Ústav pro studium totalitních režimů se zásadně distancuje od badatelské učebnice dějepisu pro 9. ročník základních škol a víceletá gymnázia a badatelského pracovního sešitu, který v roce 2023 vydalo nakladatelství Fraus. Píše to v tiskové zprávě, kterou ÚSTR zveřejnil na svých stránkách. Učebnice prý obsahuje zásadní chyby, o nichž není žádná pochybnost a jež mohou uvést nezletilé žáky a studenty, jimž je tato učebnice určena, v omyl.
„Již od počátku rozpoutala zmíněná učebnice velkou mediální diskuzi ohledně své erudovanosti. Ústav pro studium totalitních režimů se dosud na toto téma nevyjadřoval, jelikož chtěl mít k dispozici stanoviska expertů na konkrétní zkoumaná období. Prostřednictvím svých špičkových odborníků a v dostatečně dlouhém časovém období podrobil uvedenou učebnici pečlivé, především faktografické kontrole,“ píše v tiskové zprávě ÚSTR.
V mezidobí prý rovněž jeho nové vedení jednalo s nakladatelstvím Fraus, s jehož zástupci se shodlo na nestandardnosti smlouvy mezi ÚSTR a Fraus, na jejímž základě působili bývalí zaměstnanci oddělení vzdělávání ÚSTR jako autorský kolektiv učebnice. Dále bylo prokázáno, že na učebnici pracovali zaměstnanci oddělení vzdělávání v pracovní době a za peníze ÚSTR, takže se jedná o zaměstnanecké dílo, k jehož obsahu má veškerá práva ÚSTR. V roce 2022 byla učebnice vydána ještě za minulého vedení ÚSTR, při vydání v roce 2023, na něž se již podle právního názoru ÚSTR nevztahovala původní smlouva, bylo bývalými zaměstnanci oddělení vzdělávání zcela obejito vedení ÚSTR, i když byly známy výhrady k faktografickým chybám a ideologicky podloženým tezím v této učebnici.
„Učebnice obsahuje zásadní chyby, o nichž není žádná pochybnost a jež mohou uvést nezletilé žáky a studenty, jimž je tato učebnice určena, v omyl. Zkoumání a kontrole bylo podrobeno doplněné 2. vydání z roku 2023, kde nic nebránilo autorskému kolektivu opravit alespoň nejkřiklavější chyby v obsahu,“ dodává Ústav pro studium totalitních režimů.
Některé zásadní okamžiky československých dějin navíc v učebnici úplně chybí. Informace o Terezínu, norimberských zákonech, ale i norimberském procesu, o Janu Palachovi, táborech nucených prací nebo uranových dolech v Jáchymově v učebnici vůbec nejsou. Ta také zcela rezignuje na jakékoliv vysvětlení železné opony, popis normalizační kultury, nátlaku normalizačního režimu na obyvatelstvo a podobně.
„Ústav pro studium totalitních režimů se od aktuálního zpracování učebnice dějepisu pro 9. ročník základních škol a víceletá gymnázia distancuje a následně ji zcela přepracuje. Sestaví autorský kolektiv z expertů na konkrétní dějinná období, jimiž disponuje, aby se jednalo o neideologickou, na faktech a nejnovějším objektivním vědeckém stavu poznání postavenou, a přitom pro cílovou skupinu atraktivní učební pomůcku, která jí umožní se aktivně zapojit do poznání nezkreslených dějin 20. století, které stále ovlivňují naši současnost,“ uzavírá ÚSTR.