(ct24.ceskatelevize.cz) Provozovatel hotelu, který dostal pokutu za údajnou diskriminaci Rusů, uspěl s ústavní stížností. Hotel odmítal ubytovat ruské klienty, pokud písemně nevyjádřili nesouhlas s anexí Krymu. Podle Ústavního soudu to nebyla diskriminace, ale vyjádření názoru. Případ musí znovu otevřít Nejvyšší správní soud (NSS).
Firma Golden Gastro Service pokutovaná za údajnou diskriminaci Rusů uspěla s ústavní stížností. Případ musí znovu otevřít Nejvyšší správní soud (NSS). Firma provozuje ostravský hotel Brioni ve Stodolní ulici, který odmítal ubytovat Rusy, pokud písemně nevyjádří nesouhlas s anexí Krymu.
Podle Ústavního soudu chtěli provozovatelé hotelu projevit svůj názor a alespoň v malé míře působit na ty, kteří se podílejí na politickém životě Ruska. O nepřípustnou diskriminaci prý nešlo, důvody odmítnutí nebyly ani nenávistné, ani zjevně svévolné, naopak byly racionální.
„Anexe Krymu odporuje základním pravidlům mezinárodního práva,“ uvedl Ústavní soud v nálezu s odkazem na mezinárodní organizace, odborníky i ministerstvo zahraničí.
„Šlo o bezprostřední reakci na jednoznačné porušení mezinárodního práva. To, co udělal daný stěžovatel, konec konců bylo v souladu s českou zahraniční politikou i politikou mezinárodních organizací,“ řekl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.
Forma vyjádření názoru na anexi Krymu sice podle Ústavního soudu mohla být jiná, to ale nebylo podstatou sporu. Soudce Šimíček zdůraznil, že svobodné podnikání není jen cestou k zisku, ale také prostorem k seberealizaci, a stát by do něj měl zasahovat jen výjimečně. „Toto nebyla ta situace, kdy by do toho měl stát formou sankcí vstupovat,“ řekl Šimíček.