Vláda zveřejnila tiskovou zprávu premiéra Petra Fialy (ODS), ve které odmítá závěry některých médií o reformě veřejných financí. Informace například o úpravě sazeb DPH, které se během úterý objevily, jsou prezentovány jako finální návrhy ministerstva financí, přestože podle Fialy to tak není. Oficiální kroky ke snížení schodku státního rozpočtu oznámí sám přibližně za měsíc.
„Některá média v posledních hodinách zveřejnila části z neveřejných analytických materiálů k reformě veřejných financí. Ty jsou mylně prezentovány jako finální návrhy daňových změn ministerstva financí. Tuto interpretaci musím odmítnout,“ stojí v tiskové zprávě. Premiér dále uvádí, že z uniklých interních pracovních podkladů nelze dělat seriózní závěry. Situaci přirovnal k nedávné debatě o změně věku odchodu do důchodu.
„Debata o způsobu snížení schodku státního rozpočtu je velice komplexní a náročná. Na různých pracovních úrovních trvá už od konce minulého roku a je do ní zapojeno několik desítek expertů, jak z řad ekonomů, tak expertů stran a státních úředníků. Všichni postupují v rámci platného harmonogramu, jenž počítá s představením finálního výsledku navrhovaných změn na přelomu dubna a května. Do té doby prosím, aby ke všem únikům z projednávaných pracovních a analytických materiálů bylo přistupování s patřičnou rezervou a jako k nehotovým věcem,“ apeluje premiér.
Finální návrh z expertních a politických debat na téma snížení schodku státního rozpočtu prý sdělí jménem vlády osobně zhruba za měsíc. „Na závěr ještě jednu důležitou poznámku: Naše koalice chce potenciální úspory hledat primárně na straně státu a až poté v kapsách občanů. Tím se bude řídit politické rozhodování nad jednotlivými expertními návrhy,“ dodává.
V pondělí večer Česká televize informovala o tom, že ministerstvo financí navrhuje v reformě daně z přidané hodnoty dvě sazby místo nynějších tří. Základní by měla být ve stejné výši 21 procent a jedna snížená 14 procent. Nahradit by měly současné sazby ve výši 21, 15 a deset procent. Podle ČT ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň navrhuje přesunout část služeb a zboží z nejnižší desetiprocentní do té nejvyšší 21procentní. Šlo by třeba o vodné a stočné, točené pivo nebo vstupenky na sportovní a kulturní akce. Návrh by zvýšil příjmy státu zhruba o 24 miliard korun ročně.
Proti této informaci se vznesla vlna kritiky z opozice, z řad ANO a SPD. Zdrženlivý postoj zaujali i koaliční Piráti. „Víc danit vodu a teplo při dnešních cenách? Ne. Nechceme ještě víc zatěžovat domácnosti a rodiny. Za Piráty stejně tak nepodpoříme vyšší sazby u knih, MHD nebo léků, a ani zvýšení spodní sazby na 14 %. Navrhli jsme koaličním partnerům cesty, jak ušetřit 140 mld. Pojďme na to systémově,“ napsal na twitter předseda Pirátů Ivan Bartoš.