Najít prostředky, jak zvládnout pandemii, si vyžádá obrovské úsilí. Ke slovu se nejspíš dostane také dnes tak mediálně často zmiňovaná umělá inteligence (AI), která umožňuje díky počítačovým programům kombinovat velké množství informací. To by lidé dosavadními postupy nedokázali v potřebném čase zvládnout.
Společnost Exscientia založená na Oxfordu, která jako první dovedla lék objevený pomocí umělé inteligence do stadia testování na lidech, nyní prochází data o 15 tisících léků. Ta má k dispozici výzkumný ústav Scripps v Kalifornii. Healx, společnost z Cambridge založená spoluobjevitelem léku Viagra Davidem Brownem, upravila svůj systém AI vyvinutý k nacházení léků na vzácné nemoci.
Systém je rozdělen do tří částí, které mohou procházet veškerou současnou literaturu týkající se nové virové choroby, studovat DNA a strukturu viru a posuzovat vhodnost různých léků.
V čem je výhoda AI? Objevy nových léků bývají výsledkem dlouhého postupu. „Dělám to 45 let a na trhu mám tři léky,“ říká doktor Brown pro BBC News. Umělá inteligence ale může všechno urychlit. „Shromažďování všech potřebných údajů trvalo několik týdnů a v posledních několika dnech jsme dokonce získali nové informace. Algoritmy jsme nechali proběhnout přes Velikonoce a v následujících sedmi dnech budeme mít výstup pro tyto tři metody,“ uvádí Brown.
Společnost Healx doufá, že se tyto informace během května změní v seznam kandidátů na nadějné léky. Už teď jedná s laboratořemi, aby bylo možné provést klinické testy.
Pro výzkumníky, kteří se zabývají objevováním nových léků pomocí AI, jsou tu ohledně koronaviru dvě možnosti. Mohou vytvořit zcela nový lék, ale pak bude třeba čekat několik let, než bude schválen jako bezpečný pro použití, nebo zjistit, že účinným lékem může být i některý z těch, které už máme.
Podle Browna je ale nesmírně nepravděpodobné, že by odpovědí na dnešní problém byl jen jeden lék.
Pro společnost Healx to znamená podrobnou analýzu osmi milionů možných párů a 10,5 miliardy trojkombinovaných léků pocházejících ze 4000 schválených léků na trhu.
Profesor Ara Darzi, ředitel Institute of Global Health Innovation na Imperial College, řekl pro BBC News, že AI je jedním z nejsilnějších nástrojů při hledání řešení, ale potřebuje velmi kvalitní a rozsáhlé datové soubory. Většina informací je zatím u jednotlivých společností a někde v laboratořích na univerzitách. „Nyní více než kdy jindy existuje potřeba sjednotit tyto nesourodé zdroje dat o objevování léků, aby vědci s využitím umělé inteligence mohli aplikovat své nové techniky strojového učení a vygenerovat co nejdříve nový způsob léčby na COVID-19,“ vysvětluje Darzi.
Zatímco někteří myslitelé šíří své vize o konci globalizace, tak právě celosvětové využití informačních sítí a umělé inteligence může lidstvo uchránit před dnešní novou „morovou ránou“.
(Zdroj: BBC News)