Očekává se, že prezident Joe Biden podepíše zákon, který urychlí odesílání zbraní na Ukrajinu a podle některých analytiků by mohl Kyjevu pomoci při vyjednávání o ukončení války. Podobný zákon o půjčce a pronájmu, díky němuž USA dodávaly v době druhé světové války zbraně a techniku Sovětskému svazu, de facto rozhodl o vítězství spojenců nad nacistickým Německem.
Návrh zákona o půjčce a pronájmu zjednoduší byrokracii spojenou s dodávkami zbraní do Kyjeva a zároveň podle Američanů vyšle vzkaz jak Ukrajincům, tak i ruskému vůdci Putinovi, že USA poskytnou napadené Ukrajině dlouhodobou pomoc.
Zákon o půjčce a pronájmu obranných prostředků Ukrajině v roce 2022 (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022) schválila Sněmovna reprezentantů drtivou většinou 417 hlasů proti 10. Všech deset hlasů proti návrhu zákona patřilo republikánským zákonodárcům.
Schválený zákon „navazuje“ na zákon přijatý Kongresem USA 11. března 1941, který nahradil tehdejší neutralitu USA a zákon Cash and Carry z roku 1939 a umožnil zapůjčit či pronajmout válečný materiál či potraviny zemím, které prezident F. D. Roosevelt označil za životně důležité pro obranu USA.
„Tato válka ještě zdaleka neskončila, a aby bylo zajištěno, že Ukrajina zůstane suverénní demokracií, nemohou Spojené státy polevit v poskytování zbraní, zpravodajských informací a pomoci, kterou Ukrajina potřebuje k obraně své vlasti,“ uvedl v prohlášení republikán Ruben Gallego.
Spojené státy již poslaly Ukrajině pomoc v hodnotě miliard dolarů, aby ji podpořily v boji proti ruským okupantům. Ministr zahraničí Antony Blinken v Kongresu prohlásil, že „nevidí žádné známky“ toho, že by Putin myslel ukončení války diplomatickou cestou vážně, ačkoli generálnímu tajemníkovi Antoniu Guterrésovi řekl, že stále doufá v mírové řešení.
Nový zákon tak umožní americké administrativě udržovat přísun pomoci po neomezenou dobu. „Zákon by také měl uklidnit ukrajinskou stranu a posílit její pozici v mírových jednáních s Moskvou,“ uvedl Thomas Warrick, nerezidentní vedoucí pracovník programu Forward Defense při Atlantic Council. Podle něj zákon také jasně ukazuje Putinovi, že Ukrajina bude disponovat dalšími zbraněmi a municí. „Mírová jednání jsou založena nejen na momentálních podmínkách, ale na očekávání obou stran, jak by válka pokračovala, kdyby mír nebyl. To posiluje NATO, Ukrajinu i USA,“ dodal Warrick.
Záměrem návrhu zákona je urychlit dodávky zbraní na Ukrajinu obnovením programu z dob druhé světové války, který umožňuje pronajímat vojenské vybavení spojencům. Pokud by si Ukrajina chtěla pronajmout vojenské vybavení bez existence tohoto zákona, musela by například vrátit zapůjčenou techniku do pěti let a ve stejné lhůtě Spojeným státům uhradit vše, co bylo ve válce zničeno. Návrh zákona odstraní nejen toto omezení, ale zároveň rozváže ruce americkému prezidentovi, který nebude muset Kongresu zdůvodňovat, co chce Ukrajině pronajmout. Zákon se však nevztahuje na chemické a jaderné zbraně. USA tak budou schopny Ukrajině pronajmout víceméně jakékoli zbraňové systémy, o jaké projeví zájem, aniž by je musela zaplatit.