Jednadvacetičlenná skupina asyrských křesťanů se vrátila ze Slovenska zpět do Iráku. Informovala o tom slovenská média. Skupinu 149 křesťanských uprchlíků přijalo Slovensko dobrovolný příspěvek vlády k řešení uprchlické krize. Zatím Slovensko opustily dvě rodiny, ministr vnitra Robert Kaliňák však nevylučuje, že se tak rozhodnou i další.
Potvrdila se tak i slova katolického kněze Petra Brenkuse ze sdružení Pokoj a Dobro, které příchod iniciovalo. Brenkus ve svém dubnovém rozhovoru pro web Postoj.sk řekl, že integrace uprchlíků je složitější proces než očekávali, a to zejména u starších členů rodin. „Nechtěli jsme trhat rodinné vazby a proto jsme přesídlili i několik starších lidí, to se ukázalo jako problém,“ přiznal Brenkus.
Staří lidé se prý cítili ohroženi novým složitým systémem fungování věcí, jak kulturními odlišnostmi, tak záležitostmi běžného provozu. Podle Brenkuse starší členové rodin chtěli „zemřít v Iráku“, byť v uprchlickém táboře, a fotograf Anton Frič, který se s uprchlíky dobře zná a v Iráku sám nějakou dobu působil, potvrzuje, že mladší členové rodin poslušně následovali starší.
„Naši iráčtí křesťané se vracejí zejména z rodinných důvodů, mají úplně jiný (lepší) hodnotový žebříček, na prvním místě je pro ně rodina. Když to bez ní nemohou zvládnout, sbalí se a jdou. Většina z nich nikdy necestovala do světa. (…) Většina jejich příbuzných zůstala v Iráku, v táborech. Slovensko je pro ně úplně cizí země, slovenština je jeden z nejtěžších jazyků. Staří lidé to rovnou vzdali,“ napsal na Facebook.
Zbylí členové skupiny asyrských křesťanů pokračují v integraci. Děti navštěvují slovenské školy a všichni se mohou učit slovenštinu. Po úvodním pobytu v uprchlickém táboře byli na Slovensku přesídleni do nových domovů.
Návraty uprchlíků domů vzbuzují citelně méně emocí než „odchody za lepším“, zejména do Německa, což byla cesta, kterou zvolila také skupina iráckých uprchlíků v České republice. Podobné zkušenosti mají v Polsku, odkud už vycestovala většina syrských a iráckých uprchlíků rovněž do Německa.
Příběh polské farnosti, která je přijala, zde.