Účet VČK-OGPU na telegramu uvedl podrobnosti o případu „úniku informací“ z Centrálního správního obvodu v Moskvě. Tento telegramový kanál přináší pravidelně informace o korupčním dění na ruské scéně.
Podle zdrojů tohoto účtu vyšetřování odhalilo, že skupina operativců z ústředních policejních útvarů, jejíž součástí byl i styčný důstojník z ministerstva vnitra, kromě obchodování s údaji z databází ministerstva vnitra uskutečnila i prodej resortních notebooků s přístupem k interním zdrojům. Cena tabletů se prý pohybovala od 1,7 do 2,5 milionu rublů. (Rubl má dnes v českých korunách hodnotu asi 0,27 haléře.)
Vyšetřovatelé se domnívají, že během jednoho roku bylo prodáno více než 20 notebooků. Bylo zjištěno, že jeden z těchto počítačů byl použit ke sledování auta Alexandra Dugina a jeho dcery Darji předtím, než bylo auto vyhozeno do povětří.
Příjem každého člena zločinecké skupiny tak měsíčně činil více než jeden milion rublů. Podle zdroje VČK-OGPU policejní činovníci, kteří mají na svědomí úniky informací, postupovali kvůli zvýšené „poptávce“ tak, že si na to najali civilistu. Pod různými záminkami přiváděli příslušníci ministerstva vnitra najatého člověka z ulice na oddělení, kde mu poskytovali přístup ke služebnímu počítači, aby mohl prohledávat databáze. Na ministerstvu teď probíhá rozsáhlá prověrka.
Telegramový kanál VČK-OGPU informoval o odhalení kšeftování s informacemi na odboru vnitřních věcí v moskevském Ústředním správním okruhu již 8. dubna. K odhalení docházelo postupně.
Nejdřív se zjistilo, že z účtu operativce Krasnoselského okresního policejního oddělení byly získány „tajné“ osobní údaje od několika stovek osob, včetně soudců a dalších zvláštních subjektů. Operativec byl zaskočen a uvedl, že k ničím datům nepronikal a počítač používal jen zřídka.
Posléze vyšlo najevo, že hesla a účet operativce byly použity k přístupu do databáze z prostor Taganského okresního policejního oddělení. Pak byli na místě dopadeni čtyři policisté, kteří přiznali, že se jim podařilo získat přihlašovací jména a hesla různých policistů z databází, přičemž údaje získali a prodali za pomoci styčného důstojníka ministerstva vnitra. Takový soubor měl hodnotu asi 5 000 rublů a „podnikatelé v uniformách“ měli exkluzivní nabídky i na prodej notebooku s přístupem do databází za pouhých 50 000 rublů. Zdá se, že tato původní zpráva uvádí nižší ceny, než na jaké se přišlo později.