Kreml často vyhlašuje, že Rusko použije taktické jaderné zbraně, kdyby byly ohroženy jeho existenční zájmy. Právě intenzita, s níž je tato informace z Moskvy prezentována, budí vážné obavy. Důležité kroky tak začaly dělat ve Spojených státech.
Když Joe Biden, jak minulý týden informovala například CNN, prohlásil, že svět čelí největšímu nebezpečí jaderné války za posledních 60 let (od takzvané kubánské krize), mnozí odborníci reagovali nesouhlasně. Stále se totiž domnívají, že by Vladimir Putin nebyl schopen rozpoutat jadernou válku, k níž by s největší pravděpodobností došlo, pokud by nukleární zbraně zasáhly Ukrajinu.
Komentátoři přesto upozornili, že Bidenův způsob projevu byl ostřejší, než bývá u amerického prezidenta zvykem, navíc z něj bylo cítit, že si USA uvědomují, jaké riziko nyní Rusko představuje.
Dokládá to i rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb, které objednalo podle zprávy NBC News zásoby léku používaného při poraněních způsobených radiací v hodnotě 290 milionů dolarů.
Ministerstvo ve svém prohlášení uvedlo, že nákup léku s názvem Nplate je součástí „dlouhodobého, pokračujícího úsilí Správy pro strategickou připravenost a reakci lépe připravit USA na potenciální zdravotní dopady široké škály hrozeb pro národní bezpečnost“.
Mluvčí ministerstva však odmítl, že by se jednalo o reakci na vyostřená vystoupení Vladimira Putina a současnou situaci v okupované zemi: „Je to součást naší pokračující práce na zajištění připravenosti a radiační bezpečnosti. Situace na Ukrajině ji nijak neurychlila.“
Tablety Nplate se používají k léčbě akutního radiačního syndromu (ARS), který je jednou z nejnebezpečnějších hrozeb způsobených jadernými výbuchy. V roce 2008 byl rovněž schválen k léčbě autoimunitního onemocnění, které způsobuje nadměrné krvácení.
Odborníci uklidňují americkou veřejnost, aby neměla obavy z nákupu této látka. Nplate za 290 milionů dolarů totiž znamená zhruba 50 000 dávek léku, což není množství, které by Bidenova administrativa pořizovala při obavě z jaderné apokalypsy.