Ve druhém kole senátních voleb na Praze 2 se střetnou prezidentský kandidát Marek Hilšer a současný senátor v pirátském dresu Libor Michálek. Oba mají mnohé společné, ale v jedné věci se liší. Michálek je důrazný obhájce Andreje Babiše, což zaráží především u protikorupčního aktivisty.
[ctete postid=“216498″ title=“Zeman zlehčuje výsledky voleb a bojí se o vládu. Její stabilita je ohrožena“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Zeman-Babiš-Hamáček-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezident Miloš Zeman bagatelizuje výsledky voleb, nepřinesly podle něj žádné “ permalink=“http://forum24.cz/zeman-zlehcuje-vysledky-voleb-a-boji-se-o-vladu-jeji-stabilita-je-ohrozena/“]216498[/ctete]
Hilšer s Michálkem se střetli v duelu Radiožurnálu (8. 10. 2018). Nesl se většinou v poklidném duchu, typově jsou oba kandidáti podobní. Skřípalo to jen ve chvílích, kdy přišla na přetřes Michálkova otevřená spřízněnost s premiérem Babišem, přesahující nekritickou oddanost nemála členů hnutí ANO.
Když mu Hilšer tuto smířlivost připomněl, argumentoval Michálek velmi nevěrohodně. Jeho vztah k Babišovi je prý stejný jako ke všem ostatním politikům, a „pokud někdo přichází s nějakým pozitivním návrhem, je na místě ho podpořit,“ odvedl hovor jinam.
Znovu jako už v minulosti bagatelizoval „deset let starou kauzu Čapí hnízdo“, jako by opomněl, že je kvůli ní premiér trestně stíhaný a vážné podezření z podvodu shledal i evropský úřad OLAF. Nemohlo to však příliš překvapit, jelikož Michálek vystupuje na Babišovu obranu dlouhodobě. Tyto kauzy si krátce připomeňme.
Lex Babiš
Poprvé se senátor Michálek ozval v prosinci 2016 v době schvalování novely zákona o střetu zájmů, označované jako „lex Babiš“. Obvinil většinu zákonodárců, že je „zaslepila posedlost Babišem“. Jejich chování označil za podpásové a může prý ještě více uškodit demokracii. Přestože podobné normy existují v řadě evropských zemí.
Už tehdy dal najevo, že za větší problém považuje ty, kdo se aspoň částečně snažili řešit bezprecedentní střet zájmů ministra financí, než samotného oligarchu, který uzurpoval stále více politické a ekonomické moci.
Korunové dluhopisy
V únoru 2017 se Michálek otevřeně pustil do médií a politiků, kteří požadovali důkladné vysvětlení převodů a původu peněz, za které majitel Agrofertu nakoupil 1,5 miliardy nezdaněných korunových dluhopisů. Babiš tehdy ztratil nervy a ostře napadl redaktory České televize jako „zkorumpovanou pakáž“.
Senátor vystartoval na Babišovu obranu článkem, ve kterém napadl „hysterické a šílené politiky“ ze šikany, jelikož si dovolují požadovat něco, co zákon neukládá. Michálkův odsudek si vysloužili i novináři kvůli údajné podjatosti. Kolik dalších členů vlády se však historicky potýkalo s podobným problémem? Žádný.
Šéf hnutí ANO si této snahy povšiml a vyslovil pochvalu. „Skvělý článek od pana senátora Libora Michálka. Kdyby tohle měla být jediná věc, co si dneska přečtete, udělejte to,“ vyzval na svém facebookovém profilu.
Šumanovy nahrávky
Nejtragikomičtěji vyznívala Michálkova plamenná kritika Šumanových nahrávek rozhovorů Babiše s novinářem Mladé fronty DNES Markem Přibilem v květnu 2017. Bylo z nich patrné, že společně probírají a časují útoky na konkurenci, s využitím nelegálně pořízených živých policejních spisů z bývalého ÚOOZ Roberta Šlachty.
Senátor byl jiného názoru. Soukromé nahrávky podle něj nic neprokazují, a dokonce stvořil jakýsi bizarní větný rozbor celé nahrávky.
„Pan Přibil téměř stále mluví. Pan ministr Babiš je v defenzivní roli a ani jednou neříká, že má pan redaktor dělat něco jinak, než on sám navrhuje,“ míní Michálek a někdy si i protiřečí: „Občas sice ministr financí prohodí, že by s něčím počkal, ale ani jedna z jeho vět se nedá interpretovat jako úkolování, co se má psát.“
Michálek svoji „analýzu“ uzavírá konstatováním, že „kauza nahrávky se zdá jako účelově vykonstruovaná“, a dokonce ministra financí pochválil, že „dává na nahrávce najevo, že má zájem na odkrývání leváren“.
Tato slova zní absurdně zvláště od člověka, který svoji politickou kariéru vystavěl na tajně pořízených nahrávkách svých nadřízených, kvůli kterým odstoupil ministr životního prostředí a málem koncem roku 2010 padla vláda. Přitom následné vyšetřování žádné nelegální praktiky neprokázalo.
Za tuto aktivitu Michálek později obdržel odměnu půl milionu korun od nově vzniklého Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka. V Babišově případě však prý jde o něco úplně jiného a žádný důvod k jeho rezignaci proslulý whistleblower nevidí.
Čapí hnízdo
Michálek opakovaně zpochybnil vyšetřování Čapího hnízda, včetně erudice kriminalistů. V srpnu 2017 zveřejnil na webu Janečkova fondu článek, kde mimo jiné spekuluje, že „pokud by policie chystala obvinění z dotačního podvodu, který je v trestním zákoníku až od roku 2010, byla by neprofesionalita zjevná“.
[ctete postid=“216428″ title=“Krize v ČSSD aneb Budoucí ministr Petříček dostal ve volbách jen 320 hlasů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/10/Petříček-Hrad-385×230.jpeg“ excerpt=“Neúspěšný kandidát na primátora Jakub Landovský označil debakl ČSSD v pražských “ permalink=“http://forum24.cz/krize-v-cssd-aneb-budouci-ministr-petricek-dostal-ve-volbach-jen-320-hlasu/“]216428[/ctete]
„Policie by měla specifikovat, jaké nepravdivé údaje byly v žádosti o dotaci uvedeny a jakého typu jsou důkazy, že se tak stalo na základě pokynů pánů Babiše a Faltýnka. Podotýkám, že pokud dotační úřad nežádal informace o vlastnické struktuře nebo o změnách vlastnické struktury, nebylo by možné vedení firmy Farma Čapí hnízdo trestně stíhat za to, že tyto informace zatajilo,“ předjímá v roli neplaceného advokáta.
Celebrita Rekonstrukce státu
V této souvislosti lze zmínit, že se Libor Michálek často ohání tím, jak je kladně hodnocen různými tzv. protikorupčními iniciativami. Mezi ně patří i spolek Rekonstrukce státu, která znovu před volbami vystavila senátorům „vysvědčení“, jak hlasovali pro zákony preferované těmito aktivisty.
Michálek patřil mezi nejvzornější „studenty“ a byl zařazen mezi několik senátorů, kteří dostali od Rekonstrukce státu speciální ocenění. Ve světle jeho servilního nadbíhání oligarchovi a zlehčování jeho podezřelých aktivit to působí téměř nepatřičně.
Dají Pražané podruhé zelenou senátorovi, který se mezitím vybarvil jako dvorní Babišův obhájce a podporovatel? Snad by měl spíš s přihlédnutím k výše uvedeným okolnostem odejít do ústraní a věnovat se něčemu jinému. Třeba v ústředí hnutí ANO.