Útoků na ubytovny pro uprchlíky v Německu neubývá. Od začátku roku jich policisté zaznamenali 563, řekl dnes agentuře DPA Marc Schmitz ze Spolkového kriminálního úřadu (BKA).
Loni německá policie zaregistrovala za celý rok téměř tisíc takových útoků. Zatímco v roce 2014 zaznamenali policisté 199 útoků na ubytovny pro migranty, minulý rok se jejich počet zvýšil pětinásobně. Žhářských útoků bylo loni 76, v dalších jedenácti případech se útočníci požár pokusili založit, ale nepodařilo se jim to.
Útoky na ubytovny sahají od sprejování nenávistných nápisů až po pokusy o vypálení objektů. Násilné činy tvořily pětinu všech letošních útoků, žhářství policisté zaznamenali v 51 případech. „To, že ještě nemáme žádné mrtvé, je jen díky štěstí,“ řekl Schmitz.
Podle BKA stojí za většinou útoků lidé žijící v okolí ubytoven. Dvě třetiny případů mají krajně pravicovou motivaci.
Útoky na ubytovny pro běžence jsou podle policie jedním z důsledků napětí v německé společnosti, které vyvolala ve druhé polovině loňského roku migrační krize. Za celý rok 2015 přišlo do Německa 1,1 milionu migrantů, většina z nich od září do prosince.
Ve 202 případech došlo také k útokům na „oficiální i volené představitele,“ řekl BKA. Mezi nimi byli politici, kteří se zabývají problémy uprchlíků, policisté a sociální pracovníci.
Podle průzkumu se téměř každý druhý německý starosta potýkal s osobními urážkami kvůli uprchlické politice. Politici dostávají útočné e-maily, na zdech jejich domů stříkají útočníci výhružné nápisy, jeden z nich našel u svého prahu například mrtvou krysu.
Podle průzkumu časopisu Kommunal až šest procent všech starostů v Německu zažilo také fyzické napadení. V polovině případů byla jasným motivem nenávist vůči přistěhovalcům