V současné době je prioritou zastavení šíření nebezpečného koronaviru, což vyžaduje mimořádná opatření. Už nyní je jasné, že epidemie napáchá rozsáhlé škody v podnikatelském sektoru a postihne mnohé živnostníky. Zatím to však nevypadá, že si to ministryně financí Schillerová uvědomuje. O tom svědčí její návrhy, které jim mají ulevit.
Nová forma virové infekce je kvůli rychlosti šíření a agresivitě mnohem závažnější problém, než se donedávna očekávalo. Některé země, včetně České republiky, její nástup podcenily. Premiér Babiš se věnoval (a stále věnuje) hlavně svému PR, školení vlád jiných zemí a nedal na důrazná varování epidemiologických odborníků. Jedná se o globální problém, který nelze vyřešit chvástáním, zabředáním do nepodstatných detailů a nedůstojným peskováním vlastních ministrů na tiskových konferencích.
Nyní však dochází ke zlomu. Jde do tuhého a dá se očekávat, že frekvence přijímaných opatření ještě zesílí. Vláda se objektivně nachází ve složité situaci, stejně jako kabinety v řadě dalších zemí, které postupně přijímají podobné kroky.
Rezervy budou chybět
Už dnes je však naprosto zjevné, že vládě bude chybět více než 100 miliard korun rezerv, ušetřených předchozími garniturami pro mimořádné situace. Babiš je rozpustil ve zvýšených výdajích, které nabraly dynamiku poté, co se stal premiérem. Ve snaze okázale předvádět, jak země pod jeho vedením „vzkvétá“, vybrakoval v době příznivého hospodářského růstu státní pokladnu a nezačal reformovat systémy veřejných financí.
Důsledky tohoto populismu se nyní projeví naplno a s předstihem, zvláště pokud ke zpomalení ekonomiky a zhoršujícímu se rozpočtovému trendu docházelo už dlouho před nástupem epidemie. Peníze utracené v předvolebních „úplatcích“ by se dnes nesmírně hodily. Vyžádají si je náklady na zvýšenou sociální podporu, a škody postižených firem půjdou minimálně do řádu desítek miliard korun. Bude nutné je v maximálně možné míře sanovat, aby se nepoložila celá odvětví.
Vláda musí jednat v režimu krizového řízení, není na co čekat. V podobných situacích patří mezi nejohroženější skupiny malí podnikatelé a živnostníci, na které Babišova kavalerie do této doby uplatňuje metody tvrdého biče a žádného cukru. Ruší se hromadné akce, je omezován provoz restaurací, zavírají se mnohé provozovny a tento trend bude pravděpodobně pokračovat. Ještě více přituhne.
Ministryně financí Alena Schillerová se účastní většiny tiskových konferencí k přijímaným krokům vlády, aniž je zřejmé, jaký má její účast smysl. O to více by se měla už nyní věnovat návrhům finanční pomoci postiženým segmentům společnosti, ať zaměstnancům, firmám nebo živnostníkům. Co pro ně připravuje?
Nedostatečné návrhy Schillerové
Schillerová oznámila na tiskové konferenci, že se chystá o tři měsíce posunout termín pro odevzdání daňového přiznání a úhradu daně drobným podnikatelům a malým firmám. „Udělám to formou, že prominu plošně sankce včetně i správních poplatků, což je v mé kompetenci,“ uvedla.
To je jistě krok správným směrem, ale zcela nedostatečný. Zhruba 300 tisíc živnostníků čeká od května povinnost používat EET, což mnohým profesím v oboru řemesel, služeb, malovýroby a dalších zkomplikuje situaci a zvýší náklady. Schillerová nechce ani slyšet o tom, že by se minimálně tento termín posunul.
Ministryně pouze navrhuje, že kontroly finančních úřadů budou u těchto živnostníků, nově vstupujících do systému EET, zpočátku benevolentnější. Nebudou podle ní nasazovat sankce v případě pozdější certifikace nebo žádosti o autentizační údaje. „Ale sankce by byla, kdyby neevidovali nebo neměli pokladní zařízení,“ zdůraznila. A to je zatím z její strany vše.
Odtržení od reality
Tento přístup svědčí o naprostém odtržení vládní garnitury ANO od reality. U těch živnostníků, kteří jsou už nuceni EET používat, se nic nemění. A to přesto, že už dnes pociťují dopady vládních kroků, jako je omezování otevírací doby v restauracích a barech.
Ti ostatní budou mít v nejbližších týdnech a měsících úplně jiné starosti, než se zabývat technickou a administrativní agendou připojení do systému EET. Mnozí budou zvažovat, jestli se jim to v daných stále se zhoršujících podmínkách vůbec vyplatí. Schillerová jim nenabízí téměř nic. A k čemu jim budou Havlíčkovy bezúročné půjčky?
V nejbližší době se dá očekávat propad příjmů a tržeb mnoha podnikatelů, což dopadne i na jejich zaměstnance. Není už čas čekat a jen předvádět na kameru barevné grafy a tabulky. Jak by mohl stát podnikatelům dále pomoci?
Vláda by mohla kromě odložení další vlny EET, když už nelze očekávat její zrušení, například znovu zkrátit lhůtu pro vrácení odpočtu DPH na 30 dnů ze 45, platné od ledna příštího roku. Tímto krokem se jednoznačně zhorší přístup mnoha firem k hotovosti, což je o to více poškodí v současné změněné situaci.
Namístě by bylo celkové snížení byrokracie v podnikání a odvodové zátěže. Na druhou stranu je potřebné ořezávání zbytných výdajů do této doby bujícího státu – symbolicky na prvním místě s nesmyslnou státní loterií Účtenkovkou. Jenže podobný přístup od současné správkyně státní kasy očekávat nelze.