Podle belgické policie zablokovalo přibližně tisíc traktorů a zemědělských strojů několik hlavních dopravních tepen v Bruselu, kde se lídři Evropské unie scházejí na summitu o poskytování pomoci Ukrajině. Na několika místech pak protestující zapálili ohně.
„Uršulo, jsme tady!“ napsali protestující farmáři žlutou barvou obrovskými písmeny na dálnici Paříž-Brusel. Snaží se tak podle svých slov varovat předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby neignorovala jejich prosby o lepší ceny a méně byrokracie spojené se zemědělstvím.
Protestující farmáři, kteří se shromáždili i na náměstí Lucemburk v belgické metropoli, požadují revizi dohod, jako je Mercosur, aby dovoz podléhal stejným pravidlům jako evropské zemědělské produkty a aby byla „nákladná“ byrokracie zemědělských a ekologických předpisů pružnější a jednodušší.
První protestující se začali do Bruselu sjíždět již ve středu večer k sídlu Evropského parlamentu. Od časného rána pak bylo slyšet klaksony nejen zde, ale i poblíž hlavní budovy Evropské komise, kde se scházejí evropští lídři. Nedaleko budovy evropského parlamentu demonstranti zapálili pneumatiky.
Kromě Bruselu zablokovali zemědělci ve středu i silnice v Belgii, Francii a Itálii, aby narušili obchod v hlavních přístavech a dalších strategických odvětvích, a zvýšili tak tlak před summitem EU v Bruselu.
Policie ve Francii zadržela přes devadesát demonstrantů, kteří ve středu vtrhli na Rungis, největší evropský trh s potravinami.
„Evropští zemědělci jsou pod stále větším tlakem z mnoha stran,“ uvedl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, podle kterého v jižním Španělsku mají některé vodní nádrže kapacitu pouze 4 % a lesní požáry zničily přibližně 20 % ročního zemědělského příjmu Řecka. Podle Šefčoviče klesla hodnota produkce obilí v loňském roce o 30 % z 80 miliard eur na necelých 60 miliard eur. „Musíte myslet na to, že příjmy zemědělců jsou stále nižší,“ řekl Šefčovič.