Boje kolem navrženého rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu pokračují. NKÚ by měl mít možnost kontrolovat hospodaření státních podniků, zdravotních pojišťoven, České televize, rozhlasu či obcí a jimi zřízených firem a organizací. Informuje o tom server Hlídací pes.org.
Jde v podstatě o stejný návrh, který vloni v květnu odmítli senátoři. Vláda předložila zákon nový s jednou významnou změnou – v případě obcí by NKÚ mohl kontrolovat jen ty s více než deseti tisíci obyvatel.
Jak se ukazuje, i tento návrh to bude mít v parlamentu těžké.
Kafe a kontrola
„Připravili jsme pozměňovací návrh, který garantuje, že kontrolní orgány státu, včetně NKÚ, budou moci u územních celků i u jiných osob ve stejné věci provést maximálně jednu kontrolu za rok. Je to podle mého názoru účinný způsob, jak můžeme donutit příslušné orgány ke koordinaci kontrol,“ vysvětluje poslanec ČSSD Jiří Petrů.
Ten změnu zákona o NKÚ navrhl na včerejším jednání Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
Právě tím, že „obce již nedělají nic jiného, než připravují opakovaně podklady pro kontroly, vaří pro kontrolory kafe a úřednický moloch bobtná jako za Rakouska-Uherska“ vloni senátoři vysvětlovali, proč změnu ústavního zákona o NKÚ odmítli.
„Není možné, aby více než deset institucí kontrolovalo obce, aby na jeden projekt přišly tři subjekty a každý ho zkontroloval od začátku do konce,“ popisoval vloni realitu i předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
Podle Nejvyššího kontrolního úřadu by ale navržená změna v podstatě zamezila jakékoli účinné kontrole – netýká se totiž zdaleka jen obcí.
„Nechápu, jak jsme se dostali od projednání rozšíření pravomocí NKÚ na kontrolu obcí a krajů k návrhu na destrukci kontrolního systému v České republice. Jinak si pozměňovací návrh skutečně vyložit neumím,“ říká prezident NKÚ Miloslav Kala.
„Jde o návrh, který vychází z principu ,kdo dřív přijde, ten dřív mele‛. Může to dopadnout tak, že jedna kontrola v dané oblasti provedená jakoukoliv institucí zablokuje na celý rok přístup ostatním institucím. Takový přístup nemá nic společného s efektivním dohledem na hospodaření s penězi daňových poplatníků,“ dodává Kala.
Nutné evropské zlo
Poslanci však argumentují tím, že kontrolovat totéž opakovanými návštěvami různých úřadů je samo o sobě plýtvání veřejnými penězi.
Jiří Petrů (ČSSD) poukazuje i na to, že vláda stále nedodala slíbenou analýzu systému kontrol ve veřejné správě. „Je duben 2017, projednáváme další novelu zákona o NKÚ a já bohužel musím konstatovat, že tu analýzu stále ještě nemáme,“ říká Petrů.
Vláda však požadovanou analýzu shodou okolností projednala právě včera. Zhruba 170stránkový text má HlídacíPes.org k dispozici.
Z něj mimo jiné plyne, že opakované kontroly jsou v některých případech „nutné zlo“. Například u čerpání peněz z evropských fondů jsou prý možné duplicity neodstranitelné.
„Kontrolu se stejným zaměřením může vykonat řídicí orgán, respektive zprostředkující subjekt, platební agentura, Auditní orgán, Platební a certifikační orgán, Evropská komise, Evropský účetní dvůr a Evropský úřad pro boj proti podvodům. Tyto kontroly jsou však předpokladem pro čerpání evropských dotací a nelze je omezit v rámci národní legislativy,“ konstatuje analýza.
Na to, že by přijetí navrženého pravidla „maximálně jedna kontrolu v téže věci ročně“ mohlo ohrozit získávání peněz z fondů EU, upozorňuje i NKÚ.
„Návrh je v rozporu i s mezinárodními závazky státu. Vícestupňová kontrola je zakotvena přímo v samotné Smlouvě o fungování Evropské unie – pokud by návrh prošel, může se to projevit až zastavením dotací z EU,“ varuje prezident NKÚ Kala.