Ve věznici v Atlantě se v pátek přihlásili poslední z 18 lidí obviněných po boku exprezidenta Donalda Trumpa ze spiknutí s cílem zvrátit poslední prezidentské volby v americkém státě Georgia. Informovala o tom americká média krátce před uplynutím lhůty stanovené prokuraturou pro dobrovolné vydání se úřadům. Komplikované soudní řízení je teprve na svém počátku, připomíná deník The New York Times (NYT).
Obvinění v posledních dnech absolvovali ve věznici okresu Fulton proces, při kterém byly vytvořeny otisky prstů, policejní fotografie a další záznamy. Trump tak učinil ve čtvrtek večer a byl rychle propuštěn na kauci ve výši 200 000 dolarů (skoro 4,5 milionu Kč).
Po Trumpově návštěvě v Atlantě zbývalo ještě sedm nenahlášených obviněných, přičemž na to měli čas do dnešního poledne místního času (18:00 SELČ). Ráno přišla zpráva, že úřadům se vzdalo dalších pět osob včetně někdejšího činitele ministerstva spravedlnosti Jeffreyho Clarka, který se předtím snažil proceduru zdržet.
Jako poslední se podle médií dostavili Trevian Kuttiová, což je někdejší agentka rappera Kanyeho Westa, a farář ze státu Illinois Stephen Lee. Oba byli podle prokuratury zapojeni do nátlaku na dvojici volebních pracovnic z Georgie, které Trumpův tábor nepravdivě nařkl ze zmanipulování hlasování. Roli v tomto aspektu spiknutí prokuratura připisuje i Harrisonu Floydovi, který se podle agentury AP nedohodl předem na kauci a po čtvrtečním příchodu do věznice zůstával ve vazbě.
Velká porota před dvěma týdny schválila soubor obvinění, podle kterého se 19 aktérů kauzy po posledních prezidentských volbách zločinně spolčilo ve snaze zvrátit výsledek v klíčovém státě a udržet poraženého Trumpa u moci. Exprezident a další v následujících týdnech mimo jiné tlačili na státní činitele se svými nepodloženými tvrzeními o podvodech s hlasy a sepsali falešný „certifikát“ volitelů v rozporu s oficiálním výsledkem. Všichni čelí obvinění z porušení státního zákona o vyděračských organizacích, za což jim hrozí i několikaleté vězení.
I vzhledem k počtu obviněných stojí před všemi zúčastněnými dlouhý proces, jak popisuje NYT. Trump a další se zatím nevyjádřili k otázce své viny, přičemž okresní prokurátorka Fani Willisová navrhla, aby se jednání v této věci uskutečnila 5. září. Pak by následovala fáze určená pro žádosti obviněných ohledně vývoje soudního procesu.
Tři obvinění včetně někdejšího šéfa Bílého domu Marka Meadowse už soud požádali, aby se případ přesunul k federálnímu soudu. Mohou se objevit i další spory, například ohledně přípustných důkazů či oddělení případů některých obviněných. Willisová dala najevo, že chce jeden proces se všemi obviněnými. „Všechny tyto žádosti si žádají čas na projednání,“ píše NYT. Také poznamenává, že další neznámou jsou potenciální rozhodnutí některých obviněných přiznat vinu, nebo dokonce spolupracovat s obžalobou.
Půjde tak zřejmě o nejkomplikovanější soudní kauzu exprezidenta Trumpa, který byl letos obžalován v dalších třech případech, zatímco směřuje k zisku nominace Republikánské strany do nadcházející prezidentské volby. Obvinění z falšování finančních záznamů vznesená státem New York, jakož i federální obžaloby ohledně manipulace s utajovanými dokumenty a snahy zvrátit prezidentské volby odmítá a vše vykresluje jako politickou perzekuci.