Nikolaj Patrušev, tajemník ruské bezpečnostní rady a blízký spojenec Vladimira Putina, v úterý prohlásil, že za pátečním útokem na moskevskou koncertní halu, při němž zahynulo nejméně 139 lidí, „samozřejmě“ stojí Ukrajina. Podobných výroků zazněla od kremelské elity celá řada.
Patrušev stručně reagoval na otázku novináře a jeho výrok je zachycen na videu.
„‚ISIS, nebo Ukrajina? – Samozřejmě, že Ukrajina.‘ Samozřejmě není nic nového na tom, že kremelská klika je banda pekelných ghúlů, kteří nemají ve svých smolně černých duších, hnijících v propasti, ani kapku studu. Ale do p*dele – tak nestydatě a otevřeně využívat vlastního katastrofálního selhání vnitřní bezpečnosti a nejsmrtelnějšího aktu džihádistického teroru (přes 130 zavražděných!) k vyvolání ještě větší nenávisti vůči Ukrajině, zemi, kterou se Rusko snaží zlikvidovat v největší evropské dobyvačné válce, když se nad tím opravdu zamyslíte, to je opravdu nové pekelné dno Kremlu. Peklo čeká, pane Patruševe,“ okomentoval to Ilja Ponomarenko, ukrajinský novinář, válečný reportér a obranný analytik píšící pro The Kyiv Independent.
Ruský kanál Ostorožno, novosti na sociální síti Telegram zase cituje ředitele FSB Botnikova.
„Víme, že Ukrajina prováděla výcvik bojovníků na Blízkém východě.“ Ředitel FSB Bortnikov uvedl, že teroristický útok v Crocus City Hall umožnily ukrajinské speciální služby. Útok připravovali radikální islamisté. Bortnikov požadoval, aby byla SBU uznána za teroristickou organizaci, a dodal, že teroristická hrozba v Ruské federaci přetrvává. Ředitel FSB se rovněž vyjádřil k varování USA před teroristickým útokem v Moskvě. Uvedl, že údaje USA měly ‚obecný charakter‘ a speciální služby Ruské federace na ně reagovaly. Podle něj nebyl objednavatel teroristického útoku v ‚Crocusu‘ v tuto chvíli identifikován. A slíbil, že po útoku budou následovat odvetné akce. Šéfa GUR Budanova označil za legitimní cíl ruských ozbrojených sil,“ píše Ostorožno, novosti.
Ideolog Alexandr Dugin je také přesvědčen o vině Ukrajiny a chce, aby bylo celé Rusko považováno za válečnou oblast.
„Moskva je také frontovým městem, stejně jako Doněck, Sevastopol a Belgorod. Země ve válce nemůže mít mírová města. Je lepší si to uvědomit hned a do hloubky. A samozřejmě, že ve válčící zemi musí být zavedena zvláštní opatření chování, zvláštní pravidla. Území domácí fronty není územím míru. Právě zde se kuje vítězství. Oběti z Crocusu padly na bitevním poli. Protože dnešní Rusko je bojištěm,“ píše Dugin.
Exprezident a expremiér Dmitrij Medveděv také učinil další ze svých dalších radikálních prohlášení.
„Všichni se mě ptají. Co budeme dělat? Chytili je. Skvělí všichni, kdo je ulovili. Měli bychom je zabít? Musíme je zabít. A taky to uděláme. Ale důležitější je zabít všechny zúčastněné. Všechny. Kdo zaplatil, kdo sympatizoval, kdo pomáhal. Všechny je zabít,“ vyzývá Medveděv na Telegramu.
„Byla vymyšlena obludná, brutální a nepředstavitelná operace pod cizí vlajkou. To je, když něco uděláte cizíma rukama, aby se myslelo na Vasju a nemyslelo na Péťu,“ sleduje podobnou linku šéfka RT Margarita Simonjanová.
Vladimir Putin v pondělí prohlásil, že smrtící útok na moskevský koncert provedli radikální islamisté, ale pokračoval ve svých dřívějších pokusech svalit vinu na Ukrajinu. Zpochybnil, že útok zorganizovala odnož Islámského státu, a uvedl, že existuje mnoho „nezodpovězených otázek“, včetně toho, zda Spojené státy americké kryjí roli Kyjeva v útoku.
