Ve stínu zjitřené atmosféry kolem návštěvy dalajlámy a skandálu s neudělením státního vyznamenání Jiřímu Bradymu probíhá vyšetřování okolností změn v policii. Co je nesmírně závažné, zcela bez povšimnutí pokračují úniky ze živých spisů do Babišových médií. Nyní jde o Šlachtovu kauzu Beretta, kvůli které byla údajně spuštěna policejní reorganizace.
[ctete]76285[/ctete]
Na řadě je Beretta
Vyšetřování vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu se pro hlavní aktéry, kteří na protest proti těmto změnám rozpoutali mohutnou kampaň, nevyvíjí dobrým směrem. Šlachtovi a Ištvanovi lidé jsou v podezření, že manipulovali s fakty a účelově pouštěli do éteru neověřené spekulace. Proti sloučení ÚOOZ a protikorupční policie přitom brojilo především ANO, které toto téma vložilo do předvolební kampaně. S nepříliš průkazným úspěchem, protože krajské volby skončily pro Babišovo hnutí za očekáváním, a volby do Senátu propadákem.
Práci parlamentní vyšetřovací komise od samého počátku provázejí masivní úniky z policie či státního zastupitelství do mediálního impéria Agrofertu v takové míře, že se už dostaly do hledáčku poslanců i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Ačkoli v této stále horké kauze dochází k obratu, možná právě proto to neznamená, že by tyto nezákonné úniky do médií ustaly. Alarmující je, že se v posledních dnech v Lidových novinách objevily exkluzivní informace z kauzy Beretta, která se podle novopečeného náměstka ředitele Babišovy Celní správy Roberta Šlachty stala hlavním důvodem spuštění policejní reorganizace. Oč v ní jde?
Akci Beretta v květnu letošního roku spustil ÚOOZ spolu s dozorující pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Kvůli podezření z údajného vynášení informací byli obviněni tři muži: důstojník protikorupční policie Radek Holub, bývalý příslušník Celní správy Pavel Šíma a soukromý detektiv Igor Gáborík. Nedávno byla z téhož důvodu obviněna i pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová.
Po vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu si Bradáčová vymínila, že tento případ jako jediný nebude vyšetřovat nový útvar, ale Národní protidrogová centrála, stojící mimo tuto strukturu. Sem byl přesunut celý vyšetřující tým z bývalého ÚOOZ. Je zjevné, že šlo o úlitbu žalobcům, jinak jde o pokračování nestandardních postupů, kdy policejní útvar vyšetřuje něco, co mu věcně nepřísluší.
Justiční chobotnice 2016
A dnes přinesla osvědčená dvojice investigativců z Lidových novin Shabu-Koutník analýzu „Justiční chobotnice v roce 2016“ (26. 10. 2016), jednostranně vycházející z konstrukcí vyšetřovatelů. Podle nich někteří policisté a žalobci vytvořili systém na vynášení informací a výrobu kompra. „Systém podle informací, které ke kauze nashromáždily Lidové noviny, fungoval tak, že Gáborík pro klienty své společnosti GSM H získával choulostivé údaje z databází,“ píšou autoři.
Nyní pomiňme, že ze stejného trestného činu vynášení informací z policie do prostředí lobbistů je obviněný bývalý Šlachtův spolupracovník Luděk Vokál, o čemž pochopitelně Babišův tisk cudně mlčí.
Fragment ze spisu Beretta přitom Lidové noviny zveřejnily už v polovině října. „Bývalý vedoucí oddělení korupce na protikorupční policii Radek Holub zřejmě zneužil své funkce a vytvořil falešný dokument o vyšetřování advokáta Karla Muzikáře. Výsledný materiál posloužil k diskreditaci právníka před klienty“, napsal deník s odkazem na zjištění ÚOOZ. Cílem podle něj bylo, „aby na Muzikářovi ulpělo podezření, že při zastupování Českých drah v arbitráži se společností Škoda Transportation způsobil státnímu podniku škodu 486 milionů korun“.
Zveřejněné informace považuje za zásadní šéfredaktor Lidových novin Ištván Léko, který je okomentoval jako „prorůstání podivných zločineckých skupin do nejvyšších pater policie, které likvidují ty, kdo stát chrání“.
Čerstvou analýzu Lidových novin doprovází rozhovor s poslankyní ČSSD Marií Benešovou, která Muzikáře právně zastupuje, a která „shodou okolností“ patří mezi hlavní kritiky policejní reorganizace. Podle ní tato kauza posouvá Českou republiku na Balkán.
