Již druhá spřátelená země považuje českého premiéra Andreje Babiše za skutečného vlastníka firem z holdingu Agrofert. Zjistili to reportéři Českého rozhlasu, kteří nahlédli do oficiálního britského obchodního rejstříku. Podle britských úřadů může Babiš firmu kontrolovat díky svému vlivu na svěřenské fondy, do kterých akcie Agrofertu v roce 2017 převedl.
Babiše prozradila kuriózní obchodní aktivita ve Velké Británii a v Nizozemsku. Pojí se v ní chemickotechnologická kompetence Agrofertu se schopností využívat zelenou politiku Evropské unie.
K jádru Babišova podnikání v oblasti hnojiv a dalších chemikálií patří již dlouhá léta práce se čpavkem, zjednodušeně řečeno s močovinou. Močovina je také hlavní látkou, z níž se vyrábí přípravek na odstraňování motorových emisí u dieselových aut známý jako AdBlue. Je to další případ, kdy Babišův byznys těží z tlaku ekologů na čisté životní prostředí.
V obchodním rejstříku Velké Británie nefiguruje Babiš přímo u Agrofertu, ale jako jeden z pětice lidí ovládajících jednu z jeho dceřiných společností. Konkrétně jde o firmu Greenchem (Solutions), která spadá pod nadnárodního výrobce aditiv do paliv pro automobily AdBlue, kterým je nizozemský holding GreenChem. Ten Andrej Babiš skrze Agrofert koupil již v roce 2009.
Aditivum AdBlue, které je roztokem močoviny, je povinnou přísadou do paliva řady osobních aut se vznětovými motory od vzniku přísnější evropské normy Euro 6. Babišův obchod se čpavkem se datuje do dob, kdy díky vládě premiéra Miloše Zemana mohl zhruba rok ovládat rafinérie firmy Unipetrol a nakupoval zde čpavek údajně za ceny pod výrobními náklady. Od té doby je Babiš dolarovým miliardářem a močovina je tudíž jeho šťastnou komoditou.
Své ovládající představitele včetně Babiše přitom britská pobočka holdingu GreenChem založila do rejstříku sama, a to loni 27. června. Britský právní řád v této souvislosti pracuje s termínem „person with significant control“, tedy osoba s rozhodujícím vlivem.
Andrej Babiš podle evropského práva nemůže podnikat, pobírat dotace a účastnit se veřejných zakázek, pakliže zároveň vykonává funkci českého premiéra. Nachází se v konfliktu zájmů, který je již mnohokrát potvrzen. Babiš se ale neustále brání tím, že se o Agrofert nezajímá a předal ho do svěřenských fondů. Podle rozhodnutí Ústavního soudu ČR z roku 2020 jsou ale evropské směrnice o skutečných vlastnících svěřenských fondů součástí českého právního řádu. Babiš tudíž vykonává funkci premiéra v rozporu s českými i evropskými zákony. Poslední zpráva reportérů Českého rozhlasu to znovu potvrdila.