„Víme, že zločin spáchali radikální islamisté,“ řekl Putin v pondělí večer na televizním zasedání vlády. „Víme také, že se USA různými kanály snaží přesvědčit své satelity a další země, že podle jejich informací údajně není v moskevském teroristickém útoku žádná kyjevská stopa a že jej provedli příslušníci ISIS,“ řekl Putin.
„Víme, čí rukou bylo toto zvěrstvo proti Rusku a jeho lidu spácháno. Zajímají nás ti, kteří to nařídili. Potřebujeme získat odpovědi na mnoho otázek, například zda mají radikální a na terorismus napojené islamistické organizace skutečně zájem udeřit na Rusko, které se zasazuje o spravedlivé řešení vyhroceného konfliktu na Blízkém východě,“ pokračoval vůdce Kremlu. Naznačil, že Ukrajina neuspěla při loňské protiofenzívě ve válce proti Rusku a mohla by „těžit“ z provedení „zastrašovacího aktu“ proti Rusku. Naznačil, že teroristický útok by „logicky zapadal“ do ostřelování ruských pohraničních oblastí ukrajinskou armádou a zasažení Krymského mostu.
Podle serveru Politico.eu si Putin nikdy nenechá ujít příležitost využít nějaký masakr spáchaný teroristy pro své cíle. Bylo tomu tak již od bombových útoků na bytové domy až po obléhání školy v Beslanu.
„V září 1999, ještě v době, kdy byl Putin premiérem, došlo v několika ruských městech k sérii domácích výbuchů. Celkový počet obětí dosáhl 307. Zatímco Moskva oficiálně přičítala vinu čečenským separatistům, někteří spekulovali, že šlo o operaci ‚pod falešnou vlajkou‘, kterou zorganizovali ruští bezpečnostní činitelé,“ píše Politico.
„Zvláště podezřelý byl incident v září 1999 v Rjazani, téměř 200 kilometrů od Moskvy. Obyvatelé bytového domu si všimli, že k nim přijely neznámé osoby v autech s moskevskými poznávacími značkami a poté do sklepa domu uložily tašky. Strážci zákona zjistili, že pytle obsahují práškovou látku a časovač. Podle zpráv v médiích obsahovaly pytle hexogen, podobně jako při jiných bombových útocích. Mnozí to považovali za důkaz, že za bombovými útoky stojí ruské bezpečnostní služby a chystají se zinscenovat další. Nikolaj Patrušev, tehdejší šéf FSB a nyní Putinův hlavní bezpečnostní poradce, tato obvinění popřel a uvedl: ‚Bylo to cvičení. Byl tam cukr, žádná výbušná látka. Taková cvičení se provádějí i mimo Rjazaň,'“ připomíná server podezřelé okolnosti kolem tehdejších útoků.
Četní komentátoři upozorňují na velkou snahu Moskvy odvést ohledně pátečního útoku v Moskvě hned pozornost na „ukrajinskou stopu“. Zároveň upozorňují, že hlavní město Ruska je plné bezpečnostních složek (jedna sídlí pět minut od Crocus City Hall a k zásahu přitom došlo až hodinu po začátku střelby), všude jsou nainstalované bezpečnostní kamery, útěk podezřelých byl organizován mimořádně špatně, a přesto opustili budovu bez problémů a ujeli automobilem stovky kilometrů. Podle jedné z prvních verzí, o které se již přestalo mluvit, mířili k běloruské hranici, pak se začalo mluvit o ukrajinské.
Na fotografiích nesou zadržení muži zjevně stopy násilného zacházení, jednomu bylo uříznuto ucho, další má velkou modřinu pod okem. Ozbrojení lidé s kanystry benzínu se dostali do koncertní haly s kapacitou více než šest tisíc lidí. Veřejnost zarazilo, že Putin vystoupil s prvním projevem až devatenáct hodin po činu. Zároveň se začaly ozývat hlasy, že je třeba v Rusku obnovit trest smrti. Podle dosavadního přístupu ruského vedení k události se očekává zostření režimu v zemi.