Ukrajinský vojenský analytik Alexandr Kovalenko, koordinátor skupiny Informační odpor, pochybuje o pravosti uniklých amerických dokumentů, ve kterých se píše o záležitostech války na Ukrajině. Pro web Nastojaščeje Vremja uvedl, že se tyto informace objevovaly v otevřených zdrojích už před měsícem a půl.
Kovalenko nevěří, že Ukrajina skutečně změnila kvůli úniku plány své protiofenzivy.
„Když si projdete všechny ty dokumenty, zveřejněné v otevřených zdrojích, a analyzujete ty informace, které odpovídají například rozmístění těch či oněch jednotek podél linie dotyku, jaké výhody a nevýhody má to které místo, tak se prostě neustále přistihujete při tom, že už jste to někde viděli, už jste to někde četli, už jste to někde slyšeli. A kde? Bylo to asi před měsícem a půl v otevřených zdrojích. Podobně se hovořilo o přítomnosti určitých skupin ruských okupačních vojsk v Záporožské oblasti, v oblasti Pjatičatky, Rabotina, o dělostřeleckých soubojích na demarkační linii podél jižního předmostí a tak dále,“ říká analytik. Podle něj tyto dokumenty jen opakují, co bylo koncem února a začátkem března zveřejněno v ukrajinských otevřených zdrojích a válečnými zpravodaji ve zdrojích ruských.
Zpochybňuje také čísla ztrát zveřejněná na webu 4chan, kde je odhad ruských ztrát 43 500 a ukrajinských ztrát 17 500.
„Jsou to naprosto nepravdivá čísla, neodpovídají realitě přinejmenším v jednom jednoduchém ohledu. Naši mezinárodní partneři pravidelně uvádějí podobné informace o ztrátách ruských okupačních vojsk na Ukrajině. Přitom jde o informace, které nepocházejí od novinářů, ale přímo od úředníků oprávněných k takovým prohlášením: představitelů Pentagonu a zástupců britského ministerstva obrany. Co mají společného? Mají například společný velmi důležitý ukazatel. Skutečnost, že téměř všechny tyto údaje nyní přesahují 150 000, pokud hovoříme o obětech na životech, zabitých a zraněných… Vzhledem k současné intenzitě bojů a obecně starým poměrům pro výpočet zraněných, jako je 1:3, 1:5, 1:7, už neplatí. Dnes je poměr přibližně 1 ku 1,3. Takže i s přihlédnutím k údajům, které byly zveřejněny v těchto materiálech, se 40 tisícům mrtvých nelze ani přiblížit. Je to dáno řadou faktorů. Například velmi vysoká úmrtnost zraněných na bojišti v důsledku nevčasného ošetření a podobně,“ soudí Kovalenko.
Na řadě informačních platforem se tytéž dokumenty objevily s již photoshopovanými údaji, kde byl počet ztrát na straně ukrajinské armády nadhodnocen a ztráty na straně ruské armády výrazně podhodnoceny.
Ukrajinský analytik hovoří o takzvaných „falešných dopisech“. Krycí dopisy jsou technikou, kterou používaly už od sovětských dob sovětské bezpečnostní služby, KGB a GRU. Manipulativní a vyloženě lživé údaje se zakomponují do souboru údajů, které částečně odpovídají skutečnosti, což zcela změní vnímání celého souboru.
„V tuto chvíli zpravodajské služby obou stran pracují na hranici svých možností. Takže přístup k té či oné informaci se jim určitě vymstí. Ale když získáte přístup k tak důležitým informacím například o přípravách protiofenzívy nepřítele, co uděláte? Vypustíte tuto důležitou informaci do otevřených zdrojů, aby ji všichni viděli, nebo připravíte obranu tak rafinovaně, abyste nepřátelským silám připravili past, dostali je do obklíčení, způsobili jim maximální porážku, vzali maximální počet zajatců, zničili maximální počet zařízení západního typu pro vaši propagandu, což je velmi důležité?“ říká Kovalenko.
Podle něj je také zajímavá reakce ruské propagandy. „Ruští propagandisté nejednají nezávisle, nejednají jako nezávislé osoby. Všichni jsou tak či onak pod určitým dohledem té či oné ruské speciální služby. A jakmile se tyto dokumenty objevily v otevřených zdrojích, jaká vlna se spustila? Jen ten nejlínější ruský propagandista tyto dokumenty necitoval, aniž by podnítil vyprávění, že například Pentagon plánuje pro ukrajinský generální štáb protiofenzivní plány. ‚Vidíte, jsme ve válce proti NATO – dokumenty to potvrzují‘ a podobně. To znamená, že okamžitě začali vysílat svůj celkový soubor narativů s využitím těchto dokumentů. Kdyby se jednalo o obrácenou operaci a šlo o dezinformaci s cílem zmást ruskou rozvědku, ruští propagandisté by takto nepostupovali. A oni se prostě chytli a dali maximální impuls k šíření těchto informací,“ interpretuje na závěr nejasnou kauzu Alexandr Kovalenko.