![Útočník z petrohradského metra](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/112073/C8g_zurXoAAT7Oz-1440x810-c.jpg)
Útočník z petrohradského metra FOTO: Twitter
FOTO: Twitter
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/511118/ctk-100x100-c.png)
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/575119/logo-f24-kruh-100x100-c.png)
Pondělní krvavý útok v metru v Petrohradě má zřejmě na svědomí mladík původem z Kyrgyzstánu s ruským občanstvím. Uvedla to dnes kyrgyzská rozvědka. Ruské úřady zatím tuto verzi nepotvrdily, nicméně o ní jednali ministři zahraničí obou zemí. Ruští vyšetřovatelé uvedli, že se jim podařilo zjistit identitu útočníka, jehož tělo rozmetal výbuch po vagonu, ale v zájmu dalšího vyšetřování ji ještě nezveřejní. Počet mrtvých mezitím stoupl z jedenácti na čtrnáct, skoro pět desítek zraněných zůstává v nemocnicích druhého největšího ruského města.
„Kamikadze z petrohradského metra se narodil v roce 1995 v Kyrgyzstánu a jmenoval se Akbardžon Džalilov,“ řekl mluvčí kyrgyzské zpravodajské služby. Ta nyní vyslýchá příbuzné předpokládaného atentátníka. Podle tisku se vyšetřovatelé zajímají především o styky předpokládaného atentátníka s radikálním uskupením Islámský stát.
Džalilov podle médií před šesti lety dostal ruské občanství na základě prohlášení svého otce, tehdy již ruského občana, který se do Rusku přestěhoval za živobytím, podobně jako miliony pracovníků z postsovětské Střední Asie a Kavkazu.
Kazašská tajná služba naopak popřela, že by atentátníkem byl student Maxim Aryšev, který se stal obětí výbuchu. Jiný podezřelý muž s vousem a v muslimském oděvu, jehož fotografie se objevila v médiích, se sám dostavil na policii, aby ujistil, že s útokem nemá nic společného.
Vagon metra podle policie explodoval v pondělí odpoledne v době dopravní špičky mezi dvěma stanicemi v centru metra. Souprava byla podle očitých svědků plná lidí. Policie pátrá po další osobě, která zanechala v jiné stanici nálož, zneškodněnou pyrotechniky. Jinak by počet obětí mohl být ještě vyšší.
„Můžeme dnes konstatovat smrt čtrnácti lidí: jedenáct zemřelo na místě a tři podlehli zraněním neslučitelným se životem,“ řekla novinářům ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová. V nemocnicích se podle ní ministryně nachází ještě 49 zraněných, třináct lidí lékaři po ošetření propustili domů.
Všichni zranění, včetně nejkritičtějších případů, jsou podle petrohradského gubernátora Georgije Poltavčenka momentálně v stabilizovaném stavu, včetně ženy, kterou lékaři za pomoci léků udržují v umělém kómatu.
Útok podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova svědčí o nezbytnosti společného boje proti terorismu. Jako „cynické a podlé“ Lavrov odmítl úvahy, že atentát byl pomstou za ruské tažení v Sýrii. „Terorismus nemá národnost. Terorismus je zločin proti celému lidstvu a proti všem náboženstvím,“ zdůraznil Lavrov po jednání se svým kyrgyzským protějškem.
Kreml ujistil, že kvůli atentátu Rusko neoslabí boj proti terorismu.
V Petrohradu, kde platí třídenní smutek, byl dnes ráno obnoven provoz metra v plném rozsahu. Avšak kvůli anonymnímu telefonickému varování před bombovým útokem musela být dnes v Petrohradu načas uzavřena stanice metra, u níž se pondělní útok odehrál, a to i s dvěma přestupními stanicemi v sousedství. Dočasného uzavření a prohlídek nebyly ušetřeny ani další linky podzemní dráhy. Vyklizena byla i právnická fakulta, jakož i jeden supermarket, a to kvůli opuštěnému zavazadlu. Šlo ale jen o prázdnou tašku na laptop.
„Náš zákon je vůči teroristům dost přísný, ale myslím si, že bychom měli posoudit, zda pro tyto kategorie by bylo vhodné vrátit nejvyšší trest,“ prohlásil o možnosti obnovit trest smrti pro strůjce teroristických útoků, jejich pomocníky a podněcovatele předseda sněmovního bezpečnostního výboru Vasilij Piskarjov. V Rusku nebyl trest smrti zrušen, ale neuplatňuje se od roku 1996.