně řečeno, kolik soukromých donorů si může dovolit samostatně zakoupit raketu pro komplet Strela 2 v ceně 270 000 korun?
Jaké jsou vyhlídky na pomoc civilistům?
V Evropě se objevila výzva k vypracování „Marshallova plánu pro Ukrajinu“. Jak už to ale v podobných případech chodí, plány se týkají poválečné obnovy – kdežto lidé, kteří trpí v důsledku poslední ruské eskalace války, potřebují pomoc právě teď, nikoliv za několik měsíců nebo let. Přímo na ukrajinský fond pro obnovu zničené infrastruktury můžete přispět zde. Pamatujte však, že i v tomto případě se jedná o řešení spíše v dlouhodobém výhledu, zatímco ukrajinští civilisté postižení ničením infrastruktury budou naléhavě potřebovat pomoci už v následujících týdnech. Lépe je tedy případně přispět do humanitárního fondu.
To ovšem ani zdaleka neznamená, že by čeští občané pro obyvatele Ukrajiny před nejhorší zimou jejich života nemohli nic udělat. Civilisté naléhavě potřebují pomoc v situaci, kdy ruští okupanti cíleně ničí jejich zásobování elektřinou, vodou a teplem. Zděděný, silně centralizovaný postsovětský infrastrukturní systém (i my máme velmi podobný) přitom nahrává ruským záměrům, protože je útoky na malý počet klíčových uzlů snadno zranitelný – a ukrajinská občanská společnost potřebuje prostředky pro alespoň improvizovaná decentralizovaná řešení každodenního provozu běžných služeb i domácností. A zde samozřejmě i „obyčejná“ humanitární sbírka může výrazně pomoci.
Bohužel, nabídky pomoci českých humanitárních organizací tak, jak byly koncipovány na počátku války, většinou již úplně nezohledňují specifické potřeby vyplývající z aktuální situace. Ukrajina nyní urgentně potřebuje především mobilní elektrické generátory, náhradní zdroje tepla typu elektrických, naftových a plynových teplometů, prostředky a zařízení k čištění vody či náhradní zařízení pro kuchyně (plynové, lihové, benzínové vařiče, kempingové tzv. „dřívkáče“ atp.), případně teplé přikrývky, obutí a oblečení.
Nejlevnější jednofázový elektrogenerátor pro domek, vchod nebo patro v bytovém domě přijde asi na 12 000 korun. Elektrické teplomety lze pořídit již od 1200 Kč, výkonnější plynové jsou však násobně dražší. Filtry na pitnou vodu jsou dostupné od ceny kolem 900 Kč. Zde jsme evidentně v jiných cenových hladinách než při nákupu zbraní.
Podle zpráv na sociálních sítích mnohé ukrajinské domácnosti v nouzi začínají vařit dokonce i na svíčkách nebo svítí improvizovanými olejovými lampami, které ovšem nedokonale spalují a znepříjemňují pobyt v takto využívaných prostorách. Benzín, nafta či plyn jsou ve válce vždy hůře dostupné, a navíc je přednostně spotřebují elektrogenerátory či teplomety. Kvalitní lihový vařič se zásobou paliva (lze pořídit do 1000 Kč, litr denaturovaného/technického lihu vyjde dnes v maloobchodě na necelých 100 Kč), neprodukující nadměrné množství sazí a dalších zplodin, by tak vycházel jako relativně slušné náhradní řešení pro běžnou domácí kuchyni.
Možnost udržovat se během zimního období v teple, dopřát si teplou stravu a nápoj jsou samozřejmě klíčové z hlediska zachování zdraví, též s ohledem na další očekávanou vlnu pandemie. Již tak přetížený ukrajinský systém zdravotní péče, který se nedaří plně financovat ze zdravotního pojištění, bude během zimy nepochybně potřebovat dodatečnou pomoc a zdroje – včetně náhrad za masivně ničené sanitky.
K udržení komunikace s příbuznými a přáteli a rovněž informovanosti budou Ukrajinci potřebovat i ruční (klikové) nabíječky mobilních telefonů a ostatních elektronických spotřebičů, powerbanky a další podobná zařízení. Již je dostávají, ale vzhledem k současné situaci nikoliv v dostatečném rozsahu.
Zde jsou někteří z poskytovatelů humanitární pomoci distribuované přímo na Ukrajině – bez nároku na úplnost a v abecedním pořadí.
Adra
Humanitární organizace Adra dlouhodobě exceluje v efektivitě vynaložených prostředků – sama totiž spotřebovává jen minimální podíl celkově vybrané částky, takže adresát obdrží maximum. S pobočkou na Ukrajině vedení české Adry komunikuje přesné potřeby příjemců pomoci. V současnosti Adra pořádá čistě finanční sbírku na nákup humanitární pomoci pro potřebné, bez konkrétní specifikace. Pokud chcete přispět tímto způsobem a nechat konečný výběr nakoupeného zboží na pracovnících v místě, můžete tak učinit zde.
