V posledních dnech se v Česku zvedla vlna nenávistných projevů vůči ukrajinským přistěhovalcům ze strany romské menšiny. Útoky se šíří na sociálních sítích, ale i v realitě. Veřejnost je pobouřena nedostatečnou reakcí zejména ze strany policie a ministerstva vnitra. Podle zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Laurenčíkové Šimáčkové je velmi důležité jasně říct, že jakékoliv projevy radikalizace nebo extremismu a výzvy k násilí nezůstanou bez trestu.
Na sociálních sítích se sice píše o napětí mezi Ukrajinci a Romy, zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková Šimáčková by to ovšem takto neinterpretovala. „Zdá se mi, že události posledních dní signalizují spíše na v tuto chvíli již opakované útoky na Ukrajince ze strany romské menšiny,“ řekla deníku FORUM 24.
Jak Laurenčíková Šimáčková řekla, Romové se cítí býti ukrajinskou menšinou ohroženi. Podle zmocněnkyně je ovšem potřeba velmi racionálně připomínat, že drtivá většina příchozích z Ukrajiny je v České republice z důvodů války a Putinovy agrese. „Jsou to lidé, kteří tady právem hledali útočiště před násilím, a není možné je nyní vystavovat jakémukoliv násilí a útokům z nenávisti, ať už je jejich původcem kdokoliv,“ dodala.
Zmocněnkyně upozornila na to, že řada lídrů ze strany romské komunity se od těchto útoků a veřejných projevů nenávisti distancuje, vybízí ke klidu a k principu neuplatňování jakékoliv kolektivní viny na kohokoliv, kdo je příslušníkem ukrajinské menšiny.
V tuto chvíli jsme podle ní svědky toho, co dokážou z velké části dezinformace, sociální sítě a řetězové šíření nenávisti jednotlivců vůči celé skupině, v tomto případě národnostní menšiny Ukrajinců. To s sebou přináší riziko nenávistných projevů skutečných na úrovni fyzického násilí. „Myslím, že se jedná o velmi nebezpečné projevy extremismu,“ uvedla s tím, že je proto potřeba tuto situaci rozhodně nepodceňovat a velmi aktivně ji řešit ve spolupráci policie, agentury pro sociální začleňování, romských a ukrajinských organizací, měst i samospráv. „Je velmi důležité jasně říct, že jakékoliv projevy radikalizace, extremismu, výzvy k násilí nezůstanou bez trestu,“ zdůraznila a dodala, že je potřeba rychlá a koordinovaná akce a tyto situace by rozhodně neměly dál gradovat.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) k tomuto problému uvedl, že ho jeho rezort řeší právě společně s Laurenčíkovou Šimáčkovou, se zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny Lucií Fukovou a s romskými a ukrajinskými komunitami. Na řešení situace pracuje přímo v místech, kde k problémům dochází, přičemž se policie zároveň zabývá výhrůžkami, násilím a projevy nenávisti. „Všichni musejí vědět, že zákony platí pro každého a právo nelze brát do vlastních rukou. Všichni bychom si přáli, aby se tyhle věci neděly (to je nerealistické) nebo aby se vyřešily ,okamžitě‘,“ napsal s tím, že právní stát má svá pravidla a okamžitá řešení jsou ale možná jen v totalitě nebo v pohádce.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) na twitteru napsal, že řada Ukrajinců začíná uvažovat o odchodu z České republiky, což by byla naprostá ostuda. Nereakce policie podle něj vyvolává v ukrajinských uprchlících zcela zbytečně strach a nervozitu.
Laurenčíková Šimáčková deníku FORUM 24 řekla, že je s ukrajinskou menšinou v kontaktu a žádné zprávy o tom, že by někdo odcházel z bezpečnostních důvodů, zatím neobdržela. „Příští týden plánuji setkání zástupců ukrajinské menšiny a policie, kolegů z ministerstva vnitra a dalších rezortů, takže i na toto se samozřejmě budeme ptát,“ dodala s tím, že řada příchozích z Ukrajiny odchází z České republiky zpátky na Ukrajinu zejména v letních měsících a důvody jejich návratů se snaží analyzovat.