Lidové noviny nedávno využily informací neznámých zdrojů i k pokračování kauzy spojované s podnikatelem Františkem Savovem. Podle deníku se k lidem z jeho okolí dostaly některé dokumenty ze státního zastupitelství, a to přes osoby obviněné v kauze Beretta. Ten jakékoli propojování s tímto případem odmítá jako nepodložené.
Za zmínku stojí, že Savov, který je vyšetřován kvůli údajným daňovým únikům, se v minulosti dostal do vážných obchodních sporů s Andrejem Babišem. Brání se tím, že jeho stíhání je vykonstruované a Babišův tisk proti němu vede dlouhodobou dehonestační kampaň.
Rádio Jerevan
K masivním únikům do médií ve střetu o podobu policie, kvůli kterému málem padla vláda, došlo už koncem července. Tehdy Ivo Ištvan předal poslancům při prvním zasedání vyšetřovací komise tzv. „Šlachtovu zprávu“, údajně prokazující kriminální pozadí změn v policii a působení policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
Den poté Radiožurnál zveřejnil útržky z této zprávy z anonymních zdrojů, že Šlachta údajně před komisí vypovídal o podezřelém mobilu z okolí Tuhého, z něhož měla přijít varovná SMS do podnikatelské sféry před policejní razií. Alarmující informace, kterou převzala většina médií, se vzápětí přeměnila do zpravodajství Rádia Jerevan. Šlachta před komisí o mobilu nevypovídal a neexistují žádné důkazy, že by takové varování z inkriminovaného mobilu odešlo. Přesně naopak.
K mohutným únikům ze „Šlachtovy zprávy“ následně docházelo exkluzivně do deníků Mafra a na web Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka. Zatímco veřejnoprávní Radiožurnál žádné důsledky ze selhání svých novinářů nevyvodil, generální inspekce vyšetřuje, jak se mohl tento lapsus přihodit, a kdo je za něj odpovědný. Zároveň prověřuje „brutální“ úniky ze živých spisů do médií. Ve hře je dokonce podezření z falšování usnesení GIBS, která kauzu s mobilem rok a půl vyšetřovala pod dozorem olomouckých žalobců.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už podal kárnou žalobu na olomouckého žalobce Pavla Komára, který podle něj chyboval tím, že informoval média o výslechu policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho dříve, než se o předvolání dozvěděli oba dotyční. Nelze se však zbavit dojmu, že jde jen o kouřovou clonu, protože Zeman dlouhodobě nezákonné a nestandardní praktiky Ištvanova týmu kryl.
Mafra: Tlampač úzké skupiny policistů a žalobců
Vyšetřovací komise ve světle nových skutečností požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení mandátu do konce ledna příštího roku. Znovu chce vyslechnout některé dříve předvolané účastníky sporu, aby si vyjasnila rozpory v jejich výpovědích. Už nyní ale avizuje, že se zatím nepodařilo prokázat Babišovou expoziturou avizované temné pozadí vzniku nové centrály, na které upozorňovali zejména Šlachta, Ištvan, Babiš a s nimi propojení novináři z vydavatelství Mafra a Economia.
Nyní nelze dovozovat, zda někdo z dotyčných v kauze Beretta nespáchal trestný čin. To musí rozhodnout až nezávislý soud. Příznačné však je, že se některé postupy spřízněných policistů, státních zástupců a na ně napojených novinářů opakují jako přes kopírák. Bombastické obvinění, mediální dehonestace aktérů jednostrannou interpretací policie a žalobců pomocí nelegálních úniků ze spisů, a poté často splasknutí uměle vytvořené bubliny. Sem zatím patří i další Šlachtova před rokem teatrálně rozehraná olomoucká kauza Vidkun, která se od té doby nehnula z místa.
Skutečností ovšem také je, že spekulace Lidových novin kolem spisu Beretta zatím žádná jiná média nepřevzala.
Co však lze tvrdit s jistotou, Lidové noviny a Mladá fronta DNES nadále slouží jako tlampač úzce napojené skupiny „zdrojů z vyšetřování“, až příliš okatě nahrávající zájmům Andreje Babiše. Teprve čas ukáže, jestli se nelegální úniky ze spisů z portfolia této skupiny policistů a žalobců podaří zastavit. Zatím tomu nic nenasvědčuje.
[ctete]82162[/ctete]