Ruské úřady zadržely generálmajora Denise Putilova, náčelníka obrněné služby Centrálního vojenského okruhu, kvůli podezření z přijetí úplatku. Generál za úplatu deseti milionů rublů vydal jednomu z podnikatelů smlouvu na opravy a údržbu vojenské techniky.
„Hlavní vojenské vyšetřovací oddělení Vyšetřovacího výboru Ruské federace zahájilo trestní řízení proti veliteli obrněné služby Centrálního vojenského okruhu generálmajorovi Denisu Putilovovi, který je podezřelý ze spáchání trestného činu podle části 6 článku 290 Trestního zákoníku Ruské federace (přijímání úplatku ve zvláště velkém rozsahu, pozn. red.),“ píše se v oficiální zprávě agentury TASS.
Výše úplatku, který generál přijal, byla deset milionů rublů, což v přepočtu znamená přibližně 105 000 dolarů. Putilov se podle Institutu pro studium války ISW s největší pravděpodobností přímo podílel na dohledu nad opravami a údržbou tanků a obrněných vozidel, které používá 90. tanková divize v bojích na Ukrajině.
ISW zároveň poznamenává, že není jasné, jaké vazby měl či má Putilov na bývalého ministra obrany Sergeje Šojgua, který byl ve své funkci nahrazen Andrejem Bělousovem. „Putilovovy vazby na Šojgu zůstávají nejasné, ale jeho zatčení naznačuje, že se Bělousov snaží zasáhnout proti zkorumpovaným a neefektivním úředníkům odpovědným za údržbu ruských vojenských prostředků, včetně vzácných obrněných vozidel,“ píše ISW.
V případě odsouzení mu hrozí až patnáct let vězení. „Putilov byl zadržen, v současné době se řeší otázka volby preventivního opatření vůči jeho osobě. V rámci vyšetřování trestní věci bude provedeno právní posouzení, zda jde o úplatkářství,“ napsal TASS.
Již dříve byl rovněž z úplatkářství obviněn zástupce velitele Leningradského vojenského okruhu generálmajor Valerij Mumindžanov. Měl přijmout úplatek ve výši dvaceti milionů rublů. Ani on však nebyl prvním zatčeným v souvislosti s „armádními úplatky“. Již v dubnu byl zadržen Timur Ivanov, náměstek ministra obrany, který byl obviněn z přijetí úplatku ve výši jedné miliardy rublů.
Ivanovovo zatčení pak odstartovalo vlnu zatýkání a také změn v armádním velení. Zadrženo bylo již více než deset lidí v různých hodnostech a v různých funkcích. Zatčeni byli i náměstci ministra obrany Pavel Popov a Dmitrij Bulgakov. Všechny skandály se podle expertů, kteří události v Rusku sledují, vztahují k éře, kdy v ministerském křesle seděl Sergej Šojgu, za jehož vedení byly armáda i samo ministerstvo považovány za extrémně zkorumpované. Sergej Šojgu však zatím zatčen nebyl, byl jen odsunut do pozice předsedy Bezpečnostní rady Ruska a v ministerském křesle nahrazen Andrejem Bělousovem.