Sedmičlenná umělecká skupina FIRMA se představuje se svým nejnovějším výstavním projektem Modrý Mauricius v prostorách věhlasné výstavní síně Mánes. Výstava, která svým názvem odkazuje na pravděpodobně nejznámější a nejhodnotnější poštovní známku v historii filatelie, prezentuje autorská ale i kolektivní díla umělců, kteří skupinu v roce 2019 založili. Vizuální umělci Michal Cimala, Jan Kaláb, Martin Krajc, Pasta Oner, Matěj Olmer, Michal Škapa a Karel Štědrý tak představí nejnovější kolekce autorských obrazů a objektů, současně ale i exkluzivní šestidílnou sérii monumentálních kolaborativních maleb, na kterých spolupracovali všichni umělci společně. Kurátorem výstavy je Pavel Kubesa.
Vizuální umělci Michal Cimala, Jan Kaláb, Martin Krajc, Pasta Oner, Matěj Olmer, Michal Škapa a Karel Štědrý jsou výraznými postavami současné české malby, současně se věnují tvorbě i v dalších uměleckých médiích. Skupina FIRMA byla touto generačně a komunitně sblíženou skupinou autorů založena 12. 12. 2019 z potřeby jejích členů revidovat romantizující představy o charakteru a rolích současného vizuálního umělce. Členy skupiny primárně nepojí konkrétní stylová jednota výtvarného tvarosloví či autorských konceptů. Společně usilují o to znovu vynalézt takovou uměleckou pozici v současném uměleckém a tržním prostředí, která autorům poskytuje kredibilní a důstojné postavení. V ustavujícím manifestu skupiny z roku 2021 se píše: „V soukolí akcelerujícího kapitalismu nezbylo umělci příliš mnoho prostoru pro to humanizovat skrze svou tvorbu společenský řád a kultivovat společenskou dynamiku stimulací výchovy, vzdělání a péče.“
Prototypem východiska se umělcům má stát „vzájemná prosperita“, a to jak mezi autory a tržně-institucionálními mechanismy, tak i mezi umělci navzájem. Individuálně na domácí scéně zavedení autoři pak vzájemnou konkurenci nahrazují modely spolupráce, kolektivním rozhodováním a elementy korporátní kultury. Současně prostřednictvím implementace marketingového myšlení a podnikatelského ducha cílí na vytvoření neopakovatelné, raritní umělecké jednotky, která se vymyká tradičním pojetím uměleckých skupin.
Nejvýrazněji se jejich spolupráce v rámci aktuální výstavy promítá do realizace stejnojmenného šestidílného velkoformátového obrazu Modrý Mauricius (400x600cm), který je kolektivním dílem všech sedmi umělců a ve kterém se v různých rovinách mísí jejich malířské rukopisy.
Výstava Modrý Mauricius, která navazuje na jejich první výstavní projekt v Galerii Nová síň (2021), je pak pro autory také symbolickým aktem: je pokusem o to dát – prostřednictvím umělecké exkluzivity pramenící z netradičních forem spolupráce – své existenci význam, výtvarné činnosti přidanou hodnotu a „vyjednat si“ opět o krok výhodnější uměleckou pozici. „Étos FIRMY se totiž nikdy netajil tím, že umění – přes veškeré jeho neoddiskutovatelné vyšší a duchovní hodnoty – je stále i prací: je to živnost, o jejíž zhodnocení je nutné neustále usilovat,“ uvádí v doprovodném textu k výstavě dvorní kurátor skupiny Pavel Kubesa.