Další skandální informace týkající se otravy desítek tun ryb v Bečvě přinesl Deník Referendum. Podle jeho informací došlo několik hodin před otravou ryb k nehodě v chemičce DEZA. Nehoda může mít jasnou souvislost s otravou. DEZA však o nehodě neinformovala, i když se o ní v chemičce ví. Vedení závodu pokutovalo zaměstnance, který nehodu způsobil. Následky likvidovala „úklidová četa“.
Nehoda také odkrývá, jak ledabyle v Deze přistupují v bezpečnostním opatřením. Jak zjistil Deník Referendum, zaměstnanec hlídající jeden z procesů ve výrobě usnul. Když fáze, na kterou měl dohlížet, dospěla do kritického bodu, nevzbudil ho alarm, protože je dlouhodobě odstavený. Z reaktoru kaustifikační jednotky potom přímo do areálu na komunikaci začala stříkat toxická vroucí směs. Celkem jí vyteklo přibližně deset kubíků. A vše odteklo do blízkých vpustí dešťové kanalizace. A jak je možné, že toxická směs z reaktoru unikla? Zastaralé zařízení má sice víko, které má být uzavřené, ale nebylo. Je dlouhodobě otevřené a podepřené kusem dřeva.
Toxickou látku, která do kanalizace nestihla odtéci do šesté hodiny ranní, spláchli následně do potrubí zaměstnanci podniku, kteří v šest ráno nastoupili do práce a likvidovali havárii. První otrávené ryby se pár stovek metrů pod výtokem kanalizace do Bečvy objevily okolo 11. hodiny dopoledne.
Děsivá souhra lajdáctví dost možná vedla k likvidaci života na 40 kilometrech řeky. Deníku Referendum se zatím nepodařilo jednoznačně prokázat, že odpadní potrubí od místa havárie vede přímo do řeky. Nicméně od svých zdrojů v chemičce investigativci zajistili vzorek látky, která unikla z reaktoru. Rozbor potvrzuje, že látka mohla otravu způsobit.
Ukazuje se totiž, že za otravou ryb nemusí být kyanid, nýbrž fenol. Právě ten toxická směs obsahuje. Látka nyní podstupuje další rozbory.
Zda DEZA informovala o nehodě Policii ČR a proč Česká inspekce životního prostředí od začátku mluví o otravě kyanidem, není zřejmé.
Fotografii uveřejňujeme s laskavým svolením Deníku Referendum.