Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáše Prouzy existují v Česku dva druhy ovocnářů. Jedni prý dělají byznys, druzí jsou v médiích, vzkázal na sociální síti. Reagoval tak na slova Ovocnářské unie České republiky, podle které zmizelo z naší krajiny více než tisíc hektarů ovocných sadů. Důvodem má být kromě vysokých cen energií trh z Polska, který má českým obchodům nabízet jablka za bezkonkurenčně nízkou cenu.
„Jsou dva druhy českých ovocnářů. Ti první modernizují, plánují výsadbu odrůd spolu se svými odběrateli, hledají nové formy propagace. Ti druzí roky ignorují obnovu sadů, ale o to víc umí dojemně brečet a natahovat ruku ke státu. Ti první dělají byznys, ti druzí jsou v médiích,“ vzkázal na sociální síti X Tomáš Prouza.
Šéf Svazu obchodu pak deníku E15 řekl, že v Česku je spousta ovocnářů, kteří fungují, vysazují nové sady, spolupracují s obchodními řetězci na plánování výsadby odrůd, po kterých je poptávka, a společně investují do moderních třídicích a balicích linek a do marketingu. „Tito ovocnáři jsou úspěšní a ziskoví a zvládají konkurovat i dodavatelům z jiných zemí,“ řekl Prouza.
Podle něj existuje vedle úspěšných ovocnářů také neúspěšná skupina, kterou prezentuje Ovocnářské unie a její předseda Martin Ludvík. „Ti, kteří roky kašlali na modernizaci sadů, pěstují odrůdy, které se často hodí tak maximálně na moštování, a logicky nemohou za podřadné ovoce požadovat prémiové ceny,“ pustil se ostře do ovocnářů Prouza.
Podle něj to ukazuje na problém se zemědělskými dotacemi. „Velkozemědělci dotace projídají, místo toho, aby byli nuceni k modernizaci,“ řekl deníku s tím, že by českým ovocnářům prospělo, kdyby přestali brečet a poučili se od svých úspěšnějších kolegů.
Loňský skokový nárůst cen energií způsobil podle agrárníků krach mnoha menších firem a závažné potíže v energeticky náročných oborech. Kromě chovu prasat či drůbeže jde právě o pěstování ovoce nebo zeleniny. Většina ovocnářů podle Ludvíka snižuje výměru sadů, aby získala jen takovou produkci, kterou je schopna prodat. „A to hlavně konečnému spotřebiteli na tom nezávislém, ale bohužel v České republice velmi malém trhu,“ vysvětlil deníku E15 s tím, že se tím chtějí vyhnout prodeji za ztrátovou cenu.
Cena jablek u pěstitelů činila v minulém roce podle šéfa unie ovocnářů zhruba 13 korun za kilogram, kdežto v obchodech dosahovala 35 až 37 korun. Ludvík dodal, že minulý rok všechny potraviny zdražily, ale jablka naopak zlevnila.