V Číhošti na Havlíčkobrodsku v pátek lidé vzdali úctu faráři Josefu Toufarovi umučenému před 65 lety komunistickou Státní bezpečností (StB). Schrána s ostatky vyzvednutými z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích byla do farnosti, kterou Toufar naposled spravoval, dopravena v pátek. Od té doby je vystavena v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poutníci zaplnili kostel už při úvodní mši, další postávali venku. Bylo jich kolem 200.
„Pro farníky to je podle mne nesmírně dobré gesto, že se mezi ně vrací otec Toufar. Ani po 65 letech mnohým z nich nevymizel z jejich srdce,“ řekl novinářům kněz Tomáš Fiala, Toufarův nynější nástupce v Číhošti, který dnešní mši vedl.
K doznání mělo pomoci mučení
Kovová schrána s ostatky vytvořená podle návrhu Norberta Schmidta stojí v kostele, dějišti události, která Toufara stála život. Vyšetřovatelé StB chtěli kněze týráním donutit k doznání, že v prosinci 1949 zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. U schrány umístěné před obětním stolem, u níž drží čestnou stráž skauti, lidé s dojetím poklekají, další posedávají v kostelních lavicích. Stále se trousí další. Přijeli z různých míst republiky. „Přivezli jsme babičku s dědou,“ řekl Jaroslav z Hroznové Lhoty. Cesta jim trvala asi 2,5 hodiny.
Vesnice žila důležitou akcí
Před kostelem je na panelech umístěna výstava přibližující důležité okamžiky ze života utýraného číhošťského kněze.
Vesnice s necelými 200 obyvateli je tento víkend neprůjezdná. Pro auta jsou připravena záchytná parkoviště na kraji obce. O organizaci parkování a občerstvení návštěvníků se stará kolem 60 dobrovolníků, uvedl starosta Jaroslav Tvrdík.
Schránu přivezli organizátoři do Číhoště v pátek po poledni, vítal je zvuk kostelního zvonu. Mezi místními, kteří první svého kněze vítali, byla i sedmaosmdesátiletá Růžena Lebedová. Pátera Toufara dobře znala a byla i na mši, při níž se údajně pohnul kříž. „Zázrak“ sama neviděla, ale jejího bratra kvůli tomu drželi týdny ve vězení. „To je milý, že ho máme tady zpátky, Toufara. Ale taky jsem to až bolestně odnesla, že jsem šla hned ležet. Když jsem viděla tu schránu, tak jsem toho měla dost,“ řekla dojatým hlasem.
Slovo dostane i kardinál
Kostel bude pro poutníky přístupný až do půlnoci. V sobotním programu je i promítání dokumentů o událostech v Číhošti a večerní modlitba. V neděli bude v kostele otevřeno od 08:00. Slavnostní mše před kostelem začne v 15:00. Povede ji královéhradecký biskup Jan Vokál, promluvy se ujme kardinál Dominik Duka. Pak bude schrána s Toufarovými ostatky uložena do hrobu uprostřed kostelní lodi a překryta kamennou deskou, která bude splývat s podlahou.
Pohřben pod falešným jménem
Josef Toufar zemřel ve vězení 25. února 1950, bylo mu 47 let. Pohřben byl do hromadného hrobu pod falešným jménem J. Zouhar. Jeho kosterní ostatky byly vyzvednuty loni v listopadu. To, že skutečně patří číhošťskému faráři, potvrdili genetici koncem letošního června. V Číhošti budou slavnostně uloženy dva dny před Toufarovými narozeninami (narodil se 14. července 1902 v Arnolci nedaleko Polné).