Trestní stíhání spojená s nepokoji v sídle amerického Kongresu na začátku roku 2021 pokračují i čtyři roky poté, co příznivci bývalého a zároveň příštího prezidenta Donalda Trumpa vpadli do washingtonského Kapitolu. Úřady neustále zatýkají další podezřelé a ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že prokurátoři by ještě mohli obžalovat dalších 200 lidí zapojených do výtržností. Více než 1250 lidí dosud přiznalo vinu nebo bylo odsouzeno, mnozí z nich už si také odpykali tresty.
Událost známá jako 6. leden podle data násilného protestu spustila největší vyšetřování v dějinách federálního ministerstva spravedlnosti. Vyústila v zatýkání v 50 amerických státech a obvinění skoro 1600 lidí, uvádí americká média. Někteří dostali roky vězení za útoky na policisty nebo protistátní činnost, mnozí další byli souzeni za výrazně méně závažné činy a vyvázli s několikaměsíčním vězením nebo s podmínkou. Jen dva lidé byli u soudu plně zproštěni obvinění.
Vpád stovek lidí do budovy Kapitolu byl bezprecedentním útokem na proces poklidného předání moci po amerických volbách, když narušil potvrzování jejich výsledků v Kongresu. Dnes se zákonodárci na povolebním jednání schází znovu, tentokrát aby potvrdili volební vítězství muže, který se před čtyřmi lety proces snažil vykolejit.
Trump po volbách v roce 2020 odmítl uznat porážku a místo toho se různými způsoby pokoušel výsledek zablokovat. Společně se svými spojenci v řadách Republikánské strany a médií zároveň šířil fámy o podvodech s hlasy, kterým miliony jeho stoupenců uvěřily. Tisíce se jich pak při volební schůzi Kongresu sešly u Kapitolu, kde vypukly tvrdé střety s policií. Desítky policistů utrpěly zranění a několik lidí zemřelo. Na výsledku voleb akce ale nic nezměnila.
Nejméně 1020 lidí už se v souvislosti s nepokoji přiznalo ke zločinům, uvádí agentura AP. Dalších asi 250 lidí uznali vinnými soudci nebo soudní poroty a z více než 1000 výtržníků, kteří už si vyslechli tresty, bylo 700 lidí odsouzeno k vězení. Trump nikdy za svůj podíl na vyvolání násilností souzen nebyl, rovněž prokurátoři nestíhají mnohé jedince, kteří se provinili pouze nepovoleným vstupem na území Kapitolu.
U stovky obžalovaných naplánovaly na letošní rok soudy hlavní líčení, další desítky čekají na oznámení výše trestu a úřady i v posledních týdnech oznamují další a další zatčení spojená s událostmi 6. ledna. Naopak jim stále uniká osoba, která v předvečer nepokojů umístila podomácku vyrobené výbušniny k washingtonským kancelářím dvou hlavních politických stran v USA. Vyšetřovatelé ve snaze identifikovat pachatele minulý týden zveřejnili nové video a další informace o případu.
Ministerstvo spravedlnosti nově v neobvyklém prohlášení odhadlo, že by mohlo v této souvislosti obžalovat ještě 200 lidí včetně 60 podezřelých z toho, že při nepokojích napadli policisty nebo jim bránili v práci. Podle webu Politico je sdělení adresované i Trumpovi, který dal opakovaně najevo, že plánuje omilostnit mnohé obviněné či odsouzené za účast na násilném protestu. Trump jej dlouhodobě zkresluje a 6. leden začal v jisté fázi označovat za „den lásky“, zatímco o výtržnících mluví jako o politických vězních či rukojmích.
Mnozí z nich už si své tresty odpykali a vrací se ke svým životům, napsal dnes deník The New York Times (NYT), který mluvil s několika odsouzenými. Někteří propuštění podle něj svého počínání po Trumpově porážce litují, jiní nikoli.
„V tom lepším případě říkají, že zažili fungování justičního systému a začali mít více pochopení pro strasti těch, kdo čelí trestnímu stíhání. V tom horším případě zůstali přesvědčení, že s nimi systém nakládal nespravedlivě, utvrzení ve svých názorech střety se zákonem,“ uvádí list.