Každý prezident Spojených států amerických za svůj mandát čelí mnoha krizím. Způsob, jakým je řeší, je naprosto správné kritizovat, pokud má člověk pocit, že nepostupují správně. Snad žádný americký prezident minimálně od konce studené války ale nečelil tak zásadní krizi mezinárodního systému, jaká teď stojí před Joe Bidenem. Donald Trump hned přispěchal krom prvotní obligátní chvály Putinovy inteligence s tvrzením, že kdyby byl prezidentem on, nikdy by se nic takového nestalo. Není to nic nového. To samé tvrdil o stahování z Afghánistánu a také o útocích z 11. září. Ve světle informací od jeho bývalého poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona a Trumpových vlastních slov je ale na místě jasně říci: „Ještěže není Trump prezidentem.“
Stahování amerických vojáků z Afghánistánu dopadlo velmi špatně. Došlo ke ztrátám na životech amerických vojáků, humanitární katastrofě, po dvě desetiletí trvajícím vojenském angažmá USA se jimi podporovaná centrální vláda téměř okamžitě zhroutila a zemi v řádu několika málo týdnů ovládlo hnutí Tálibán. Je asi naivní si myslet, že by jakýkoliv prezident dokázal stáhnout vojáky a udržet u moci afghánskou vládu. Také ale není pochyb o tom, že mnohé věci se daly zvládnout lépe.
Faktem zůstává, že v roli prezidenta dohodl stažení už Donald Trump. Původní termín byl navíc už 1. května, což je jen něco málo přes tři měsíce po nástupu Joe Bidena do funkce. Je proto zjevné, že odcházející administrativa má na mizerných přípravách k odchodu také svůj významný podíl. O to víc zarazí, že bývalý prezident Bidena ještě v dubnu kritizoval, že termín stažení posunul. Tweet v srpnu, kdy už bylo jasné, že Afghánistán skončí katastrofou, smazal.
Vyzbrojení Ukrajiny
Nicméně vraťme se k Ukrajině. Prezident Trump tvrdí, že by si Putin nikdy nic takového nedovolil, kdyby byl prezidentem stále on. Chlubil se například tím, že právě za jeho administrativy začaly Spojené státy Ukrajině dodávat smrtící zbraně. Posměšně tvrdil, že Obama dodával jen deky a boty. To je ale hrubě zkreslené. Zaprvé, za Trumpa dodaly USA Ukrajině jen 37 odpalovacích zařízení a 200 raket Javelin, kterými se Trump tak chlubil a které decimují ruské obrněnce. Drtivá většina dodávek tak přišla od října 2021, kdy už byl prezidentem Biden.
Další věc je, že mezi vojenskou pomocí, kterou Spojené státy dodaly Ukrajincům za Obamy, byly například i moderní radary pro vedení odvetné palby (counter battery fire). O jejich účinnosti a významu na bojišti svědčí například toto video rozstřílené ruské baterie děl. Protitankové střely Javelin byly důležitým symbolem, ale rozhodně to neznamená, že byl Trump nejlepším přítelem Ukrajiny. Mimochodem jí zadržoval již schválenou pomoc, když na Zelenského tlačil, aby našel špínu na syna Joe Bidena v době prezidentských voleb v USA.
Vystoupení z NATO
Dalším bodem, který vždy vzbuzoval jisté rozpaky, byl Trumpův vztah k NATO. Ten byl často dosti rozporuplný. Na jednu stranu označoval alianci za přežitek, na druhou stranu členové jeho administrativy spojence přesvědčovali, aby zaujali aktivnější postoj vůči Číně. Zároveň s tím rostl i tlak na výdaje na obranu, což je takový leitmotiv amerických prezidentů.
Zprvu se zdálo, že Trumpův hrubý nátlak slaví úspěch, ale zůstalo více méně opět jen u slibů. Navíc se teď zdá, že výhrůžky vystoupením z NATO nebyly ze strany bývalého prezidenta jen vyjednávací taktikou. Jeho bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton tvrdí, že měl prezident skutečně v plánu během svého druhého volebního období alianci opustit. Zda je to pravda, v tuto chvíli nelze nezávisle potvrdit, ale nepředstavitelné to není.
Fantasmagorie o přemalovaných stíhačkách
Úplnou korunu pak ale všemu Donald Trump nasadil při večeři se sponzory své kampaně. Tam prohlásil, že by bylo záhodno, aby Američané na svá letadla F 22 namalovali čínské insignie a poslali je bombardovat Rusko. Následně by prý Moskva zahájila válku s Pekingem a USA by se mohly už jen dívat, jak se dva její geopolitičtí rivalové vzájemně ničí. I když pomineme, že letoun F 22 je stíhací letoun vyvinutý pro vybojování nadvlády ve vzduchu a nikoliv pro bombardování, je tento nápad tak hloupoučký, že by jej člověk odpustil možná tak pubertální mládeži, která hraje příliš mnoho počítačových her, ale ne americkému prezidentovi.
Donald Trump neustále znovu prokazuje, že jeho osobnost je pozoruhodnou směsicí narcismu a přesvědčení o vlastní neomylnosti v kombinaci s takovou nevědomostí, že lze jen děkovat, že není prezidentem. Joe Biden jistě není dokonalý. Je viditelně starý a dělá chyby. V této největší zkoušce svého prezidentství si ale zatím vede vcelku dobře.