Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí vyšetřuje rakouskou Raiffeisen Bank International. Důvodem jsou její aktivity v Rusku. Informuje o tom agentura Reuters s tím, že banka sehrává v ruské ekonomice důležitou roli. Raiffeisenbank je známá také v Česku, kde provozuje více než stovku poboček a počtem klientů se řadí mezi pět největších bank v zemi.
Rakouská Raiffeisen na dotaz agentury Reuters potvrdila, že minulý měsíc obdržela od amerického úřadu žádost „o objasnění platebních operací a souvisejících procesů, které Raiffeisen Bank International poskytuje, s ohledem na nedávný vývoj v Rusku a na Ukrajině“.
Úřad údajně požaduje od banky podrobnosti o její angažovanosti v Rusku, na okupovaném Donbasu, na Ukrajině a v Sýrii, a to včetně informací o transakcích a aktivitách některých klientů, řekl agentuře zdroj obeznámený s celou situací.
Američané žádali odpověď do února, podle zdroje však právníci Raiffeisen vyjednali prodloužení lhůty. Banka se měla zavázat, že předloží odpovědi na všechny otázky ve třech balících. Zaslány mají být na začátku dubna, května a června letošního roku. Mluvčí amerického sankčního úřadu se však k tomuto vyjádřit nechtěl.
Banka v prohlášení pro agenturu Reuters uvedla, že s americkým úřadem plně spolupracuje. Podle Raiffeisen není důvodem vyšetřování žádná konkrétní transakce ani obchod. Podle svých slov má zavedeny procesy, které zajišťují dodržování protiruských sankcí. Mluvčí finanční instituce dodal, že položené dotazy ze strany Američanů jsou obecné povahy.
Žádost amerického úřadu však znepokojila evropské regulační úřady, které jsou zodpovědné za dohled nad bankou. Vše by totiž mohlo skončit uvalením sankcí na banku Raiffeisen, prozradily podle agentury dva zdroje obeznámené se situací.
Banku Raiffeisen v minulém týdnu zmínil na sociální síti také poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Ten upozornil, že některé západní banky za rok války na Ukrajině dokázaly v Rusku vygenerovat výjimečně vysoké zisky. Právě rakouská banka tam podle něj zvýšila zisk o 313 procent.
„Za loňský rok zisk ruské pobočky představoval 474 milionů eur (asi 11,26 miliardy korun), což je největší suma ze všech poboček v jihovýchodní Evropě,“ upozornil Podoljak. Raiffeisenbank podle něj přispěla do ruské státní pokladny sumou 94,8 milionu eur (zhruba 2,25 miliardy korun) jen na dani z příjmů a další odvody jsou podle něj ještě mnohem vyšší. „To je daň na válku, na vraždění Ukrajinců,“ zdůraznil a obvinil banku, že uznala samozvané republiky na Donbasu tím, že tamním mobilizovaným vojákům nabídla úvěrové prázdniny.