Tiskový tajemník Vladimira Putina Dmitrij Peskov prohlásil, že úřady jsou připraveny odpojit Rusko od celosvětového internetu. V takovém případě podle něj úřady „doplní konektory“ a uzavřený internet v zemi bude fungovat i nadále.
„Připravili jsme se na to, že ruský internet bude existovat i v případě jeho vypnutí,“ cituje Peskova web kapital-rus.ru. Řekl, že v Rusku se nesmí opakovat situace z roku 1991, kdy „doménu .su řídil finský student z Helsinek“.
Náznaky možnosti odpojit Rusko od světové sítě se objevují už několik let. V roce 2017 vyzval Vladimir Putin země BRICS ( Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika) k vybudování „paralelního internetu“. Vysvětlil to tím, že internet by pak fungoval nezávisle na zbytku světa a byl by chráněn před vnějšími zásahy. V roce 2014 Putin prohlásil, že internet je speciálním projektem CIA. „Sedí tam a všechno poslouchají, vidí a čtou, co říkáte, a hromadí informace o obraně.“
Vynálezce internetu Tim Berners-Lee s takovým tvrzením nesouhlasí. Uvedl, že World Wide Web vznikl jako akademická komunita, která propojila několik univerzit. „Vytvořili ji chytří lidé s dobrými úmysly, kteří byli přesvědčeni, že je to dobrý nápad.“
Putin v květnu 2019 podepsal zákon o „suverénním Runetu“, jehož smyslem je, že operátoři musí instalovat zařízení pro sběr dat Rusů a jejich analýzu. Roskomnadzor zároveň mohl blokovat webové stránky a spravovat ruský segment internetu.
Rusko už provedlo ohledně internetu opatření na okupovaných částech Ukrajiny. Rusové tam zabavují zařízení poskytovatelů internetového připojení v Chersonské oblasti a přesměrovávají provoz přes Krym, píše Forbes.ua.
„Webové stránky v Chersonu se přestaly načítat 30. května ve 14:43. Po dobu 59 minut nemohli všichni předplatitelé poskytovatele internetových služeb Chersontelecom (pro místní SkyNet) volat svým příbuzným a přátelům, zjišťovat nejnovější zprávy nebo stahovat fotografie z Instagramu. Webové stránky začaly ožívat v 15:42 a zdálo se, že se vše vrátilo do normálu. V zákulisí se však situace změnila: veškerý internetový provoz nyní prochází přes ruské poskytovatele internetových služeb a Putinovu mocnou cenzurní mašinérii.
Od konce května se 280 000 lidí žijících v okupovaném přístavním městě a jeho okolí potýká s nestabilním připojením k internetu, protože poskytovatelé musí přesměrovávat provoz přes ruskou infrastrukturu. Řada ukrajinských poskytovatelů internetových služeb byla nucena předat komunikaci svých zákazníků ruským poskytovatelům, což znamená, že Ukrajinci jsou vydáni napospas cenzuře a dohledu okupantů.“