Ústavní soud zrušil verdikt Nejvyššího správního soudu s tím, že porušil právo na spravedlivý proces účastníků shromáždění z března 2016 na pražském Hradčanském náměstí. ÚS konstatoval, že NSS se odmítl zabývat věcnou otázkou, zda bylo porušeno jejich základní právo shromáždit se.
Nejvyšší správní soud proto musí znovu zvážit, zda došlo k porušení práva stěžovatelů se pokojně shromažďovat. Bude povinen se zabývat věcnou stránkou. Ústavní soud označil předchozí postup NSS, který se z ryze procesních důvodů odmítl zabývat zásahem do základních práv, za protiústavní odepření spravedlnosti.
Cílem plánované akce bylo v době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze vyjádřit nesouhlas s politikou Číny v oblasti lidských práv. Policisté a úředníci magistrátu ale postupovali tak, že náměstí uzavřeli pro řidiče i chodce. Na shromáždění se tak nikdo nedostal.
Právní zástupce stěžovatelů nález Ústavního soudu přivítal. Stěžovatelka Kateřina Kudláčková to hodnotí tak, že Ústavní soud zastavil prosazování praktik čínského režimu ve svobodné České republice. Stěžovatelka Kateřina Jacques k nálezu uvedla: „Vynakládáme nemalé úsilí, abychom nedopustili oklešťování základních ústavních svobod, které jsme získali po roce 1989. To, co se dělo při návštěvě čínského prezidenta, byla snaha vnutit nám komunistické totalitní praktiky, které v právním státě nemají co dělat. Tomu je třeba se bránit, chceme-li žít v demokracii a právním státě. Jsem ráda, že Ústavní soud vrací případ k věcnému posouzení, protože to je to, o co nám od počátku jde. Předchozí soudy nás „mořily” procesními překážkami a nesrozumitelnými obstrukcemi.“