Policie ČR dnes zveřejnila video, ve kterém radí, jak se zachovat v případě teroristického útoku. Do kanceláře přijde útočník. Zastřelí několik lidí. Co dělat? Pokud můžete, utečte, jestli to nejde, schovejte se. Pokud nemůžete udělat ani to, bojujte.
Policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy tímto videospotem navazují na své předchozí preventivní projekty zaměřené na problematiku útoku tzv. aktivního střelce, kterým se věnují od roku 2011. V té době začali připravovat vzdělávací seminář s názvem „Postup při mimořádných událostech ve školách a školských zařízeních“, který byl určen zástupcům vedení jednotlivých škol a především samotným pedagogům. Účastníci semináře se seznámili s nejznámějšími případy útoků ve školách, typologií útočníků a především s postupem, jak se zachovat v okamžiku útoku. Důležitá byla také prevence v podobě vodítek vedoucích k identifikaci potenciálního školního střelce, nechyběly také praktické rady a doporučení na přijetí systémových a technických opatření, která by v případě reálného útoku minimalizovala možné škody a usnadnila práci složek IZS. S nabídkou účasti na semináři pražští policisté oslovili téměř 900 základních, středních, vyšších odborných a vysokých škol. Semináře byly realizovány v letech 2012 a 2013.
Po tragické události ve Žďáru nad Sázavou v roce 2014 razantně vzrostl zájem o vzdělávání pedagogické veřejnosti v této problematice. Reakcí byl inovovaný seminář „Ozbrojený útočník ve škole“, který navazoval na ten předchozí a doplňoval ho o nové poznatky. S nabídkou účasti na semináři pražští policisté tentokrát oslovili téměř 1200 škol a školských zařízení působících na území hlavního města Prahy. Semináře byly realizovány v letech 2015 a 2016.
Útok ozbrojeného střelce v Uherském Brodě v roce 2015 a následné teroristické útoky v zahraničí výrazně zvýšily zájem české veřejnosti o informace, jak správně reagovat v takto mimořádných situacích. Pražská policie tak v rámci strategie ochrany tzv. měkkých cílů zareagovala na poptávku veřejnosti a po vzoru zahraničních policejních sborů začala s tvorbou preventivního videospotu. V zemích, kde jsou tyto útoky četnější, je policií veřejnosti prezentován globální koncept tzv. cesty k přežití, založený na třech krocích: ÚTĚK−ÚKRYT–BOJ. Z tohoto konceptu vycházela i pražská policie.
Čím je specifický útok tzv. aktivního střelce?
- Častěji útočí jednotlivci.
- Jejich cílem je v co nejkratší době zabít co nejvíce lidí, bez určitého vzorce výběru oběti.
- Záměrně si vybírají místa s vysokou koncentrací osob (obchodní centra, náměstí, dopravní uzly, turisticky vyhledávané cíle…).
- K útoku využívají různé druhy zbraní (střelné, bodné, výbušniny, vozidla…).
- Neberou rukojmí, nevyjednávají.
- Stejná taktika je často využívána také při teroristických útocích!
- Rozdíl mezi útokem aktivního střelce a teroristickým útokem je pouze v motivaci útočníka!
Jak reagovat v případě útoku tzv. aktivního střelce?
- UTÍKEJ – Pokud máte možnost využít únikovou cestu, utečte!
– Své osobní věci a cennosti nechte tam, kde jsou.
– Pokud je to možné, pomozte ostatním s útěkem.
VARUJ – Varujte ostatní před vstupem do nebezpečné zóny.
– Z bezpečí zavolejte pomoc na číslo 158.
- SCHOVEJ SE – Pokud nemůžete utéct do bezpečí, je třeba najít místo, kam se schovat!
– Zamkněte nebo zablokujte dveře.
– Schovejte se za pevné předměty.
– Přepněte svůj telefon do tichého režimu, zůstaňte potichu.
VARUJ – Pokud to situace dovolí, volejte pomoc na číslo 158.
– Nejdůležitější informace pro operátora: kde jste a co se děje.
- BOJUJ – Pokud je váš život v přímém ohrožení, bojujte!
– Snažte se zneškodnit střelce.
– Jednejte rychle a násilně.
– Použijte jakékoliv předměty, které se dají využít jako zbraně.
– Jednejte maximálně efektivně.
Když na místo dorazí bezpečnostní složky:
- Zůstaňte v klidu a poslouchejte instrukce.
- Ruce držte vždy ve viditelné pozici.
- Vyvarujte se křiku a divoké gestikulace.
- Mějte na paměti, že pomoc zraněným je na cestě.
Partnerem projektu je Magistrát hlavního města Prahy, který ho hradil z finančních prostředků poskytnutých hlavním městem Prahou na prevenci kriminality. „Partnerství s magistrátem si velice vážím a uvědomuji si, že bez jeho podpory bychom tento projekt jen stěží realizovali. V tomto ohledu jsem rád, že naše vzájemná dlouhodobá spolupráce přináší i takové projekty, které budou v konečném důsledku sloužit ku prospěchu široké veřejnosti,“ uvedl brigádní generál Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.
„Jsem rád, že jsme mohli výraznou měrou přispět ke zrodu tohoto ojedinělého preventivního projektu, který bude zároveň důležitou součástí nového informačního portálu Magistrátu hlavního města Prahy s názvem Bezpečnost. Praha.eu,“ dodal Libor Hadrava, radní Magistrátu hlavního města Prahy pro bezpečnost.
Další informace o této problematice naleznete na portálu MHMP https://bezpecnost.praha.eu/clanky/co_delat_kdyz
por. Bc. Ondřej Penc
por. Bc. Ladislav Beránek