Armáda spásy
Armáda spásy pořádá sbírku, z níž zajišťuje nákup potravin, oblečení, spacích pytlů, mobilních nabíjecích stanic a dalších potřeb pro ukrajinské civilisty. Z hlediska přežití v chladném počasí jde nepochybně o důležité priority. Přispět lze tady.
CityChurch
CityChurch, z.ú., se zaměřuje zejména na pomoc válkou postiženým obyvatelům Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Podpořit její úsilí lze tady.
Český červený kříž
Červený kříž zajišťuje dodávky zdravotnického materiálu a dalších medicínských a záchranářských potřeb. Věnuje se také speciálně pomoci dětským oddělením zdravotnických zařízení a připravuje poválečnou obnovu systému zdravotní péče. Jestliže považujete za prioritu poskytnutí tohoto typu pomoci, můžete přispět zde.
Češi na Ukrajině
Sdružení Češi na Ukrajině dováží humanitární pomoc, asistuje ukrajinským zdravotníkům a také záchranářům v projektu Perun. Přispět můžete zde.
Člověk v tísni
Organizace se věnuje praktické pomoci typu opravy střech a oken v postižených oblastech nebo zajištění dlouhodobého zásobování vodou, psychologické podpoře a finanční podpoře rodin v nouzi za účelem nákupu dle vlastních potřeb. Pokud vás zaujal tento typ pomoci, můžete jej podpořit tady.
Dětský fond OSN UNICEF
UNICEF uvádí, že od února zajistil na Ukrajině zdravotnický materiál a přístup k nezávadné vodě pro 2,1 milionu osob. Další podrobnosti zjistíte a podpořit jej můžete zde.
Disaster Aid Europe: Pomoc pro Ukrajinu!
Disaster Aid Europe: Pomoc pro Ukrajinu! je iniciativa organizovaná Rotary Clubem Prague International. Zajišťuje převoz potřebných věcí z Prahy do Užhorodu, kde jsou distribuovány ve spolupráci s místními rotariány. Přispět můžete tady.
Evangelická církev metodistická
Dovoz humanitární pomoci potřebným zajišťuje i Evangelická církev metodistická. Podrobnosti a možnosti podpory zjistíte zde.
Charita
Charita se zabývá širokým spektrem projektů pomoci potřebným na Ukrajině. Realizuje pomoc dětem v sociálně slabých rodinách, financuje zdravotní péči, dům na půli cesty v Užhorodě nebo vzdělávání mládeže. Pomoc vnitřně přesídleným osobám (těm, kdo museli kvůli válce opustit své domovy a žijí teď v jiných částech Ukrajiny, aniž by směřovali do zahraničí) zahrnuje vedle duchovní a psychologické podpory také přispívání na zdravotní péči, potraviny, hygienu apod. Podobný typ pomoci zajišťuje Charita i pro obyvatele Luhanské oblasti na východě, kde se již nyní teploty v noci šplhají hluboko pod nulu. Jestliže preferujete tento přístup k pomoci, můžete jej podpořit zde, případně tady a zde.
Kolping Ukrajina
Organizace Kolping v prostoru západní Ukrajiny zajišťuje skládací postele, deky, spacáky, generátory na výrobu elektřiny, léky, pomůcky pro první pomoc, powerbanky, svítilny, dětskou výživu, mražené potraviny. Prozatím se její služby asi nejvíce blíží urgentním potřebám vzniklým v důsledku posledních ruských útoků. Podpořit ji můžete zde.
Nadační fond Pomoc Ukrajině
Nadační fond Pomoc Ukrajině zřídili Ukrajinci žijící v České republice ve spolupráci s velvyslanectvím Ukrajiny v ČR. Prostřednictvím místních kontaktů pomáhá podle aktuální situace zajistit potřeby lidí ve městech Černihiv, Charkov, Cherson, Kyjev, Mykolajiv nebo Sumy. Podpořit jeho úsilí můžete tady.
NESEHNUTÍ
Organizace pomáhá zajistit nezávadnou vodu pro zranitelné skupiny obyvatel ve stále ohroženém Mykolajivu. Podpořit ji můžete zde.
V tuto chvíli je běžnou praxí českých humanitárních organizací primárně finanční pomoc. Než se rozhodnete poskytovatelům pomoci věnovat cokoliv jiného (například jakékoliv nevyužívané vybavení, které již vlastníte), určitě je předem kontaktujte, konzultujte a domluvte se. O konkrétním stavu potřeb ukrajinských civilistů, s nimiž pracují, toho samozřejmě vědí více než vy nebo já.