Ústavy Akademie věd České republiky zaštítily svým jménem, či dokonce spolupořádaly prorežimní rusko-čínskou sešlost, na níž vystoupil i nacionalista Ladislav Zemánek, který v minulosti volal po „nutnosti vyřešení židovské otázky“. A server iDnes z holdingu Agrofert přinesl pod titulkem „Na Krymu jsme dali USA lekci. Další může následovat, varuje ruský politolog“ nekriticky až devótně vedený rozhovor s úvodním řečníkem akce, Putinovým politologem Alexanderem Lukinem.
Ona akce vydávaná za konferenci a prezentovaná pod názvem „Šanghajská organizace pro spolupráci a Evropa: partneři, soupeři či nepřátelé?“ budí mezi experty rozpaky sestavou neznámých či nevalných řečníků, stejně jako jejich příspěvky, které spíše než výsledky vědecké práce nesou rysy propagandy východních totalit.
Uvedená „konference“, která se konala 11. září v jedné z vil pražské diplomatické čtvrti, de facto pojednávala o významném Rusku a Číně a jejich ochotě spolupracovat na straně jedné, a jejich chřadnoucím uzavřeném a dezorientovaném protipólu EU na straně druhé. V tomto duchu se alespoň odvíjí monolog prvního z trojice úvodních řečníků celé akce, politologa Alexandera Lukina, uveřejněný na serveru iDnes.
O tom, že tento absolvent školy ruských agentů MGIMO a člen Kremlem zaštítěného thinktanku Valdajský klub nebyl se svými postoji ve vile nijak osamocený, vypovídají názvy příspěvků dalších z řečníků, jako „Spolupráce nebo sankce: budoucnost vztahů mezi EU a Čínou“ nebo „Kořeny krize ‚mezinárodního liberálního řádu‘ a výzvy Šanghajské organizace pro spolupráci a příchod multipolárního světového řádu“.
PR akce pro čínské „přátele“
Bizarností ve veřejném prostoru je mnoho, tuto však nelze přejít mávnutím ruky vzhledem k tomu, že ji podle všeho pořádaly instituce Akademie věd, jejíž Filosofický a Historický ústav jsou uvedeny na hlavičce programu akce, již také iDnes po několik dnů ve zprávě zmiňoval jako „konferenci Akademie věd“. To nepřímo potvrzuje i skutečnost, že jako kontakt na pořadatele „konference“ je na programu uvedeno jméno Marka Hrubce ze Sociologického ústavu, známého nedůvěrou k parlamentní demokracii.
„Vypadá to skutečně na akci Marka Hrubce, který už řadu let jezdí do Číny a věří, že liberální demokracie je v krizi a musíme ji nahradit konfuciánskou meritokracií (koncept sám o sobě nesmyslný). Možná že nevěří, ale dělá si z toho kariéru,“ poznamenává pro deník FORUM24 sinoložka Olga Lomová, která se o akci dozvěděla až zpětně. Z Čechů, kteří tam vystoupili, poznala jednoho bývalého a jednoho současného studenta. U přednášejících Číňanů se pak pozastavila nad spíše slabším vzděláním. „Ta čínská jména mi nic neříkají, už proto, že bez zápisu čínskými znaky se z nich nic moc nedá poznat. Univerzity jsou vesměs béčkové. Je to typická PR akce pro čínské „přátele“ a ani AV ani UK to nedělá žádnou slávu,“ uzavřela Lomová.
