Spojené státy dnes v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za „americkou agresi“. Vyžádal si podle ní ztráty na životech. Spojené státy vypálily střely s plochou dráhou letu Tomahawk ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří. Podle různých zdrojů jich bylo padesát až šedesát.
8.58 Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault dnes řekl, že americký úder v Sýrii v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún je varováním zločinnému režimu. „Během noci mne (o americkém zásahu) informoval americký ministr zahraničí Rex Tillerson,“ řekl Ayrault podle agentury Reuters novinářům během návštěvy Mauritánie.
„Použití chemických zbraní je děsivé a mělo by být potrestáno jako válečný zločin,“ dodal Ayrault a vyzval k posílení americké vojenské role v Sýrii.
Rusko i Írán podle něj musejí pochopit, že podporovat syrského prezidenta Bašára Asada „nedává žádný smysl“. Francie si nepřeje konfrontaci s těmito dvěma zeměmi, řekl ministr.
8.45 Syrská armáda stačila před americkým útokem na syrskou leteckou základnu nedaleko Homsu evakuovat většinu svých letadel. Oznámila to libanonská televize. Podle dřívějších informací exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) americké nálety základnu téměř úplně zničily.
Podle SOHR při amerických náletech zahynuli čtyři vojáci včetně generála. Guvernér Homsu libanonské televizi řekl, že při náletech na základnu zemřelo pět lidí a sedm dalších bylo zraněno. Guvernér útok odsoudil s tím, že základna poskytovala leteckou podporu operacím proti organizaci Islámský stát (IS). Její zničení tak podle něj nyní poslouží zájmům „teroristických skupin“.
„Můžeme potvrdit smrt čtyř vojáků včetně jednoho brigádního generála letectva. Letiště je téměř úplně zničené: asfalt, palivový sklad i budova protivzdušné obrany byly rozprášeny,“ uvedl k americkému náletu ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán
8.40 Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes americké bombardování letecké základny syrského režimu v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún přivítal. Doufá, že operace přispěje k docílení míru. S odvoláním na tureckou televizi o tom informovala agentura Reuters.
Turecký vicepremiér také řekl, že mezinárodní společenství by mělo syrskou vládu potrestat. Zároveň uvedl, že věří ve zrychlení mírového procesu.
V rozhovoru pro vysílání turecké televizní stanice Fox TV Kurtulmuş prohlásil, že mezinárodní společenství by mělo zaujmout tvrdý postoj vůči „barbarství“ syrské vlády. Domnívá se proto, že vláda prezidenta Bašára Asada by měla být mezinárodním společenstvím potrestána.
8.31 Írán dnes označil americký úder v Sýrii v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún za „destruktivní a nebezpečný“. Zásah Spojených států je porušením mezinárodního práva, citovala státní agentura ISNA mluvčího íránského ministerstva zahraničí Bahráma Ghasemího.
„Írán odsuzuje použití chemických zbraní. Zároveň ale soudí, že je nebezpečné, destruktivní a také porušením mezinárodního práva využít (chemické zbraně) jako záminku pro jednostrannou akci,“ dodal mluvčí.
Jednostranné útoky podle něj posilují terorismus v Sýrii a komplikují situaci v této zemi i jinde v oblasti.
Teherán je hlavním regionálním spojencem syrského prezidenta Bašára Asasa. Poskytuje mu finanční i vojenskou podporu v boji s radikály z Islámského státu a povstalci.
8.26 Plnou podporu dnes vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočit v reakci na chemický útok v provincii Idlib na leteckou základnu na západě Sýrie. USA odpálily na pozice syrské armády 59 střel středního doletu. Silné poselství tohoto rozhodnutí by podle Netanjahua měly pochopit i Írán a Severní Korea.
„Izrael zcela podporuje rozhodnutí prezidenta Trumpa a doufá, že tomuto poselství o odhodlanosti tváří v tvář odporným činům režimu (syrského prezidenta) Bašára Asada porozumí nejen v Damašku, ale i v Teheránu, Pchjongjangu a jinde,“ stojí v prohlášení premiéra.
Trump podle Netanjahua vyslal „slovy i činy“ silné a jasné poselství, že užití a šíření chemických zbraní „nebude tolerováno“. Podle izraelské stanice Channel 2 TV byl Izrael a další američtí spojenci o chystaném útoku USA na vojenskou základnu syrského režimu v provincii Homs informováni. Washington už dříve uvedl, že informoval také Rusko, nijak s ním ale útok nekoordinoval.
8.13 Ceny ropy v Asii dnes posilují a v jednu chvíli rostly o více než dvě procenta. Může za to útok Spojených států na vojenskou základnu v Sýrii.
Kolem 7.00 SELČ severomořská ropa Brent stoupla o 1,6 procenta na 55,74 dolaru za barel, když předtím vzrostla až na 56,08 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI zdražila ve stejnou dobu o 1,7 procenta na 52,60 dolaru za barel.
