Nápad premiéra Andreje Babiše, který přišel s možností takzvaných úředních maturit, považuji za nešťastný, protože absolventům středních škol může spíše ublížit než jim pomoci. Tato myšlenka spočívá v tom, že známky z maturitních předmětů budou uděleny bez klasických závěrečných zkoušek na základě známkového průměru za celé předchozí studium.
Chápu, že je tady snaha pomoci studentům v době, kdy kvůli covidu nemohli chodit do školy a byli odkázáni na distanční výuku. Tohle je však špatná cesta. Slovo maturita je odvozeno z latinského maturitas, což značí zralost. Ano, studenti složením maturitních zkoušek by měli prokázat zralost a připravenost k praxi. Maturity v různých formách u nás existují od poloviny 19. století a od té doby se nikdy nestalo, že by byly hromadně odpuštěny.
Ministerstvo školství přitom už v lednu schválilo některé úlevy. Zrušeny jsou kvůli covidové epidemii ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Prodlouženy jsou také časy u didaktických testů z českého jazyka z 75 na 85 minut, z cizího jazyka ze 100 na 110 minut a z matematiky ze 120 na 135 minut. Až do srpna je možné skládat praktické zkoušky.
Předsedu vlády bohužel podpořila i poslanecká sněmovna, která ve svém usnesení žádá ministra školství, mládeže a tělovýchovy, aby interním předpisem ministerstva nejpozději do 28. dubna umožnil žákům středních škol získat takzvanou úřední maturitu. Jsem rád, že ministr školství Robert Plaga zatím těmto snahám odolává a odmítá je legalizovat. Faktické zrušení závěrečných středoškolských zkoušek, protože to je skutečná podstata úředních maturit, může totiž v budoucnu způsobit velké množství problémů.
Unie školských asociací upozorňuje na fakt, že úřední maturity jsou podle jejího mínění protiprávní, a ředitelé škol, kteří by úřední maturity připustili, poruší školský zákon. A takové maturity by tak mohly být neplatné.
Úřední maturity by diskriminovaly studenty, kteří by se rozhodli složit klasické závěrečné zkoušky. Ony by vůbec způsobily závažnou nerovnost, když by znevýhodnily minulé i budoucí absolventy středních škol. Letošní maturanti by sice rovněž měli ukončené středoškolské vzdělání, ale za jednodušších podmínek než jejich předchůdci či následovníci.
Jak upozorňují zástupci největšího podnikatelského sdružení Svazu průmyslu a dopravy České republiky, mnozí zaměstnavatelé vyžadují pro vybraná pracovní místa maturitu a tu úřední by nemuseli uznat jako plnohodnotnou. Buď by tedy absolventy rovnou nepřijali, anebo by jim dali nižší nástupní platy z důvodu nedostatečného vzdělání.
Takže by skutečně bylo lepší na úřední maturity zapomenout.
Autor je ředitelem OA, SOŠ, SOU Třeboň