Po skončení demonstrace, která se konala sobotu 11. března na Václavském náměstí, se část protestujících vydala k Národnímu muzeu. Chtěli do něj násilně vniknout a strhnout z něj ukrajinskou vlajkou. A byl mezi nimi i děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík. Všechno zachytil na fotografiích Pavel Hofman pro deník FORUM 24.
Útok na Národní muzeum byl plánován již před začátkem akce. Bylo při něm zadrženo osmnáct demonstrantů a zranění utrpěli dva policisté. Ke stržení vlajky vyzýval muž s tlampačem již kolem půl druhé odpoledne. Jednalo se o Slávka Popelku, který v roce 2012 působil v tzv. Holešovské výzvě. To byla iniciativa, která přímo útočila na demokratické uspořádání Česka.
Kromě zástupce SPD Jaroslava Foldyny byl na místě i známý extremista Jiří Černohorský. Ten se k Národnímu muzeu vydal spolu s ostatními. Demonstranti se do muzea chtěli dostat násilím a trvalo to několik desítek minut. Chtěli sundat ukrajinskou vlajku, přestože sami tvrdí, že akce nebyla proruská. Její organizátor Jindřich Rajchl ale musel explicitně zakázat, aby si účastníci donesli vlajky ruské. Přesto se objevili i lidé s písmenem „Z“ jako symbolem podpory Vladimira Putina.
Děkan Ševčík se na podobných akcích objevuje dlouhodobě, politicky se angažuje také v hnutí Trikolóra, které taktéž odmítá českou podporu Ukrajiny. Na to, zda je v pořádku, když se představitel veřejné vysoké školy účastní násilí a snahy o vandalismus, se redakce deníku FORUM 24 zeptala i zástupců VŠE.
„Vystupování pana děkana je za hranou dloudobě a včerejší vystoupení nebylo výjimkou. Ačkoli je o tom pan děkan přesvědčen, nelze oddělit jeho soukromé názory a činy od faktu, zastává veřejnou funkci. Rektor VŠE, Petr Dvořák, se hned v pondělí sejde s panem děkanem a poté vydáme prohlášení, které bude obsahovat další kroky,“ uvedla na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí VŠE Věra Koukalová. „Vysokoškolský zákon dává velkou autonomii fakultám a odvolat děkana je velmi komplikovaná záležitost. VŠE a rektor sám dlouhodobě usiluje o změnu tohoto zákona,“ doplnila.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil násilné projevy v závěru demonstrace za nepřípustné. „Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní,“ sdělil Rakušan ČTK.
Národní muzeum policistům na twitteru poděkovalo za zajištění bezpečnosti návštěvníků. Díky za profesionální zvládnutí vyhrocené situace před muzeem vyjádřil i ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Právo demonstrovat si nelze plést s ohrožováním národního kulturního dědictví,“ napsal na sociální síti.
Dle odhadů dorazily na akci nazvanou Česko proti bídě tisíce lidí. Dav stál přibližně po Opletalovu ulici, u Vodičkovy ulice už bylo téměř prázdno.