Poslanci české sněmovny schvalovali v úterý nová pravidla pro volby, předčasné splacení hypotéky a zákon proti praní špinavých peněz. Podpořili zjednodušení hlasovacích lístků i získání voličských průkazů nebo elektronizaci podávání kandidátních listin. Rozšířili počet subjektů, které budou moci prověřovat své klienty kvůli možné legalizaci peněz z trestné činnosti. Upravit chtějí také nové pravidlo, které umožní bankám žádat po klientech při předčasném splacení hypotéky až dvě procenta z nesplacené jistiny.
Sněmovna schválila v prvním čtení návrh zákona o správě voleb zahrnující zjednodušení hlasovacích lístků, získání voličských průkazů a také elektronizaci podávání kandidátních listin . Sněmovna o tom rozhodla na základě dohody frakcí už v prvním kole projednávání. Souhlasila i s navazujícími novelami, které ve vazbě na chystanou změnu ústavy mají mimo jiné zavést pevný termín obecních, krajských a senátních voleb na konci prvního říjnového týdne.
Zákon, který nyní dostane k projednání Senát, vychází z dlouho chystané vládní předlohy o sjednocení obecných volebních pravidel. Na rozdíl od ní zachovává hlasování ve dvou dnech. Původně kabinet na návrh ministerstva vnitra požadoval jednodenní hlasování pouze v pátek tak, jak je to obvyklé v dalších evropských zemích.
Snadnější získání voličských průkazů a elektronizace podávání kandidátek má podle předlohy umožnit centrálně vedený informační systém voleb. O voličský průkaz, s nímž je možné hlasovat v kterékoli volební místnosti, by lidé mohli podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) požádat na kterémkoli obecním úřadě, nemuseli by kvůli tomu cestovat do domovské obce.
Návrh počítá rovněž s racionalizací volebních okrsků, které by obce mohly snížit ze současných zhruba 14.800 přibližně o 1000, což by podle navrhovatelů mohlo ušetřit ročně asi 11,8 milionu korun.
Sněmovna rovněž v prvním kole podpořila návrh zákona na zpřísnění kontroly praní špinavých peněz. Zákon, označovaný také anglickou zkratkou AML, umožňuje určovat skutečné majitele firem a prověřovat původ majetku nebo podezřelé finanční transakce. Povinnost prověřování klientů zákon ukládá zejména těm podnikatelským subjektům, které se mohou podílet na transakcích zneužitelných pro praní peněz nebo pro financování terorismu. Týká se například úvěrových institucí, realitních kanceláří, auditorů a správců svěřenských fondů.
Novela okruh subjektů rozšiřuje. Nově by klienty museli podle ní prověřovat také insolvenční správci, restrukturalizační správci a provozovatelé on-line loterie a on-line binga. Předloha navíc výslovně uvádí obchodníky s drahými kovy, protože podle dosavadní úpravy nebylo jednoznačné, zda se na ně zákon vztahuje. Rozšíření působnosti zákona si podle ministerstva financí vyžádaly zkušenosti z praxe.
Novela rovněž zvyšuje na jeden milion korun horní hranici pokuty pro jednotlivce za neprovedení kontroly institucí, která zákonu podléhá. Návrh přináší také možnost neprověřit klienta v případě rizika, že by pro něj mohla být taková kontrola varováním před případným zásahem Finančního analytického úřadu (FAÚ).
Sněmovna zřejmě ještě upraví pravidla pro předčasné splacení hypotéky. Nové pravidlo, které umožní bankám žádat po klientech při předčasném splacení hypotéky až dvě procenta z nesplacené jistiny, by se mohlo uplatňovat u již existujících smluv s fixací úrokových sazeb až po případném novém zafixování úrokové sazby. Navíc se to bude vztahovat až na ty změny sazby, které nastanou po nabytí účinnosti příslušné změny zákona.
Vládní návrh také mění podporu penzijního spoření. Mimo jiné zvyšuje práh pro čerpání státního příspěvku a u nových smluv prodlužuje minimální dobu spoření z pěti na deset let. Spodní hranice pro získání státní podpory penzijního připojištění se zvýší ze 300 korun na 500 korun měsíčně. Horní hranice příspěvku účastníka, nad níž už se příspěvek státu nebude zvyšovat, se posune z 1000 na 1700 korun měsíčně. Státní příspěvek bude lineární a bude představovat 20 procent příspěvku účastníka, popsal Stanjura. Příspěvek by na základě návrhu už neměli dostávat spořící důchodci. Skupina poslanců ANO v čele s Nacherem chce naopak příspěvek důchodcům zachovat.
Rozpočtový výbor navrhl také změnit pravidla posuzování spolehlivosti žadatele o spotřebitelský úvěr. Poskytovatel spotřebitelského úvěru musí podle zákona prověřit informace, které mu o sobě poskytl klient. Výbor doporučil, aby poskytovatel při tomto ověřování mohl využít i automatizované modely.