Ve čtvrtek v osm hodin tamního času začalo první veřejné slyšení sněmovního výboru vyšetřujícího útok na Kapitol z 6. ledna loňského roku. První z řady televizí přenášených jednání nepřineslo těm, kdo vyšetřování sledují dlouhodobě, žádné převratně nové informace. Cílem bylo položit základ pro obvinění bývalého prezidenta. Výbor sice takovou pravomoc sám nemá, ale demokraté doufají, že jimi předložené důkazy použije ministerstvo spravedlnosti, které věc šetří nezávisle na sněmovně. I když je zřejmá snaha hlavně přesvědčit veřejnost, jsou obvinění a prozatím zveřejněné důkazy natolik závažné, že nelze výbor označit za pouhý mediální cirkus.
První, o co se výbor snažil, bylo dokázat, že události, ke kterým došlo, nebyly nahodilou výtržností příliš rozdováděných demonstrantů, ale plánovanou snahou zabránit stvrzení výsledku prezidentských voleb Kongresem, aby mohl odcházející prezident zůstat v úřadě.
Zatím zveřejněné informace obsahují závažné indicie, že nešlo o žádný spontánní výbuch násilí. Koneckonců i žalobci se v případě některých obviněných, například bývalého vůdce Proud Boys Enrique Tarria, rozhodli stíhat je pro spolčení za účelem svržení vlády.
Federální soudce, který v březnu nařídil prezidentovu právníkovi Johnu Eastmanovi předat dokumenty výboru, pak prohlásil, že ze strany bývalého prezidenta a jeho právníka šlo s největší pravděpodobností o zločinnou snahu narušit společnou schůzi sněmovny, která měla výsledky voleb oficiálně stvrdit.
Zda se k podobnému výkladu přikloní i soudci v případě Tarria a dalších, se teprve uvidí. Nezpochybnitelným faktem ale je, že účastníci demonstrace do budovy Kapitolu vnikli násilím. Bohužel i to je mnohými republikány zpochybňováno. Prý podle některých zákonodárců připomínali spíše turisty.
Sněmovní výbor proto přehrál několik záznamů z první fáze, tedy před tím, než se násilníci do budovy probojovali. Také vyslechl několik policistů, kteří se jim v tom snažili zabránit. Opět nejde o nic převratně nového, ale tváří v tvář neustálému zpochybňování je dobré opakovat i naprosto základní fakta.
Vzhledem k prohlášení předsedy výboru, který označil Trumpa za strůjce celého útoku, se pak slyšení logicky soustředilo právě na jeho roli. Ani tady jsme zatím převratné novinky neslyšeli. Výbor však pečlivě zdokumentoval skutečnost, že Trump byl podrobně informován o tom, že volby skutečně prohrál, a řeči o podvodech tak byly účelovou lží.
Od toho se bude ale v dalších slyšeních muset dostat k tomu, jak se osobně účastnil plánování celé události. Závěr, že útok na Kapitol byl posledním pokusem zvrátit volby, když selhal nátlak na volební komise v Arizoně, Georgii a dalších státech, kde byl výsledek těsný, není ve světle známých faktů nelogický. Zároveň ale není ještě ani zdaleka prokázaný.
Skandální je v tomto ohledu spíše skutečnost, jak k celému procesu přistupují republikáni a konzervativní média. Stanice Fox News úplně odmítla slyšení přenášet a její hlavní komentátoři, kteří vesele šířili lež o ukradených volbách, celé vyšetřování označují za politický proces. Republikánská strana se chová stejně.
Předseda republikánské menšiny ve sněmovně, který podle nahrávek vyšetření původně podporoval, se teď ke svým slovům nezná, protože se obává Trumpova vlivu ve straně. Ten ale není neomezený. Bývalému prezidentovi se například nepodařilo v primárkách zbavit guvernéra Georgie Briana Kempa, který mu odmítl najít potřebné hlasy.
Nedávno pak v primárkách prohrál jím podporovaný člen sněmovny Madison Cawthorn. V boji proti pěti republikánům, kteří hlasovali pro vznik speciální vyšetřovací komise, pak ani žádného kandidáta nepodpořil. Jeho moc nad republikánskými voliči je sice i tak poměrně pevná, ale kdy jindy bude příležitost se jí postavit? Dobře to řekla republikánka Liz Cheneyová: „Přijde čas, kdy Donald Trump ze scény zmizí, ale vaše hanba s ním nezmizí.“