Stačil jeden dopis a osud vesnice nedaleko Kladna i Prahy se naplnil. Přestože záhy sami nacisté poznali, že neexistují žádné přímé, ale ani nepřímé důkazy o propojení Lidic a mužů, kteří provedli smrtelný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, rozhodli se vesnici použít jako exemplární příklad k zastrašení domácího obyvatelstva, aby ho přešly myšlenky na jakýkoli odboj či pomoc vojákům vyslaným ze zahraničí.
A tak došlo 9. června 1942 k obklíčení Lidic, z něhož nemohl nikdo uniknout. Přes kordony vojáků, příslušníku SS a gestapa, ale i českých četníků se mohlo jít pouze směrem do vesnice. Ven se už nedostal nikdo, kdo měl v obci trvalé bydliště.
10. června se pak rozpoutalo peklo. Ženy a děti byly odvezeny do budovy kladenského gymnázia, muži zavřeni ve sklepení Horákova statku. Ven se pak dostali už jen ve chvíli, kdy je strážní vedli před popravčí četu. Svůj život zde u zdi ukončilo celkem 173 mužů ve věku od 14 do 84 let. Ženy byly v Kladně odděleny od dětí a odeslány do koncentračního tábora Ravensbrück. Děti byly podrobeny kontrole a ty, které se zdály „rasově vhodné“, byly dány k osvojení a poněmčení, zbylých 81 dětí bylo zavražděno v táboře v Chelmnu v pojízdných plynových komorách vyrobených z nákladních vozů, kde smrtícím plynem byly výfukové výpary. Jen 17 dětí se po válce vrátilo.
Vesnice byla vypálena, domy zbořeny a srovnány se zemí. Byl zničen kostel, hřbitov, pokáceny stromy, zasypán rybník a změněno koryto potoka, aby nic nepřipomínalo, že v místě po šest staletí stávala vesnice. Terénní úpravy byly dokončeny v roce 1943. Tam, kde stávaly domy, se rozprostírala holá pláň, z níž část byla dokonce oseta jako pole. Až do konce války byl však do místa vstup zakázán.
V roce 1947 byl několik stovek metrů od původní obce položen základní kámen nových Lidic a na místě vyhlazené obce vzniklo pietní území s památníkem, muzeem, hrobem popravených mužů a pomníkem zavražděných dětí, jehož autorkou je sochařka Marie Uchytilová. Celkem přišlo o život 340 lidických obyvatel, 192 mužů, 60 žen a 88 dětí.
V Archivu bezpečnostních složek je v jednom ze spisů…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.