Již na konci loňského listopadu rozhodl ministr Jozef Síkela (STAN), že úředníci ministerstva průmyslu nejsou v rámci řízení proti Agrofertu v kauze neoprávněné dotace na linku pro toastový chléb podjatí. Koncern však podal opravný prostředek, a řízení tak stále stojí. Informoval o tom server iRozhlas.
„Úřední osoby nejsou vyloučeny z projednávání a rozhodování v daném řízení,“ uvedlo ministerstvo průmyslu v odpovědi serveru iRozhlas na žádost podle informačního zákona.
Agrofert namítal, že v řízení, kterým byla Babišově firmě odebrána dotace ve výši 100 milionů korun na „inovovanou linku“ pro výrobu toastového chleba v pekárně Penam, jsou úředníci ministerstva podjatí.
Agrofert takto postupuje v každém procesu, který proti němu ministerstvo zahájí. Jakmile dojde k řízení, vznese námitku o podjatosti a řízení se zastaví, než dojde k vypořádání se s touto námitkou. Jozef Síkela tedy rozhodl, ale Agrofert s jeho rozhodnutím nesouhlasí a podal opravný prostředek. Řízení tak stále stojí a rozjede se až po definitivním vypořádání se s opravným prostředkem.
„Probíhající řízení nekomentujeme, nicméně i v tomto případě můžeme potvrdit, že jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem, a jsme připraveni hájit naše práva,“ řekl iRozhlasu mluvčí koncernu Pavel Heřmanský, který již předtím vysvětlil, proč Agrofert k námitce o podjatosti přistoupil. Podle něj totiž vláda ke koncernu Agrofert a jeho jednotlivým firmám „nepřistupuje stejně jako k jiným český firmám“, členové vlády údajně navíc „předjímají rozhodnutí správních orgánů, které sami řídí, a zasahují do nich“.
Loni v lednu ministr Jozef Síkela rozhodl, že stomilionová podpora, která směřovala do pekárny Zelená louka a měla být určena na inovativní linku na výrobu toastového chleba, neměla být vyplacena. Auditoři Evropské komise totiž upozornili, že o žádnou inovaci nešlo.
Sto milionů Penamu nebylo vyplaceno z peněz EU, ale z českého státního rozpočtu. Šlo o tzv. předfinancování. V roce 2020 Evropská komise definitivně potvrdila, že České republice dotaci neproplatí. Podložila to třemi znaleckými posudky. „Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ napsali zástupci EU tehdy Babišově vládě.
Pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro továrnu v Herinku u Prahy žádala v roce 2016, výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů a minimum bylo 60.
Odejmout dotaci pro některou firmu z koncernu Agrofert by podle orgánů Evropské unie měla Česká republika i v případě zemědělského podniku Cerea, který dostal 13,2 milionu, či firmy Fatra, jež obdržela půl milionu korun v době, kdy bylo vyplácení dotací pro Agrofert zastaveno.