Vedle sankcí, mezinárodní podpory můžeme navýšit naši pomoc finanční i vojenskou, shodují se čeští europoslanci, které oslovil deník FORUM 24. Reagují tak na připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Ruské federaci. Podle evropských zákonodárců nemá anexe ukrajinských oblastí žádnou právní závaznost.
„Je to absolutně prázdný právní krok. Podle mezinárodního práva je Ukrajina Ukrajinou včetně Krymu. Evropská unie ani nikdo jiný připojení těchto čtyř oblastí k Rusku neuzná a budeme stále tvrdší v sankcích,“ napsal deníku FORUM 24 Tomáš Zdechovský.
Podle europoslance Mikuláše Peksy (Piráti) je připojení oblastí rétorickým cvičením ze strany mluvčího Kremlu a nemá to naprosto žádnou právní závaznost. „Není třeba to řešit. Spíš je to o tom, jak se postavit k lidem, kteří tuto celou akci zorganizovali a kteří se snaží propagandisticky šířit představu, že by Rusko mělo obsadit sousední země. Měli bychom být skutečně přísní a mělo by být jasné, že kdo se na zločinech režimu podílí, tak bude potrestán.“
Dovedl bych si představit, že budeme ostřejší
Kyjev a Západ referenda, která proběhla v minulých dnech, neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Putin se podle agentury Reuters chytá oficiálně anektovat přibližně 15 procent z celkové rozlohy Ukrajiny. Jde o mezinárodně neuznávanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku na východě Ukrajiny a také o Chersonskou a Záporožskou oblast na jihu Ukrajiny, které invazní jednotky zčásti obsadily.
„Evropská komise představila sankční balíček, který zahrnuje plošné hospodářské sankce vůči Rusku. Je možno zavést osobní, personální sankce vůči aktérům, kteří se na jednotlivých akcích podílejí. Myslím si, že tento aspekt tam Evropská komise tak do hloubky neřeší,“ odpověděl europoslanec Mikuláš Peksa na otázku, co může Evropská unie s pokusem o zabrání ukrajinského území dělat. „Dovedl bych si představit, že budeme ještě ostřejší,“ doplnil.
Podobný názor má i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. „Vedle sankcí, mezinárodní podpory můžeme navýšit naší pomoc finanční i vojenskou,“ řekl deníku FORUM 24.
S tím souhlasí i Luděk Niedermayer (TOP 09) „Stejně tak jako jsou protiprávní předchozí kroky Kremlu, tak i tento. Je samozřejmé, že toto nemůže Evropská unie akceptovat a musíme posílit naši podporu Ukrajině – vojenskou, finanční i humanitární.“
Anexi odmítá většina zemí světa
Ve čtvrtek večer Putin podepsal dekrety, kterými uznal nezávislost Chersonské a Záporožské oblasti. Rusko již na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, kde vznikly DNR a LNR. Ty Moskva oficiálně uznala až v předvečer invaze na Ukrajinu.
V pátek při slavnostní ceremonii se Rusko rozšířilo o Chersonskou a Záporožskou oblast na jihu Ukrajiny, které invazní jednotky zčásti obsadily a kde se v uplynulých dnech konala hlasování o tomto kroku.
Ruskem ohlášenou anexi odmítá většina zemí světa, a to i včetně spojenců Ruské federace, Srbska či bývalých sovětských republik. Čína vyzvala k respektování národní suverenity. USA zároveň spolupracují se svými spojenci na sankcích, které by mohly být uvaleny na Rusko.