Pracovníci muzea v Ústí nad Labem začali rozbalovat balíky, které ležely 70 let ukryté pod střechou vily v Libouchci na Ústecku. Z novin a papíru vytahovali deštník, klobouky, knoflíky či obraz, které před svým odsunem schovala německá rodina. Unikátní je nález svou velikostí. Ředitel muzea Václav Houfek řekl, že takto ucelený sudetský poklad se dostal muzejníkům v Česku do rukou poprvé. (viz VIDEO)
Právě historická hodnota pokladu je podle Houfka velká. „Pro nás je to jedinečná možnost zdokumentovat situaci, kdy lidé v časové tísni, kdy nevěděli, zda se vůbec vrátí do svého domu, schovávali předměty, se kterými žili,“ řekl ředitel. Podle něj je k ukrývání věcí vedly zkušenosti z předchozí války. „Právě předměty denní potřeby byly to, co se dalo pak vyměnit za potraviny,“ uvedl. Takových pokladů mohly být podle Houfka stovky, žádný takto ucelený se však doposud nenašel.
Výjimečné jsou i okolnosti nálezu ve skrýši pod střechou domu v Libouchci, kde je nyní mateřská škola. O úkrytu informoval obecní úřad rodák Rudi Schlattner. Osobně přijel skrýš po 70 letech minulý týden odhalit. Chce také pomoci s identifikací předmětů a popisem okolností. „Přijet by měl v polovině srpna, jeho svědectví bude velmi cenné,“ poznamenal Houfek.
Na věci si Schlattner nároky nedělá. „Řekl nám, že pouze chce, aby se nezničily,“ uvedl kurátor Tomáš Okurka, který byl odhalování pokladu přítomen. „Navíc předměty nepatřily jen jeho rodině. V domě podle něj před odsunem žilo asi 50 lidí, část z nich byli uprchlíci, kteří utíkali před ruskou armádou,“ řekl Okurka.
Ze skrýše odvezli do ústeckého muzea 113 balíků. Dnes je hlavní konzervátor Jiří Belis začal rozbalovat. První vytáhl dětský deštník, následoval francouzský cylindr, dámské klobouky, žárovka, odznáčky, krabice s množstvím drobných fašistických vojenských propagačních materiálů, lyže, obraz a účetní desky.
Výjimečná historická událost z oblasti dokumentace soudobých dějin v pohraničí bude pokračovat v dalších dnech a týdnech. Podrobný popis předmětů, z nichž některé jsou ještě předválečné, bude doprovázet obsáhlá dokumentace.
Muzeum by rádo alespoň část nálezu představilo veřejnosti na připravované zářijové výstavě, která se bude věnovat událostem roku 1945 na Ústecku. Ještě předtím musí vyřešit, kdo bude sudetský poklad spravovat. „Zájmem našeho muzea je, aby soubor zůstal v ucelené podobě a aby zůstal pokud možno v našich sbírkách,“ uvedl ředitel. Nalezené věci náleží jako konfiskáty nejspíš státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových by měl rozhodnout, kdo se o ně bude starat.
Zajímavosti
5. 8. 2015
Mezinárodní trestní soud vydal kvůli válce v Pásmu Gazy zatykače na Netanjahua a Galanta
Mezinárodní trestní soud vydal kvůli válce v Pásmu Gazy zatykače na Netanjahua a Galanta
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal ve čtvrtek zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Jo'ava Galanta. Podle ICC nesou trestní zodpovědnost za válečné zločiny spáchané v Pásmu…
Zahraničí
ČTK