KOMENTÁŘ / Mluvčí Pentagonu ohlásil, že Spojené státy pošlou do Izraele baterii systému THAAD včetně obsluhy. Rozhodnutí padlo po nedávném raketovém útoku ze strany Íránu. Systém, který USA v Izraeli nasadí, by měl pomoci právě proti balistickým raketám, které Teherán při posledním útoku masivně nasadil. Jedná se o systém ryze obranný. Řeči Íránu o další eskalaci tak nejsou namístě.
Konflikt na Blízkém východě, který se rozhořel po teroristickém útoku Hamásu na Izrael, se nejenom neuklidňuje, ale naopak hrozí další eskalací. Izrael nedávno zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu, které předcházel útok na členy této teroristické organizace pomocí pagerů (účast na něm ale Izrael popírá) a likvidace jejích vrcholných představitelů. Raketový útok z Íránu byl reakcí právě na tyto události.
Jak se bránit teroristům
Teroristická organizace Hizballáh je totiž jedním z klientů Teheránu. Ten podporuje řadu podobných skupin po celém Blízkém východě, jejichž prostřednictvím se snaží rozšiřovat svůj vliv. Po teroristickém útoku z loňského října a spuštění vojenské operace v Gaze proti Hamásu se Hizballáh raketovými a dělostřeleckými útoky do bojů zapojil. Izrael má tedy plné právo odpovědět.
Co je THAAD
Zkratka THAAD znamená Terminal High Altitude Area Defense a jde o systém na sestřelování balistických raket ve vysoké výšce v poslední fázi jejich letu. Baterie systému se skládá ze šesti odpalovacích zařízení s dohromady 48 raketami, dvou velitelských vozidel a pokročilého radaru typu AN/TPY-2. Spojené státy mají dohromady sedm baterií vyzbrojených tímto systémem. Ty byly v minulosti nasazeny v Izraeli, Rumunsku a Jižní Koreji.
Pokud by se podařilo teroristickou organizaci, která je de facto vládnoucí silou v jižním Libanonu, významně oslabit, byl by to úspěch nejenom pro Izrael, ale i pro Libanon. Je samozřejmě otázka, zda postup, který Izrael zvolil, k tomuto cíli povede, ale to nezpochybňuje legitimitu takového postupu.
Íránská odveta a civilní škody
Teherán prohlásil, že svůj odvetný úder za zabití teroristů Hasana Nasralláha (šéf Hizballáhu) a Islama Haníji (šéf Hamásu) vedl proti vojenským cílům. Nicméně podle soupisu škodních událostí izraelských pojišťoven to vypadá, že zasaženy byly spíše civilní budovy. Nejvíce poškozeným městem je Hod Ha-šaron.
Izrael zatím na íránský útok nereagoval, ale slíbil odpověď, která bude ničivá a překvapivá. Nasazení amerického protivzdušného systému v tomto ohledu znamená, že případná další íránská odveta bude mít menší šance na úspěch. V ideálním případě by to mohlo Teherán od dalšího útoku odradit úplně, i když to se nejspíš nestane.
Každopádně se jedná o nasazení zbraně ryze obranného charakteru. Obavy z eskalace jsou sice pochopitelné, ale zároveň je třeba jasně odmítnout deeskalaci spočívající v oslabení obranyschopnosti Izraele.