
Ukrajinští vojáci / Ilustrační foto FOTO: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny, se souhlasem
FOTO: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny, se souhlasem

Zatímco Spojené státy americké a Rusko vyjednávají o míru, na ukrajinské frontě pokračují boje. Reportér deníku Expressen mluvil s vojáky u strategicky významného města Pokrovsk. Podle nich z jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským vůdcem Vladimirem Putinem nevzejde nic dobrého. „Umírali naši kamarádi nadarmo?“ ptají se.
Vše nasvědčuje tomu, že Ukrajina bude nucena vzdát se v mírové dohodě s Ruskem rozsáhlých území. Dvaadvacetiletý Ivan je proti, i kdyby za to měla Ukrajina získat suverenitu a nezávislost. „Spousta lidí za tyto oblasti obětovala život. Bylo by neuctivé k nim a jejich rodinám vzdát se tohoto území ve prospěch nepřítele, to je můj názor,“ řekl reportérovi.
Na frontové linii se vojáci snaží žít ze dne na den, aniž by se dívali příliš daleko do budoucnosti, protože nikdo neví, kdo bude ještě zítra naživu. Ale obavy z toho, že budou nuceni bojovat bez americké zbrojní pomoci, rostou. Je to vůbec možné?
„Pokud Trump řekne ne, už vám nebudeme pomáhat, pak nevím, protože bez pomoci opravdu nemáme s čím bojovat,“ konstatoval 37letý Petro. Už teď si se svými spolubojovníky všiml, že od víkendové Mnichovské bezpečnostní konference se na východní frontě situace změnila – snížila se frekvence dělostřeleckého ostřelování.
Další voják, Ruslan, vyjádřil odhodlání bojovat až do konce, i když se mezinárodní podpora sníží. Chce návrat k hranicím, které byly vytyčeny v roce 1991, to znamená, že Rusko vrátí východní Ukrajinu a Krymský poloostrov. „Je to jediný přijatelný výsledek jednání, přestože je nepravděpodobný,“ řekl.
Jak deník FORUM 24 informoval, ve středu se za Ukrajinu na svém jednání postavili evropští lídři. Zároveň Evropská unie připravuje rekordní balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě šesti miliard eur, který se má projednávat příští týden.