Americký prezident Donald Trump nařídil cílený útok na leteckou základnu na západě Sýrie v reakci na chemický útok v provincii Idlib, ze kterého USA obviňují režim prezidenta Bašára Asada. Podle Trumpa se útok v noci na dnešek uskutečnil v „životním národním bezpečnostním zájmu“ Spojených států. Podle různých zdrojů USA vypálily 50 až 60 střel s plochou dráhou letu ze dvou válečných lodí ve východním Středomoří.
Podle analytika makléřské firmy OANDA Jeffreyho Halleye může mít útok potenciálně velký dopad na trhy s ropou. „Jaká bude odpověď Íránu a Ruska, dvou z největších světových producentů ropy a spolehlivých spojenců režimu Assada? Budeme muset počkat na tyto odpovědi, až se den posune,“ řekl agentuře Reuters.
8.02 Ruský prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího označil americký zásah za „agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou“, což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu.
„Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní,“ zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). „Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci,“ dodal.
7.40 Americké bombardování letecké základny syrského režimu v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún přivítaly kromě Izraele také Saúdská Arábie a Austrálie. Podle australského premiéra Malcolma Turnbulla je úder „přiměřenou a vyváženou“ odpovědí na tento incident. Rijád vyjádřil Washingtonu plnou podporu a krok amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za odvážný. Naopak Írán bombardování odsoudil.
Předseda australské vlády Turnbull současně vyzval Rusko, aby „sehrálo svou roli“ při zajištění míru v Sýrii.
Předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov podle agentury Interfax řekl, že ruské spojenectví se Spojenými státy v Sýrii je po americké akci zpochybněno. Americký úder měl podle něj potvrdit „předchozí verdikt o vině (syrského prezidenta) Bašára Asada za chemický útok“.
Syrská vláda opakovaně popřela, že v úterý v Chán Šajchúna použila chemické zbraně.
7.22 Britská vláda vyjádřila podporu americkému úderu na leteckou základnu syrského režimu, podle ní je akce „adekvátní odpovědí na barbarský chemický útok“ ve městě Chán Šajchún. Smyslem amerického zásahu je odstrašit syrskou vládu od dalších podobných útoků, uvedl mluvčí Downing Street.
Zdroj z francouzské diplomacie řekl agentuře Reuters, že Američané před úderem na základnu na něj Paříž upozornili předem. Spojené státy podle tohoto zdroje od Francie „nic zvláštního nežádaly“. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson údajně řekl svému francouzskému protějšku Jeanu-Marcu Ayraultovi, že Washington chce své akce se svými spojenci „koordinovat“.
7.12 „Můžeme potvrdit smrt čtyř vojáků včetně jednoho brigádního generála letectva. Letiště je téměř úplně zničené: asfalt, palivový sklad i budova protivzdušné obrany byly rozprášeny,“ uvedl ředitel Syrské organizace pro lidská práva Ramí Abdar Rahmán.
Oběti na životech už dříve připustila ve svém vysílání také syrská státní televize. Později ztráty na životech potvrdil také Talál Barazí, guvernér provincie Homs, v níž základna leží. Barazí ale počet obětí nezmínil, na místě podle něj stále probíhají záchranné práce.
6.55 Spojené státy obvinily režim prezidenta Asada, že v úterý zabil desítky lidí použitím chemické látky, zřejmě sarinu. Prezident Trump už ve čtvrtek označil syrského prezidenta za muže odpovědného za běh věcí v Sýrii a uvedl, že „by se něco mělo udělat“. Ministr zahraničí Rex Tillerson zároveň v souvislosti s vývojem v Sýrii přislíbil přiměřenou odpověď.
6.49 Syrská státní televize americký útok na svou základnu potvrdila. Označila jej za „americkou agresi“. Ostřelování základny si podle stanice, kterou ovládá režim prezidenta Bašára Asada, vyžádal oběti. Jejich počet ani žádné další detaily televize neuvedla.
6.33 Na základně americké střely podle ministerstva obrany zasáhly několik cílů. Byly mezi nimi údajně startovací dráhy, čerpací stanice i letadla.
6.18 Prezident Trump v proslovu z floridské rezidence Mar-a-Lago potvrdil, že cílený útok na leteckou základnu v Sýrii nařídil. Podle něj byl ze základny vedený chemický útok na Chán Šajchún. „Civilizované národy“ prezident vyzval, aby se připojily k USA ve snaze „ukončit masakr a krveprolití v Sýrii“.
Podle Trumpa byl útok provedený v „životním národním bezpečnostním zájmu“ Spojených států. Jeho cílem bylo zabránit šíření a užívání chemických zbraní. O tom, že Sýrie použila zakázanou chemickou látku na zabíjení nevinných civilistů, podle něj není pochyb.
Spojené státy podle Pentagonu o chystaném útoku informovaly i Rusko. Zástupce velvyslance při OSN Vladimir Safronkov krátce před oznámením o ostřelování základny varoval před „negativními následky“ vojenské intervence Spojených států v Sýrii. Pentagon uvedl, že při útoku necílil na ty části základny, o kterých se domnívá, že jsou na nich přítomny ruské síly.