Mekka vědy, časopis Nature, zveřejnil článek o pokroku ve výzkumu umělé inteligence. Jde o kvalitativní skok, který už má potenciál lidstvo „vyřadit z provozu“.
Vědci vyvinuli novou neuronovou síť, která umí stejně jako člověk zobecňovat jazyk. Tato neurální síť je stejně jako člověk úspěšná při zařazování nově naučených slov do stávající slovní zásoby, kterou již disponuje, a je schopná správně používat ta nově naučená slova v nových kontextech. A to je klíčový mechanismus či dovednost lidského poznávání. V psychologii se mu říká systematická generalizace, do lidštiny přeloženo, to znamená učit se a využívat nově naučené poznatky k rozvoji vlastního myšlení a jednání.
Jde o dovednost, která z nás dělá přemýšlející bytosti. Dovednost, díky které jsme si dali název člověk moudrý. Nová neurální síť NENÍ stejný tip umělé inteligence jako ChatGPT, ten si s podobnou úlohou neporadil. Ve stejné úloze si vedl hůře nejen ve srovnání s novou neurální sítí, ale i ve srovnání s lidmi. Nová neurální síť si ale s úkolem poradí i lépe než člověk.
Systematická generalizace znamená, že subjekt může používat nově osvojená slova v novém prostředí a novém obsahu. Ne jako velký jazykový model pouze statistickou pravděpodobností, kde a s jakými slovy se nejčastěji nové slovo vyskytuje. Když se nová neurální síť naučí větu „pes honí kočku,“ bude schopna správně použít i třeba větu „kočka honí psa.“ Ten příklad jsem si nevymyslel, pro jeho absurditu jej uvádí přímo Nature.
Vědci novou síť naprogramovali tak, že se učí ze svých chyb. To umožňuje umělé inteligenci učit se v průběhu plnění každého úkolu, přičítat zkušenost. Což je schopnost, kterou jsme znali jen u některých lidí. U těch chytřejších, „příčetných“ – protože to slovo je odvozeno právě od „přičítání zkušenosti.“ A všichni víme, že přičítání zkušenosti, poučení z vlastních chyb, není mezi lidmi všeobecně rozšířenou dovedností. Výborně – byť děsivě – to ilustruje šířka antivaxerského hnutí.
Antivaxeři v ČR nebyli schopni „přičíst zkušenost“ ani ze 40 tisíc zemřelých na covid. Vědci po „vyučení“ novou síť testovali na nových hádankách, které dali…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.