Těžký vzduch v ústavu
Představa rusko-čínské propagandy pod hlavičkou ústavů Akademie věd překvapila i filozofa Václava Němce, který o této „konferenci“ rovněž neměl žádné zprávy. „Je to dost podezřelé. Mně nic neříkají ani ta česká jména. Vůbec ty lidi neznám, Hrubcovy aktivity jsou každopádně podivné,“ řekl deníku FORUM24. Poté, kdy mezi řečníky objevil nacionalistu Ladislava Zemánka, nezakryl rozčarování. „Obávám se, že takové aktivity ohrožují dobré jméno Akademie věd.“
Zemánek ještě jako člen krajně pravicové strany Národní demokracie podepsal text na vývěsce instalované na místě vraždy Anežky Hrůzové, jenž zmiňoval „nutnost vyřešení židovské otázky, která nebyla dosud uspokojivě vyřešena“. Zemánek se za to později omluvil. V roce 2014 Zemánek demonstroval s bývalým senátorem ČSSD, „přítelem Ruska“ Jiřím Vyvadilem proti mediální propagandě a na podporu Ruska na Václavském náměstí. Téhož roku ještě dělal nelegálním ozbrojeným skupinám na východě Ukrajiny stafáž u pseudovoleb ozbrojenému uskupení „Doněcká lidová republika“.
Nad počínáním ústavů Akademie věd, ale i serveru iDnes a jeho přispění k šíření propagandy Kremlu, se pozastavují i experti zabývající se totalitními režimy, dezinformacemi a propagandou. „Konference se určitě nemají vyhýbat ani problematickým pohledům, ovšem pan Lukin zastává onu klasicky vlivovou oficiální politickou linii a není tam nic, co by se předpokládalo u vědce vystupujícího na konferenci pořádané Akademií věd,“ vysvětluje pro FORUM24 historik Pavel Žáček, který zakládal a vedl Ústav pro studium totalitních režimů i Archiv bezpečnostních složek. V souvislosti s „konferencí“ poukazuje na rozpor mezi státem placenou figurou, která vlivovým působením obhajuje politiku svého státu a nezávislým akademikem, schopným kriticky nahlížet a problematizovat domácí i zahraniční politiku své země.
Lukinova přímočarost podle Žáčka svědčí o tom, že je prostředkem vlivového působení v České republice. „Mluví v naprostém souladu s oficiálním postojem (Kremlu), tam není nic objevného,“ konstatuje Žáček po přečtení rozhovoru na iDnesu.
Žáček zdůrazňuje, že akademické obci neupírá právo pořádat v Česku konference i na nepříjemná a nepopulární témata, podotýká ale, že je na ně třeba zvát „nezpochybnitelné odborníky, kteří si nepočínají jako političtí propagandisté.“ Rozhovor s Lukinem z iDnes Žáček označuje za „vlivový a hájící ruské zájmy v kontextu České republiky“.
Prosadit cizí zájmy? Ústavy Akademie i noviny pomohou!
Nad nekritickou formou rozhovoru v holdingovém deníku se pozastavil i expert na boj proti dezinformacím Jakub Kalenský. „Ten rozhovor na iDnesu mi připadal dost zvláštní, Lukin tam mohl říkat zjevné lži bez jakékoliv oponentury redaktora,“ napsal deníku FORUM24. Podle Kalenského je právě toto jeden ze způsobů, jak se ruské dezinformace dostávají z prostoru na periferii do mainstreamu.
Totéž měla podle historika Žáčka na programu i samotná akce ve vile v šestém pražském obvodu. Už z anotací jednotlivých vystoupení je podle něj patrná snaha prosazovat cizí zájmy a ovlivnit zdejší publikum, které vnímá kriticky naši státní politiku v rámci EU a euroatlantického společenství, a prezentovat rusko-čínské vztahy v pozitivním světle jako alternativu ke kritickým postojům, které Evropa zaujímá k Rusku.“Vypadá to jako soukromá akce financovaná nějakým ruským státním koncernem, kde lidé závislí na ruském státu pod krytím akademickými institucemi vydávají oficiální názory za názory nezávislých odborníků,“ shrnuje Žáček.
Vedení Akademie věd v reakci na informace o zapojení jejích institucí do ruské vlivové akce poukazuje na to, že o předmětné „konferenci“ nemělo informace. „Ústavy AV ČR mají jako veřejné výzkumné instituce právní subjektivitu a každý týden pořádají četné semináře a odborné konference,“ uvádí mluvčí Jan Martínek.