Americké ministerstvo obrany spustilo vyšetřování, které má zjistit, jak je možné, že se na sociálních sítích objevily tajné vojenské dokumenty popisující postup Ukrajiny a USA před plánovanou protiofenzívou. S odvoláním na zdroje z Bílého domu to napsal deník New York Times.
Americké ministerstvo obrany se nyní aktivně snaží soubory ze sociálních sítí odstranit, ale stále se to nepodařilo. „O těchto problematických příspěvcích na sociálních sítích víme a ministerstvo se tím zabývá,“ řekla novinářům zástupkyně tiskového mluvčího Pentagonu Sabrina Singhová.
Přísně tajné dokumenty nesou datum 1. března a obsahují zejména informace o harmonogramech dodávek zbraní, počtech vojáků a také o výdajích na munici. Neuvádějí však konkrétní bojové plány a termíny, kdy a kde Ukrajina hodlá protiofenzívu zahájit.
„Únik těchto informací je prvním průlomem ruských zpravodajských služeb, který byl od začátku války zveřejněn,“ konstatuje New York Times. Dokumenty aktivně distribuují zvláště prokremelské telegramové účty.
V uniklých materiálech jsou například údaje o dvanácti bojových brigádách, které Ozbrojené síly Ukrajiny vytvořily. Devět z nich připravuje a zásobuje USA a NATO. Některé z nich měly být ustanoveny do 31. března, zbytek pak do konce dubna. Každá z těchto brigád má čtyři až pět tisíc vojáků. Pro devět brigád by podle materiálů také bylo zapotřebí přes 250 tanků a přes 350 mechanizovaných vozidel.
Podle vojenských analytiků, s nimiž New York Times v této souvislosti hovořil, byly některé z těchto utajovaných dokumentů před jejich publikováním částečně upraveny. Zvláště nadhodnocují americké odhady počtu Ukrajinců, kteří zahynuli, a naopak podhodnocují ruské ztráty. Dokumenty na sociálních sítích tak tvrdí, že zahynulo 16 000 až 17 500 ruských vojáků, ale Ukrajina přišla již o 71 500 vojáků. To by podle expertů naznačovalo pokusy Moskvy o cílené zveřejňování dezinformací. Ale některé snímky vypadají skutečně jako pravé a mohly by ruské rozvědce poskytnout cenné informace.
„Ať už jsou tyto dokumenty autentické, nebo ne, lidé by si měli dát pozor na cokoli zveřejněné ruskými zdroji,“ řekl Michael Kofman, ředitel ruských studií ve výzkumném ústavu CNA v Arlingtonu ve Virginii.
Zkušený zpravodajský analytik dokáže z dokumentů bezpochyby vyčíst mnoho důležitých informací. V dokumentech je například uváděna míra výdajů na HIMARS, které mohou cíle ostřelovat na značnou dálku. Pentagon ani ukrajinská armáda nikdy neuvedly, jak rychle ukrajinské jednotky spotřebovávají munici HIMARS, dokumenty to uvádějí.
Sdílení zpravodajských informací mezi Ukrajinou a Spojenými státy se loni na podzim značně uvolnilo a obě země úzce spolupracují na variantách ukrajinské ofenzívy. Současný únik zpravodajských informací tohoto druhu však toto sdílení nutně poškodí.