Politické násilí nebylo Spojeným státům nikdy úplně cizí, bohužel. Terčem atentátu se stalo šest úřadujících prezidentů a čtyři z nich zahynuli. Na americkém Jihu vznikla po občanské válce teroristická organizace jménem Ku-klux-klan, jejímž hlavním cílem bylo zabránit osvobozeným otrokům volit. V roce 1968 pak rukou atentátníka zemřeli napřed Martin Luther King ml. a Robert Kennedy. Na demokratickém nominačním sjezdu toho léta zasahovala policie. Teď to vypadá, že po relativním uklidnění posledních několika desetiletí nabírá politické násilí opět na síle.
Sídlo americké legislativy se pro mnohé příznivce bývalého prezidenta Trumpa stalo symbolem zla. Už před svým nástupem mluvil o tom, že hodlá vysušit tamní bažinu. Nebyl v tom samozřejmě nijak originální. Populistů, kteří se prohlašovali za ty jediné, kdo hájí skutečně zájmy lidu, bychom v amerických dějinách našli více. Trump byl ale ve své rétorice neobyčejně důsledný. Jakoukoliv kritiku své osoby označoval za útok na sebe a zprostředkovaně na všechny „skutečné“ Američany.
Vyvrcholení přišlo už 6. ledna, kdy se prezidentem svolaný a bojovnými projevy rozvášněný dav vydal do sídla Kongresu, kde se tehdy formálně sčítaly hlasy volitelů v prezidentských volbách. Obrázky z bezprecedentního útoku na vládní budovu pak oblétly celý svět. Zatím není jasné, kdo a proč svým autem zaútočil na policisty chránící Kapitol a jednoho z nich zabil. Nenávist k „tradičním“ politikům se ale jako motiv nabízí.
QAnon
Je ale samozřejmě klidně možné i to, že šlo o čin vyšinutého jedince, který neměl politické pozadí. I s takovými mají Američané své zkušenosti. Atentátník, který chtěl zabít Ronalda Reagana, chtěl jen udělat dojem na herečku Jodie Fosterovou. Přesto si nelze nevšimnout, že americké politické klima se mění. Na síle nabírá hnutí QAnon, které je založené na absurdní konspirační teorii, že americkou vládu řídí kabala satanistických pedofilních politiků, především demokratů, kteří si prodlužují život pomocí látky zvané adrenochrom extrahované z dětí.
Počátky lze vysledovat u tzv. Pizzagate, což byla konspirační teorie tvrdící, že ústředím těchto aktivit je pizzerie Comet Ping Pong ve Washingtonu DC. Stovky lidí podniku vyhrožovaly a jeden stoupenec se tam dokonce vydal se střelnou zbraní a vyhrožoval, že začne střílet. QAnon je momentálně podle FBI největší hrozbou, co se domácího terorismu týče.
Útoky na politiky
Jen asi dva týdny zpátky byl poblíž budovy Naval Observatory, kde obvykle sídlí viceprezidentský pár, zadržen muž z Texasu s poloautomatickou zbraní a více než stovkou nábojů. FBI prohlásila, že ho zatkla na základě oběžníku z místní kanceláře v Texasu. Zatím nebylo oficiálně potvrzeno, že by jeho cílem byla viceprezidentka Kamala Harrisová, ale zdá se to být více než pravděpodobné.
Ale i republikáni se v minulosti stali terčem násilí. V létě 2017 se atentátník pokusil zastřelit několik republikánů během tréninku na charitativní baseballový zápas organizovaný Kongresem. Nejvážnější zranění tehdy utrpěl Steve Scalise. Pachatelem byl fanoušek Bernieho Sanderse a zapřísáhlý odpůrce prezidenta Trumpa.
Masové protesty a výtržnosti
Amerika si prožila neklidné léto. Protesty hnutí Black Lives Matter vyvolané smrtí George Floyda během zatýkání policií často zvláště po setmění přerůstaly ve výtržnosti a rabování. Také docházelo ke střetům s protidemonstranty a samozvanými ozbrojenými ochránci pořádku, po kterých zemřelo několik lidí.
Po volbách zase docházelo k často velice napjatým a místy i násilným protestům příznivců prezidenta Trumpa, kteří věřili, že byl o vítězství ve volbách okraden. I když to do České republiky úplně nedolehlo, tak i tady docházelo ke střetům s protidemonstranty a policií. Činili se v tomto ohledu především členové Proud Boys, organizace, která sama sebe označuje za západní šovinisty.
Pandemie, lockdowny a další
Stejně tak docházelo k někdy opravdu velice drsným protestům proti lockdownům v jednotlivých státech. Asi nejznámější bylo obsazení Kapitolu státu Michigan ve městě Lansing, ke kterém došlo na jaře roku 2020. V září téhož roku pak FBI pozatýkala 9 lidí za přípravu únosu a zřejmě popravy demokratické guvernérky Gretchen Whitmerové.
V poslední době se pak právě v souvislosti s pandemií koronaviru množí útoky na Američany asijského původu. Nejhrůznějším je bezesporu útok střelnou zbraní v Atlantě, po kterém zemřelo 8 lidí, z toho osm žen asijského původu. Zdaleka se však ale nejedná o jediný násilný akt proti příslušníkům této menšiny. Napjatá situace způsobená pandemií i dlouhotrvajícími opatřeními proti jejímu postupu se na eskalaci samozřejmě podílí.
Politici musí začít u sebe
Zároveň ale nelze přehlédnout, že kořeny současné vlny politického násilí jsou daleko hlubší. Je úkolem pro celou politickou reprezentaci, aby se pokusila celou zemi uklidnit. Republikáni by neměli zlehčovat útok na Kapitol ze 6. ledna a také by měli začít jasně říkat, že QAnon je opravdová hrozba a ne jen zmatení patrioti. Demokraté by pak měli přestat například s démonizací Mitche McConnella, bývalého šéfa republikánské většiny v Senátu. Amerika se do současné situace nedostala ze dne na den a je naivní myslet si, že se z ní ze dne na den vyhrabe.