Nejvyšší ústavní činitelé ve čtvrtek hovořili o válce na Ukrajině, ale také konfliktech v Sýrii či Libanonu. Prezident Petr Pavel ocenil vstřícnost při koordinaci zahraničních aktivit, aby Česko nejen navenek, ale i k vlastním občanům hovořilo jedním hlasem. Hlava státu to ve čtvrtek řekla na tiskové konferenci po jednání.
Politici také mluvili o tom, jaký dopad na celkovou zahraniční politiku a bezpečnostní situaci bude mít nová americká administrativa s nástupem prezidenta Donalda Trumpa. Spojené státy jsou podle Pavla nezastupitelným aktérem, zájmem ČR a Evropy je dále rozvíjet vztahy, aby bylo možné čelit bezpečnostním výzvám současného světa, míní Pavel.
Ústavní činitelé také koordinovali své zahraniční cesty z hlediska geografického rozložení, času, ale také obsahu, oznámil český prezident.
Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že diskuse ústavních činitelů nejsou jen o procesních věcech, ale že jsou i hodnotové, o obsahu zahraniční politiky. Pokud dokážou vystupovat jednotně v otázkách mezinárodní politiky, je Česko mnohem účinnější, důvěryhodnější a mnohem více respektované u zahraničních partnerů, míní ministerský předseda.
Vztahy s USA jsou podle Fialy mimořádně důležité nejen pro řešení světových problémů a krizí, ale i prakticky. „Máme intenzivní ekonomické kontakty s USA a je v zájmu České republiky, aby obchodní, ekonomické vztahy s USA byly také na vysoké úrovni,“ uvedl Fiala. I v Evropské unii chce hájit co nejužší vazbu se Spojenými státy.
Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) po schůzce řekl, že se nejvyšší ústavní představitelé shodují v tom, že jsou Spojené státy zásadním a významným spojencem. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že poté, co se sejde nový Kongres, by chtěla navázat na své cesty a setkat se s kongresmany v novém složení.
Mezi politiky podle Fialy panuje jednoznačná shoda na podpoře Ukrajiny napadené Ruskem. Všemi silami je podle premiéra nutné snažit se o to, aby Ukrajina měla šanci se ubránit a ruská agresivní politika neuspěla.
Česko je podle Pavla připraveno se bavit o jakékoli variantě k dosažení míru, která bude respektovat suverenitu Ukrajiny, její zájmy i zájmy Evropy na celkové bezpečnosti v regionu. Zatím Rusko neprojevilo ochotu přistoupit na jakýkoli z takových návrhů či vyjádřit vůli k jednání, míní hlava státu.
Ve velice obecné rovině se podle prezidenta ústavní činitelé dotkli rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Jova Galanta kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. „Rozhodně jsme neřešili variantu zatýkání, nebo nezatýkání jiných státních představitelů,“ uvedl Pavel.